Hnízdění orlů mořských bylo zmařeno po zásahu traviče, tentokrát na Královéhradecku
Ve středu 25. března 2020 byl v katastru obce Roudnice na Královéhradecku nalezen otrávený orel mořský. Pták pocházel z nedalekého hnízdiště vzdáleného 6 kilometrů. Případ vyšetřuje policie, která v minulých dnech potvrdila otravu karbofuranem. Druhý pták z páru nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
„Při kontrole hnízda 27. března 2020 se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Travič tak zmařil tři orlí životy.
Klára Hlubocká, specialistka na otravy ptáků z České společnosti ornitologické (ČSO), pomocí speciálně cvičeného psa nalezla v blízkosti nálezu uhynulého orla ještě otrávenou káni lesní a sele jako otrávenou újeď. Případ vyšetřuje kriminální policie Hradec Králové, která v minulých dnech potvrdila otravu karbofuranem.
„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, v roce 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda. V letošní sezóně se státní ochrana přírody, Východočeská pobočka ČSO a lesníci dohodli na opatřeních, které měly zdejším orlům zajistit klid při hnízdění. O hnízdě od jeho postavení věděli i myslivci z místního mysliveckého sdružení. Je to paradox – zatímco v jedné honitbě orel nevadí, v sousední ho někdo otráví,“ říká Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.
Držení karbofuranu je v celé EU zakázané už od roku 2008, dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. „V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí „manažeři přírody“, aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Tyto návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,“ upozorňuje Lukáš Kadava.
Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. Proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech, zřízením specializované terénní psí jednotky vyhledávající otrávené návnady a jejich oběti. Inspirovala se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.
Samotné držení jedu karbofuranu nebo jeho použití k zabíjení dravců je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) si travič může ve vězení pobýt ještě déle. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů. „U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení. Proto je také možné usuzovat na otravu již při prvotním ohledání zvířete, na kterém je vidět, že před smrtí trpělo,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek.
Další informace na www.birdlife.cz/pannoneagle.
Foto: Klára Hlubocká, Tomáš Bělka