Investice do nemovitostí v zahraničí: Češi kupují byty v Albánii

Koupi nemovitosti v zahraničí zvažuje čím dál víc Čechů. Vloni projevili zájem o dosud opomíjenou Albánii, která zažívá ekonomický boom, pomalu směřuje do Evropské unie a objevuje se v žebříčcích nejžádanějších míst pro dovolenou. O koupi investičního bytu v této balkánské zemi uvažují Češi i z důvodu stoupajících cen nemovitostí v České republice a zvyšující se inflace. Zároveň jde o alternativu k českému chataření a trávení dovolené u moře ve vlastním. Zájem o apartmán na albánském pobřeží vzrostl v době pandemie covid-19. Podle Daniela Mikulky, investičního specialisty na byty v Albánii, koupilo vloni byt v této destinaci 150 Čechů. Jde o 90% nárůst oproti minulým letům. Cena vybaveného bytu u moře se pohybuje kolem dvou milionů korun.

Češi se začali více zajímat o nemovitosti v Albánii v době pandemie. Vlastnictví totiž majitele opravňuje ke vstupu do země za každé epidemiologické situace. Češi tak mohou v destinaci trávit home office nebo distanční výuku svých dětí. „Vloni došlo k obrovskému zájmu o byty v největším přístavním městě Drač. Jen za loňský rok jsme Čechům zprostředkovali prodej 150 apartmánů a stejný zájem vidíme i letos. Byt si pořizují jako investici s občasným využitím pro vlastní rekreaci a v době, kdy ho nevyužívají, pronajímá ho naše společnost turistům, což majitelům přináší další zhodnocení investice. Plně vybavený byt 2+kk lze pořídit za necelé 2 miliony, cena stometrového bytu se pohybuje mezi 3 a 4 miliony korun. Obvykle jde o novostavby kousek od pláže a promenády s obchody a restauracemi. Kupující neplatí daň z převodu nemovitosti, ale platí se patnáctiprocentní daň ze zisku, pokud nemovitost po čase prodá,“ uvedl Daniel Mikulka za Myalbania.cz, která majitelům nemovitosti zajišťuje základní služby jako údržbu, ubytování hostů, úklid nebo doprovodné služby turistům v podobě výletů a zážitků.

Přístavní město Drač je ideálním místem k pořízení apartmánu. Po krátkém letu se z letiště v hlavním městě Tiraně dostanete na písčitou pláž v Drači za půl hodiny. Jsou zde dostupné turistické služby a předpoklad ekonomického růstu regionu. Meziročně roste počet turistů a jejich nárůstu odpovídá trend vylepšování turistické infrastruktury. Sezóna navíc v Albánii trvá 6 měsíců. Výraznou proměnou začíná procházet také samotný přístav v historické části města, který se během 5 let změní v kotviště soukromých jachet a novou turistickou zónu s moderní promenádou. Výstavbu za 2 miliardy eur zahájil dubajský developer.

„Z pohledu budoucího výnosu z nemovitosti je Drač atraktivnější než jižní část Albánie, kde už je nabídka nemovitostí nižší a za vyšší ceny. Drač se stává středobodem Albánie a právě sem aktuálně míří ty nejvýznamnější investice. To se projevuje i na zvyšování cen realit v této lokalitě. Za poslední tři roky zde rostly ceny nemovitostí o 30 procent. A dále porostou,“ upřesnil Mikulka.

Na co si dát pozor

Přestože Albánie přijala zákon o ochraně zahraničních investic a začala aplikovat legislativu EU, nemá nákup nemovitosti stejné parametry, na jaké jsme zvyklí v ČR. „Bariérou je nejen jazyk, ale i úřední záležitosti jako katastrální rejstřík a smlouvy. Nedoporučujeme zájemcům o nemovitost jednat na vlastní pěst, ale raději se obrátit na třetí stranu, která se v albánském prostředí orientuje, zajistí bezpečnou úschovu peněz a veškeré papírování,“ vysvětlil Mikulka.

Rozdíl v právních zvyklostech u prodeje nemovitostí mezi ČR a Albánií je podle Daniela Mikulky obrovský. Prověřit, jakým způsobem nabyl nemovitost předchozí vlastník, jestli je vypořádaný pozemek pod budovou a skutečně patří k budově, a zejména zda je budova postavena na základě platného stavebního rozhodnutí a řádně zkolaudována. „Toto jsou zásadní skutečnosti, které je potřeba prověřit a ne pouze tím, že vám Albánci řeknou: Ano, je to v pořádku. Pro ně je v pořádku vše a na každou otázku dostanete odpověď, kterou chcete slyšet. Následně ale zjistíte, že to neodpovídá skutečnému právnímu stavu nemovitosti. Albánci nerozumí, proč tyto skutečnosti kontrolujeme a proč odmítáme víc než 70% nabídek, které jsou na jejich realitním trhu. Pro ně žádná z výše uvedených právních vad nemovitosti není překážkou prodeje apartmánu, ale pro zahraničního vlastníka ano. Zájemci by neměli zapomínat, že právní jistota investice bude po měsíci vlastnění apartmánu pořád víc, než jen hezký výhled na moře,“ dodal Daniel Mikulka.

O Albánii

Země láká nejenom na panenské pobřeží, rozmanitost přírodních scenérií nebo 360 kilometrů převážně písčitých pláží, ale i příznivé ceny služeb, ubytování nebo kulinářských zážitků, které jsou oproti Česku o 20 až 40 procent menší. I přes předsudky z doby minulé je Albánie v současnosti bezpečná a bezproblémová země.

Kromě hlavního města Tirana, které je dáváno za příklad poklidného soužití náboženských kultur, je město Drač dobrým výchozím bodem pro objevování Albánie. Více než 70 procent země je pokryto horami a tak už za pár hodin jízdy autem můžete obdivovat vysoké hory, divoké kaňony a malebné vesnice, kde budete mnohdy úplně sami. Albánie má 14 národních parků, několik jezer a je proto stvořená pro pobyt v přírodě. Osmanské domy a středověký hrad si můžete prohlédnout ve městě Berat, které je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejzajímavějším místům v Albánii, vzdálené jen hodinu a půl autem z Drače. V jižní části země stojí za návštěvu antický areál Butrint, rovněž zapsaný na seznamu UNESCO. Nedaleko je i stejnojmenné sladkovodní jezero. Nevšední zážitek nabízí i venkovní termální koupele ve městečku Permet a nespočet dalších míst.

Krásné pláže a romantické zátoky jsou na jihu země ve městě Saranda, které bylo vybudováno na skále nebo na poloostrově Ksamil. Výletní loď z pobřežního města Vlora vás zaveze na ostrov Sazan, který byl kdysi přísně střeženou vojenskou základnou a nyní je otevřen veřejnosti. Nachází se zde bývalé vojenské objekty, kilometry tunelů nebo tisíce bunkrů.

Do země se dostanete letecky z Prahy, Vídně nebo Berlína. Vloni byl také spuštěn provoz letiště v Kukes na severu Albánie. Probíhá rovněž výstavba nového letiště ve Vloře.

You may also like...