Hewlett Packard Enterprise dodá Česku nejvýkonnější superpočítač. Sloužit bude k rozvoji výzkumu a vývoji ve vědě a inženýrství
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations si za dodavatele nového vysoce výkonného výpočetního (HPC) systému vybralo společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), která tak pro Českou republiku vybuduje nejvýkonnější tuzemský superpočítač. Dohoda je součástí společného podniku EuroHPC JU, což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery, s cílem koordinovat a kombinovat zdroje pro vývoj špičkových exascale superpočítačů v Evropě.
Nový superpočítač s pracovním názvem EURO_IT4I bude využíván pro pokročilé modelování, simulace a urychlení výzkumu v oblasti vědy, lékařství a inženýrství. Konkrétně by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury a hledání léčiv pro vývoj léku na Covid-19.
„Jsme potěšeni, že spolupracujeme se společností HPE, a pomáháme naplnit cíl společného podniku EuroHPC JU nabídnout špičkové technologie pro podporu HPC a metod umělé inteligence (AI) a naši odbornost evropským a českým výzkumným týmům,“ řekl Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra a dodává: „HPE je v jedinečné pozici, aby poskytla infrastrukturu a služby, které příští éra superpočítačů vyžaduje. Společně tak vybudujeme jeden z nejsilnějších superpočítačů v Evropě, který bude přínosem pro vědu, průmysl a společnost jako celek.“
IT4Innovations je součástí VŠB – Technické univerzity v Ostravě a společně
s dalšími dvěma institucemi tvoří e-INFRA CZ, největší e-infrastrukturu pro výzkum a vývoj v České republice. Nový superpočítač nabídne špičkový výkon 15 petaflopů, a stane se tak nejvýkonnějším tuzemským superpočítačem. Poháněn bude systémy HPE Apollo 2000 a HPE Apollo 6500 využívajícími nejvýkonnější procesory AMD EPYC a zahrnujícími více jak 500 grafických výpočetních akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core, které budou poskytovat cílený výkon pro AI.
Nový superpočítač zatím čeká na své oficiální jméno. To bude vybráno v rámci veřejné soutěže, do které se může zapojit každý s trvalým pobytem v ČR a která potrvá do 15. prosince 2020. Více o soutěži na: http://bit.ly/pojmenujsuperpocitac
Společnost HPE také využije HPE Apollo 2000 Direct Liquid Cooled System, zvyšující energetickou účinnost a výkon prostřednictvím cíleného přímého kapalinového chlazení tepla generovaného novým superpočítačem. Pro dodatečnou správu, zpracování a ukládání dat vznikajících provozem výpočetních HPC a AI aplikací, HPE dodá také super-výkonný úložný systém Cray ClusterStor E1000, který využívá na míru připravené softwarové a hardwarové funkce splňující ty nejvyšší požadavky kladená na moderní vysoce výkonná superpočítačová úložiště.
„Jsem hrdý na to, že prostřednictvím této dodávky poskytneme České republice nejvýkonnější superpočítačové technologie na světě. Tím, že jsme součástí společného podniku EuroHPC JU, jsme se zavázali k partnerství s národními evropskými organizacemi, a poskytneme podporu pro překonání překážek v cestě k produktivnímu využívání pre-exascale a exascale výpočetních systémů – superpočítačů,“ řekl Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HPE pro ČR.
Superpočítač bude dodán a nainstalován v roce 2021.
Hewlett Packard Enterprise je globální společností poskytující IT služby, implementace a konzultace, které firmám pomáhají zefektivnit podnikání využitím IT řešení a hodnoty jimi nashromážděných dat na maximum, a to kdekoliv.