Galerie Jakubská se nově otevřela v reprezentativních prostorách Hartigovského paláce
V Hartigovském paláci se znovu otevřela renomovaná Galerie Jakubská. Během pandemie se jejímu majiteli malíři Alexandru Onishenkovi podařilo přesídlit do samotného srdce magické Malé Strany. Na slavnostním otevření galerie po dlouhé pauze byly k vidění obrazy z nové kolekce umělce.
Původně v těchto místech stával středověký měšťanský dům, který byl v letech 1485–1495 přestavěn ve stylu pozdní gotiky a před rokem 1580 ve stylu renesance. Po roce 1670 tu nechala Isabela Švihovská ze Salmu vybudovat palác, na který navazovala i zahrada. Po roce 1720, kdy byl majitelem Ludvik Josef Hartig, dostal palác nynější podobu.
V letech 1896–1907 zde bydlel tehdy ještě profesor Karlovy univerzity T.G. Masaryk. Později byl objekt přestavěn pro německé velvyslanectví. V roce 1939, kdy bylo obsazeno Československo, zde pravděpodobně večeřel a snad i nocoval Adolf Hitler. Po skončení 2. světové války zde sídlil Československý červený kříž. Rokem 1990 v rámci restitucí palác přešel do soukromého vlastnictví.
V tomto historickém objektu je nyní umístěn malířský salon „Galerie Jakubská“ umělce Alexandra Onishenka, který díky své unikátní technice černého plátna je uznáván po celém světě. Jeho úchvatné impresionistické obrazy jsou v soukromých a muzejních sbírkách po celé Evropě, zastupují ho také galerie v New Yorku a Kalifornii.
Slavnostního otevření galerie se zúčastnila řada významných osobností, velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis, Alexandr Hemala, který celou akci moderoval, T.G. Masaryk (v podání herce Tomáše Kapsy) s doprovodem, a další.
“Svět Alexandra Onishenka se vynořuje z černého čtverce, kde se za každým světlým tahem skrývá hloubka temnoty. Obrazy Mistra nás obdarovávají prvotním nadšením z poznání tohoto světa. Můžete je dlouho a s potěšením zkoumat a stále budete nacházet nové a nové významy a smysly,” uvádí spisovatelka Alena Ryžková.
Současná a budoucí malířská tvorba Alexandra Onishenka určitě ještě umocní genius loci Hartigovského paláce s jeho bohatou historií a komorní atmosférou.
Alexandr Onishenko je nový impresionista, který se svými obrazy proslavil v Evropě i v USA. Narodil se na Ukrajině v roce 1957 v malém historickém městečku Černihiv. Jako malíř se začal projevovat již od dětství. Zkušenosti sbíral od svých prvních učitelů a vášeň pro malování zdědil po svém otci. Velmi brzy pochopil, že to nejdůležitější v životě je razit si vlastní cestu bez ohledu na okolnosti a životní zkoušky.
Ve 24 letech se Alexandr přestěhoval do Ruska, kde pracoval v Historickém muzeu. Šest let také působil jako podnikatel. Později odjel do Bulharska. Tehdy do jeho života vstoupil světový impresionismus a odstartoval novou etapu umělecké cesty. V roce 1989 se Alexandr definitivně rozhodl pro černé plátno, paletovou špachtli, expresi a krásy světa. To vše mu pomohl vytvářet takové scény, na které se člověk chce dívat donekonečna.
Expresivní obrazy s výraznou texturou vyzařují lásku k životu, hluboké drama okamžiku, ironii a triumf osamocenosti. Vše, co je zároveň i součástí osobnosti jejich autora. Toto je nový impresionismus.
V roce 1991 se vzdal úspěšného života v Sovětském svazu. Rozhodl se zariskovat a přišel do Prahy. Na Karlově mostě vytvořil své první mistrovské dílo „Pražské střechy“ a dopracoval se až k evropskému uměleckému trhu.
V současnosti Alexandr je uznávaným malířem v Německu, Francii, Spojených státech amerických, Malajsii, České republice a na Ukrajině. Účastní se mezinárodních výstav a již po 27 let provozuje vlastní galerii Jakubská v samém srdci Prahy. V roce 2021 otevřel další galerii v budově historického kostela, kde také žije a pracuje na svých dílech.