Ideální hračky pro psa mají být funkční a z nezávadného materiálu

Výběr správných hraček pro vašeho psa je důležitý nejen pro jeho zábavu, ale také pro stimulaci inteligence a duševního zdraví. Hračky totiž psům pomáhají vybít energii, zabavit a rozvíjet přirozené instinkty.

Na velikosti záleží

Správná psí hračka by měla hlavně korespondovat s povahou psa – jinou hračku potřebuje trpělivý mazlík, jinou neposedný nervák. Dokud nevíte jistě, jak se pejsek chová, nenechávejte ho nikdy s hračkami o samotě a ani poté to nedoporučujeme – nikdy nevíte, co se může stát. Každé zvíře má jinou osobnost a také bude mít jiný styl hry. Zatímco jeden se bude rád k plyšovému zvířátku tulit, pro druhého bude největší zábava hračku celou rozkousat. Mějte také na paměti, aby byla hračka přiměřená velikosti vašeho psa a nedošlo k nebezpečí zadušení. Menší psi potřebují menší hračky, zatímco větší plemena by mohla drobnější hračky snadno rozkousat a spolknout.

Správný materiál

Hračky by měly být vyrobeny z bezpečných a odolných materiálů, které nevypouštějí toxické látky a odolají kousání.  Dobré volby jsou přírodní kaučuk či plasty bez BPA, možností jsou nylonové hračky označené jako „odolné“, které odolají i extrémním „žvýkalům“. I nylon se ale časem okusováním opotřebí a na hračkách mohou vznikat ostřejší hrany, ty je pak lepší zastřihnout či zapilovat. Odolné a tvrdé hračky nedoporučujeme pro přezubující štěňátka.


Hračky pomáhají stimulovat mozek

Moderní trendy zahrnují hračky, které podporují intelektuální rozvoj psa. V posledních letech stoupá oblíbenost tzv. interaktivních psích hraček, které jsou plnitelné různými pamlsky či jinou jedlou náplní. A má to svůj dobrý důvod. „Pejsek se s nimi zpravidla zabaví na delší dobu, poskytují mu mentální stimulaci nebo pomáhají při relaxaci. Jsou skvělou volbou zejména pro pejsky nervózní, reaktivní, trpící separační úzkostí, nebo pro ty, které potřebujete zabavit v rámci klidového režimu. Hodí se také pro psí hltouny, kterým do nich dáte část krmné dávky. Patří sem hračky plnitelné dobrotami, které musí psík vydolovat, seznorické misky a lízací podložky, ze kterých bude pejsek pomalu vylizovat svou oblíbenou pochoutku jako je psí jogurt, konzervy či paštiky. Díky tomu se zklidní a odpočine si,“ říká odborník na psy Jiří Švihálek z yoggies.cz.

Kousací hračky pro štěňata 

Pro štěňata je klíčové vybírat hračky, které podporují jejich přirozený vývoj, zábavu a zároveň jsou bezpečné pro jejich citlivé zuby a dásně. Ideální jsou měkčí hračky z gumy nebo plyšové hračky bez drobných částí, které by mohlo štěně spolknout. Zvlášť užitečné jsou ty, které podporují žvýkání a zmírňují nepříjemné pocity spojené s růstem zubů. Interaktivní hračky, jako jsou třeba lízací podložky, mohou pomoci na chvíli zklidnit vašeho malého neposedu. Pro štěňata rozhodně nedoporučujeme hračky s pískátkem nebo jakýmikoliv částmi, které jde z hračky vypreparovat a sníst.

Ročně se stane spousta tragédií kvůli malé nepozornosti. Hračky s pískátkem používejte vždy s opatrností, nenechávejte psa s nimi nikdy o samotě a dávejte pozor, aby je pes nepreparoval. Zabavit rozpustilé štěně může být pořádná výzva, mějte proto v zásobě dostatek hraček pro společnou hru a zábavný trénink, při kterém budete budovat vzájemný vztah. Při společné interakci vedou často různá přetahovadla (rozhodně ne bavlněné uzle, ze kterých odpadávají nitě a psovi pak dělají neplechu ve střevech) nebo kvalitní mopíky.

You may also like...