Jak posílit imunitu a strávit podzim ve zdraví

Léto je za námi a na zem se vesele snáší pestré podzimní listí. Sychravé počasí a velké teplotní rozdíly mezi ránem a odpolednem mohou v lidském organismu napáchat nehezké škody. Zaměřte se proto na posílení své imunity a užijte si barevný podzim bez nepříjemných zdravotních obtíží.

Podzim má po roce opět své místo v kalendáři. Počasí je proměnlivé a střídají se příjemné slunečné dny s upršenými sychravými odpoledny. Tyto změny mohou zamávat s naším zdravím, proto je dobré nepodcenit obranyschopnost organismu a dbát na její řádné posilování.

Pokud se nebojíte případného počátečního nepohodlí, které tato metoda posilování imunity pro většinu lidí zahrnuje, rozhodně vyzkoušejte otužování. Pomalé a postupné přivykání si vašeho těla na chlad vám pak v případě nějakého ofouknutí udělá výbornou službu. Můžete začít pravidelnou studenou sprchou a postupně prodlužovat její trvání, a až se na to budete cítit, můžete vyrazit otestovat vodu v místním rybníku. Otužování byste však měli praktikovat jen při plném zdraví, jinak byste si naopak mohli přivodit zhoršení vaší nemoci.

Neměli byste zapomenout ani na důležitost vitaminů a jejich řádný příjem. V létě se lidské tělo těmito prospěšnými látkami zásobuje mnohem snáze, jelikož je dostupná spousta sezonního ovoce, které je báječným zdrojem právě vitaminů. Zároveň i „obyčejný“ pobyt venku na slunci dodává tělu tolik potřebný vitamin D. Na podzim tento způsob doplňování již nemusí být tak jednoduchý, a v tom případě je třeba zaměřit se na svoji stravu a případně ji obohatit o vhodné doplňky.

Tělu byste měli dodávat hlavně vitaminy C a D. „Céčko“ posiluje naši imunitu přímo, pomáhá tělu bojovat proti případným nachlazením a nemocím. Jeho skvělým zdrojem v potravě je například rakytník nebo šípky a samozřejmě citrusy. Podobnou službu prokáže lidskému organismu i „déčko“, které je navíc často zmiňováno v souvislosti s bojem proti koronaviru. V případě vitaminu D je dobré sáhnout po kvalitních doplňcích stravy pro jeho dostatečné doplnění, a to hlavně v „krizovém“ zimním období.  

Důležité je dbát na správnou životosprávu – jak v podobě pohybu, tak v podobě příjmu vitaminů, a to v průběhu celého roku. Zázraky se nedějí přes noc. Nicméně samozřejmě někdy se začít musí, a čím dříve začnete, tím dříve můžete sklízet ovoce,“ uvádí za Českou a slovenskou asociaci pro speciální potraviny předsedkyně jejího představenstva Mgr. Martina Šímová. „Nepodceňujte ani sílu klasických bylin, jako je například zázvor, při prvních projevech nachlazení vám dovede velmi příjemně prohřát organismus. Vaši imunitu skvěle nakopne i echinacea nebo třeba kapky z grepových jadérek,“ dodává.

Pro správné fungování těla je tedy nejdůležitější správná životospráva a zdravý životní styl. V ideálním případě byste se proto měli zaměřit na fyzické budování zdraví jak pomocí cvičení či otužování, tak pestrou a vyváženou stravou plnou vitaminů a minerálů. Pokud je pro vás právě strava kámen úrazu, můžete sáhnout po kvalitních doplňcích stravy a pomoci si užíváním těchto suplementů.

You may also like...