Hybatelé rezonance oslaví návrat na koncertní pódia recitálem Lukáše Klánského v Anežském klášteře
Závěr letošního cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance si 17. června 2021 v Anežském klášteře vychutnají posluchači po dlouhé pauze naživo. Zákoutími svého hudebního světa je provede výrazný český klavírista Lukáš Klánský. Umělec, jehož interpretace jsou ceněny pro svou svěžest a s hluboký vhled do podstaty díla. „Je úžasné, že se hudba opět navrací ke svým posluchačům, moc se na ně těším,” říká Lukáš Klánský, jenž se rozhodl do programu mimořádného sólového recitálu na koncertním křídle C. Bechstein zařadit díla Mozarta, Mendelssohna, Voříška, Schumanna nebo Chopina.
„Vybral jsem autory, ke kterým mám blízko, ale u kterých můj vztah prošel zajímavým vývojem. Všechna díla, která během večera zazní, byla napsána mezi léty 1782-1849. Optikou dnešního člověka je možná 67 let vývoje dlouhá doba. Když si ale uvědomíme, jak moc se hudební jazyk mezi Mozartovou Fantasií a Chopinovou Barcarollou změnil, jsme svědky něčeho převratného,“ zve posluchače Lukáš Klánský. Dodejme, že Lukáš Klánský patří ke generaci 89, navíc je logicky ovlivněn silným hudebním rodinným zázemím. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupení na festivalech v ČR, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu.
Koncertní cyklus Hybatelé rezonance připravil C. Bechstein ve spolupráci s Národní galerií Praha. Předprodej vstupenek na koncert Lukáše Klánského, který proběhne 17. června 2021 v Anežském klášteře od 19.30, je na webových stránkách www.hybatelerezonance.cz a v síti GoOut. Na koncert se budou vztahovat v tu dobu aktuální protipandemická opatření vlády.
Lukáš Klánský vystupuje s předními českými orchestry (Komorní Filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český Národní Symfonický Orchestr, Barocco sempre giovanne) a s dirigenty jako je Libor Pešek, Andreas Sebastian Weiser, Jan Kučera, Gundi A. Emilsson, nebo Istvan Denes. Koncertuje v ČR, SR, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Turecku a Jihoafrické Republice. Publiku v ČR se představil na festivalech jako je Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun, nebo v Českém spolku pro komorní hudbu. Lukáš je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Je členem úspěšného Lobkowicz tria (Jan Mráček – housle, Ivan Vokáč – violoncello). Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako jsou například Václav Hudeček, Jana Boušková, Kateřina Javůrková či Pražákovo kvarteto. Věnuje se dirigování od klavíru a s Komorní filharmonií Pardubice natočil v této dvojroli několik Mozartových koncertů. Lukáš Klánský pedagogicky působí na HAMU v Praze a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.
Program koncertu:
A. Mozart: Fantazie d moll, KV 397
A. Mozart: Rondo D dur, KV 485
V. H. Voříšek: Fantazie, op. 12
Mendelssohn-Bartholdy: Variations serieuses (Vážné variace), op. 54
R. Schumann: Lesní scény, op. 82
Chopin: Nokturno F dur, op. 15, č. 1, a Nokturno H dur, op. 32, č. 1
Chopin: Barkarola Fis dur, op. 60
Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Kristina Barta a Nikol Bóková. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.
Foto: Petra Hajská