František Jungvirt se ve Sklářském muzeu Nový Bor loučí se studijními lety
Šestadvacetiletý sklářský výtvarník a designér František Jungvirt již během studií dosáhl nemalých úspěchů. Mezi ty největší patří spolupráce se značkami Klimchi, kde zastává post kreativního ředitele, Moser nebo Ajeto / Lasvit. Čerstvý absolvent ateliéru skla na pražské UMPRUM pod vedením Ronyho Plesla aktuálně prezentuje svou tvorbu ve Sklářském muzeu v Novém Boru, na své dosud největší samostatné výstavě. Ta představuje průřez prací Františka Jungvirta za posledních šest studijních let a je zároveň rozloučením designéra s touto životní etapou.
František Jungvirt ve své práci nejčastěji využívá tradiční odkazy českého sklářství, kterým dodává nový výraz. S každým dílem se pak snaží posouvat technické a vizuální možnosti oboru. V jeho portfoliu se vyskytují designové vázy určené k běžnému užití i umělecké objekty plné fantazie. Mezi charakteristické znaky Jungvirtovy práce patří nejen hra s tvary, ale také s barvami a ručně malovanými motivy.
Pestrost Jungvirtovy práce odhaluje jeho druhá a dosud největší samostatná výstava (první proběhla v roce 2019 v Karlových Varech). Návštěvníky čeká průřez tvorbou za posledních šest let, které odpovídají době Jungvirtova studia na UMPRUM. Výstavou sklářský výtvarník uzavírá jednu životní etapu a otevírá novou – profesní, reprezentovanou vlastní eponymní značkou.
Úspěšná studia, studijní úspěchy
Již během studií si František Jungvirt připsal celou řadu úspěchů. Mezi nejvýznamnější tuzemské spolupráce patří kolekce pro značky Klimchi, Moser a Ajeto / Lasvit. Další projekty realizoval ve spojení s luxusními brandy jako například Prim, J&T Banka, Café Louvre, Andaz, Věnečky Janeček nebo Google.
Získal také několik ocenění; tím nejnovějším je Cena Josefa Hlávky pro talenty do 33 let, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru. Za zvláštní poctu pak Jungvirt považuje zahájení aktuální výstavy v Novém Boru PhDr. Petrem Novým, uznávaným kurátorem z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Jméno českého skláře rezonuje též v zahraničí. Jen od roku 2019 vystavoval své dílo v New Yorku, Paříži, Londýně, Lommelu, Jeruzalémě či Basileji na Art Basel, jednom z největších a nejznámějších uměleckých festivalů. V roce 2015 pak absolvoval studijní pobyt v Japonsku, který taktéž završil výstavou.
Od raných děl po nejnovější kolekce
Jednou z nejranějších prací, jež je na výstavě k vidění, je váza Kitty z ručně foukaného skla s ručně malovanými motivy. Objekt z roku 2017 patří mezi jedno z bohatě zdobených Jungvirtových děl, v němž nezapře své studium sklomalby na SOŠ v Třeboni. Signifikantní pro designérovu tvorbu je kolekce Lentil, kterou navrhl v roce 2018. Vázy vznikají ručně unikátní technologií podjímání skla, jež umožňuje odvážné snoubení a prolínání barev. Oproti tomu kolekci jednobarevných váz Garden (2019) definuje čistota a minimalismus. Svým tvarem tak podtrhují krásu květin.
V roce 2020 se František Jungvirt stal kreativním ředitelem nové české sklářské značky Klimchi, mezi vystavenými objekty tak nechybí ani odkaz na tuto spolupráci. Konkrétně se jedná o minimalistickou kolekci Shadows inspirovanou hrou barev a stínů. Zatím poslední uvedenou spoluprací je série vázo-objektů Underwater, kterou designér navrhl pro sklárnu Ajeto (součást společnosti Lasvit). Při tvorbě se nechal inspirovat mořskými živočichy, ale také tradicí hutního tvarování skla. Kolekce je zároveň poctou Bořku Šípkovi, který sklárnu Ajeto v roce 1994 spoluzakládal.
Promyšlené do detailu
Autor se kromě výběru exponátů zabýval i celkovou architekturou výstavy. Jeho designem jsou tedy nejen skleněné produkty, ale také piedestaly, na kterých je dílo vystavené. Jejich organická forma vychází z tvarosloví, se kterým sklář pracuje ve svých kolekcích a na němž se podílel také jeho otec.
Před návštěvníky se ve Sklářském muzeu v Novém Boru otevírá Jungvirtův fantaskní svět plný barev, struktur a organických i ušlechtilých tvarů. Svět, v němž se nadsázka a jakási až dětská naivita střídají s vážnými tématy ekologie a přístupu k přírodě. Výstavu je možné navštívit do 31. ledna 2023, vždy od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.
Foto: Anna Pleslová