Identita a její křehké objevování hraje hlavní roli v novém muralu, který vznikl v centru Prahy

14. července byla odhalena realizace velkoformátové malby v rámci celosvětového projektu All Stars Mural, která zviditelňuje nadané umělce. Mural najdete v okolí autobusového nádraží Na Knížecí na Praze 5, na rohu ulic Nádražní a Vltavská. Dílo vzniklo na základě dialogu dvou absolventů Akademie výtvarných umění v Praze, Anny Ruth a Adriana Altmana. Hlavním tématem pro ně byla identita a vnitřní intuice jedince při jejím hledání během života. Výrazné dílo navazuje na minulý první ročník, který vytvořila Bára Idesová. 

Velkoformátová malba vznikla pod záštitou celosvětového projektu All Stars Mural, který zastřešuje značka Converse. Díky němu najdeme po celém světě díla umělců z kreativních komunit, kteří upozorňují na společensky důležitá témata. Pomocí univerzálního potenciálu street artu si můžeme užívat působivé muraly od umělců, kteří nejsou lhostejní k enviromentálním nebo aktivistickým tématům a mění veřejný prostor k inspiračně zajímavému prostředí. První mural pod taktovkou Converse, který se zabýval tématem gender stereotypů a návrh vytvořila česká ilustrátorka Bára Idesová, vznikl na stejné adrese už v září 2021.

Pražský mural má 163 metrů čtverečních a představuje abstraktní symbol hada. Adrian Altman a Anna Ruth jsou oba velmi výrazní umělci, navíc pro oba jde o první kolektivní dílo takových rozměrů. Adrian s Annou pojali téma identity skrze její křehké objevování, proto působí jejich murál jako proměnlivá tekutost. Dominantou je abstraktní a surreální figura. Zvířecí, lidská, nebo s více tvářemi.

Oba popisují, jak probíhal jejich kreativní dialog, který dal vzniknout návrhu a co je jádrem myšlenky jejich uměleckého díla: „Identitu určuje cokoliv, čemu věnujeme pozornost a dovolíme tomu vstoupit do našeho pole. Zkoumáme, kým jsme a hledáme, co s námi rezonuje. Máme průvodce, vnější i vnitřní, světýlko intuice, které symbolizuje naše autentično a pravé já, kterému jsme na stopě. Chceme se najít a postavit se za to, kým jsme. Symbol změny je pro nás oba had. Tvor, který mění kůži a konstantně se obnovuje, ale stále má tu stejnou podstatu, podobu, tvar.“

Jelikož jde o dílo s abstraktními přesahy a silným uměleckým rukopisem, bylo zapotřebí při malbě kromě barevného nástřiku malovat i štětci. Realizaci si vzal na starost proslulý pražský Graffneck Urban Art Store.

Anna Ruth dokončila studium v ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2022. Primárně se vnímá jako vizuální umělkyně, zároveň ale víc a víc proniká na pole hudební tvorby. Její tvorba je hodně intuitivní, protínající figurativní i abstraktní přístup k malbě.

Adrian Altman ukončil studia v roce 2021 a zabývá se otázkami významu umělecké tvorby v aktuální kulturní a zejména politické situaci. Během studia prošel celou řadou stáží napříč školami a ateliéry, v rámci práce se pohybuje v různých částech Evropy.

Více o aktuálních kolekcích Converse – www.conversecz.com.

You may also like...