Inflace útočí i na peněženky dětí, v novém školním roce mají nižší kapesné
Vysoká inflace neovlivňuje pouze dospělé, ale také jejich potomky. 88 % dětí dostane od rodičů buďto nižší kapesné kvůli nutnosti domácností šetřit, nebo ho dostane ve stejné výši, ale nekoupí si za ně to, co dřív. Jen 12 % rodičů plánuje dětem kapesné zvýšit, aby jim zachovali standard, na který jsou zvyklé.
Vysoké ceny potravin i energií vedou některé české rodiče k nutnosti šetřit také na kapesném svých dětí. Ještě v loňském roce dostávalo podle průzkumu České bankovní asociace kapesné 73 % dětí. Podle červencového průzkumu UniCredit Bank však letos dostává kapesné méně dětí, a to o 10 procentních bodů (63 %).
Průzkum UniCredit Bank ukazuje, že více než tři čtvrtiny rodičů z těch, kteří dávají dětem kapesné, plánuje dávat dětem kapesné ve stejné výši jako doposud, jeho reálná hodnota však vlivem inflace klesá. Každý desátý rodič (11 %) pak dětem kapesné dokonce sníží, některé děti tedy na inflaci doplatí dvojnásobně – kapesné se jim zmenší nominálně a inflace jim ukrojí i část reálné hodnoty peněz. Na druhé straně stojí rodiče, kteří v reakci na inflaci dětem kapesné zvýší, je jich však jen 12 %. Děti těchto rodičů se pak mohou těšit na vyšší kapesné, které jim bude v průměru zvýšeno nejčastěji o částku do 100 Kč (41 % dětí).
Dvě třetiny dětí dostávají kapesné alespoň zčásti automaticky, buď bez splnění jakýchkoliv podmínek, nebo mají určitou výši kapesného automaticky a část po splnění nějaké podmínky. Tři z 10 dětí pak musí bez výjimky splnit nějakou podmínku, například se podílet na chodu domácnosti, aby kapesné dostaly. Odborníci přitom doporučují, aby si dítě domácí práci vybralo samo, namísto aby mu rodič přidělil něco, co sám nechce dělat. Pozitivní motivace vždy funguje lépe.
Výše kapesného se liší podle věku dítěte a jeho potřeb. Zatímco mladší děti si kupují převážně sladkosti a hračky, žáci středních škol kapesné používají také na nákup videoher nebo oblečení, které mladším dětem kupují rodiče.
Podle průzkumu České bankovní asociace děti předškolního věku dostávají maximálně stokorunu na měsíc, mladší žáci dostávají v průměru 130 Kč měsíčně a starší děti pak 280 Kč.
Je čím dál populárnější dávat dětem kapesné nejen v hotovosti, ale také na jejich vlastní účet. Na něm mohou rodiče nastavit limity pro výběr hotovosti i pro platby na internetu, což může kromě větší bezpečnosti peněžních operací pomoci právě s ušetřením větší částky. Dětský účet u UniCredit Bank mohou rodiče založit dětem do 15 let, potomci starší 8 let pak mohou mít vlastní platební kartu.
Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank