Hipoterapie v SeneCura SeniorCentru Slivenec
Kontakt se zvířaty může být léčivý, a to především pro duši. To je jedním z důvodů využití zooterapie i v péči o klienty v SeneCura SeniorCentru Slivenec. Jednou z jejích forem je rovněž hipoterapie, tedy kontakt s terapeutickými poníky a koníky.
V SeniorCentru SeneCura v pražském Slivenci navázali spolupráci s několika organizacemi, které se hipoterapii věnují. „Navštívili nás kolegové ze sdružení Zajíček na koni, které organizuje kromě dalších aktivit také terapeutické jízdy,“ říká ředitel SeniorCentra Slivenec Lukáš Stárek.
Díky návštěvě měli klienti možnost pomazlit se jak s malým koníkem, tak s dalšími zvířecími bytostmi – například králíky a morčaty. A protože personál chtěl využít mimo jiné také nevlídného zimního počasí, klienty navštívil se zvířaty přímo na pokojích. Klapání koňských kopýtek se tak ozývalo prakticky po celém domově.
Poníci Engy a Týno pak přijeli z Vysočiny se svými majiteli ze Zvěřince na statku. „Opět prošli celý dům a rozdávali údiv a radost, protože potkat poníka ve výtahu či na chodbě byl skutečný šok v pozitivním slova smyslu,“ popisuje s úsměvem sociální pracovnice Petra Vondráková. „Díky přítomnosti poníků načerpali novou energii nejen klienti, ale také my, zaměstnanci,“ dodává.
Aktivity spojené se zooterapií jsou přínosné i pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí, mohou však jejich průběh výrazně zmírnit. Svou přítomností a kontaktem s člověkem zlepšují psychický stav i sebevědomí a zmírňují pocit samoty. Právě pro seniory je tato forma terapie vhodnou možností, jak procvičit nejen kognitivní či motorické funkce. Klienti zároveň mohou zavzpomínat na vlastní mazlíčky, které měli doma.
Hlazení psa, kočky nebo pozorování rybiček v akváriu napomáhá relaxaci a uvolnění.
Personál SeniorCentra věnuje zooterapii značnou pozornost a též jsou v SeniorCentru andulky či dokonce fretky. Pravidelně se konají například setkání klientů s psími přáteli během „canisterapie“.