Huawei investuje miliardy do vzdělávání mladých IT talentů
Společnost Huawei plánuje v příštích pěti letech investovat 150 milionů dolarů (zhruba 3,3 miliard korun) do rozvoje digitálních talentů. Očekává se, že vzdělávací programy budou mít konečný přínos pro více než 3 miliony lidí. Šanci mají i studenti českých škol.
Informační a komunikační technologie jsou základním pilířem rozvoje digitální ekonomiky. Stále větší roli v procesu digitální transformace však hrají studenti, na jejichž rozvoj se již několik let zaměřuje společnost Huawei. Na mezinárodním fóru v Šanghaji nyní představila svůj inovovaný program Seeds for the Future 2.0, v rámci kterého plánuje své vzdělávací aktivity znásobit.
„Digitální gramotnost a dovednosti nejsou jen základem digitální ekonomiky; jsou také základním lidským právem definovaným OSN,“ uvedl předseda představenstva společnosti Huawei Liang Chua při představení nové verze vzdělávacího programu Seeds for the Future. „V rámci našeho závazku neustále rozvíjet talenty investujeme do tohoto programu v příštích pěti letech 150 milionů dolarů a pomůžeme studentům a mladým lidem zdokonalit jejich digitální dovednosti. Očekáváme, že tato iniciativa přinese prospěch dalším více než třem milionům lidí.“
Společnost Huawei se v rámci své činnosti zavázala pomáhat rozvíjet digitální talenty v zemích, kde působí. Od roku 2008 se zaměřuje na rozvoj talentů prostřednictvím stipendií, technologických soutěží a vzdělání v oblasti digitálních dovedností. Do těchto aktivit již společnost investovala více než 150 milionů dolarů a ve výsledku měly přínos pro zhruba 1,5 milionu lidí z více než 150 zemí. Do programu Seeds for the Future se od roku 2015 mohou hlásit i čeští studenti a doposud získalo možnost vzdělávacího pobytu přímo v centrále společnosti Huawei v čínském Šen-čenu celkem šest desítek z nich.
„S účastníky se snažíme pracovat i po jejich návratu, jsme s nimi v kontaktu, zejména s poslední skupinou, která Čínu navštívila v roce 2019. Studenti mají například možnost účastnit se výběrových řízení na globální pozice v Huawei a mají tak možnost pracovat po celém světě,“ říká Dina Mašínová, manažerka projektů společenské odpovědnosti Huawei.
Technologický gigant se v rámci svých vzdělávacích aktivit dále zaměřuje i na rozvoj ženského talentu, kterému se v celém světě zejména vlivem genderových stereotypů stále nedostává dostatečné pozornosti. To potvrzuje i bývalá generální tajemnice UNESCO Irena Boková: „U žen je nyní čtyřikrát méně pravděpodobné než u mužů, že budou digitálně gramotné, a mezi vývojáři softwaru jsou zastoupeny pouze ze 6 %. K odstranění ekonomického rozdílu mezi muži a ženami bude potřeba 170 let.“ Přivést do odvětví technologií více žen chce společnost Huawei prostřednictvím vzdělávacích programů HUAWEI4HER a TECH4HER, které pomáhají ženám zlepšit jejich dovednosti v oblasti ICT, či programu Women Developers určeného pro vývojářky.
V letošním roce navázala česká pobočka Huawei spolupráci s organizací Czechitas, v rámci níž podpoří ve studiu digitálních dovedností i tři desítky studentek tuzemských středních škol. Speciální vzdělávací kempy pro dívky budou probíhat v srpnu a účastnice se při nich naučí základům tvorby webu a programování, ale projdou také úvodem do grafiky či robotiky.