Jak pravidelně investovat 10.000 měsíčně? Variant je mnoho

V první řadě je třeba si vyjasnit, co od investování očekáváte. Pokud jde o rychlý výnos, nebo jste spíše běžec na dlouhou trať. U první možnosti si hned řekněme, že na rychlé zbohatnutí neexistuje žádný zaručený recept a v případě investování jde zároveň o vysoké riziko.

V dlouhodobém horizontu však investování může přinést solidní poměr výnos/riziko. Proberme si jednotlivé možnosti postupně. Počítejme, že ušetřit měsíčně můžete jen relativně malou částku  do 10.000 korun.

Spořicí účet

Na spořicím účtu byste si měli ukládat prostředky, které nutně nepotřebujete okamžitě k financování běžných výdajů. Není příliš složité odhadnout, jak velkou sumu na „spořák“ odkládat. Objem pravidelných výdajů si již dnes můžete snadno zjistit v aplikaci vašeho internetového bankovnictví, pochopitelně u té banky, jejíž účet využíváte jak k zasílání výplaty, tak k pravidelným platbám. Částka, která je nad rámec vašich měsíčních výdajů by tak měla přinejhorším skončit právě na spořicím účtu. Jedná se o jakousi pohotovostní rezervu, na kterou sice můžete sáhnout bez sankce kdykoli, ale je škoda nechávat tyto peníze na běžném účtu, protože na spořicím máte přece jen výhodnější úrok. Peníze jsou zde navíc pojištěné v rámci povinného pojištění vkladů. Nevýhodou ale je, že centrální banky v současné době jedou po sestupné trajektorii, co se úrokových sazeb týče, a tak je třeba počítat s tím, že sazby na spořicích účtech budou ještě nějakou dobu klesat.

Na druhou stranu ani úrok kolem 2-3 % v dnešní době není k zahození, protože se stále nachází nad nebo kolem úrovně inflace.

Investiční fond

K pravidelným investicím prostřednictvím investičního fondu jsou vhodné peníze, které nepotřebujete nyní, a ani je nebudete potřebovat v horizontu delším než jeden rok. Investiční fond je navíc vhodný pro běžného drobného střadatele, který nemá čas se o své peníze starat na denní bázi a ve světě financí se příliš nevyzná (což není žádná ostuda). Zde je třeba si jen ujasnit, jaký máte vztah k riziku. Podle toho zvolíte typ fondu (akciový, dluhopisový, smíšený a podobně). Zde je také vhodné se o konkrétním fondu s někým poradit, abyste nesedli na lep podvodníkům. Jako jistější se jeví fondy spravované bankami nebo renomovanými investičními společnostmi.

Akciové indexy

Investice do akciových indexů se chová podobně jako investice do akciového investičního fondu. Rozdíl je v tom, že jste to vy, kdo si volí konkrétní index a okamžik, kdy do indexu zainvestujete. Ale pozor, investice do akciového indexu jde provést pouze skrze investiční fond, který má složené akciové portfolio, jež kopíruje složení konkrétního indexu. Tyto fondy se označují jako ETF (Exchange-Traded Fund), běžně je dokážete nakoupit prostřednictvím obchodníků s cennými papíry a v jejich popisů bývá uvedeno, na jaké investice se soustředí. Pokud tedy chcete investovat do akciového indexu, pak si vyberte ETF, který strukturu konkrétního akciového indexu kopíruje. U investic do akciového indexu je třeba být trpělivý a nepanikařit, pokud akcie právě padají. Z dlouhodobého hlediska mají akciové indexu tendenci zvyšovat svou hodnotu. Další velkou výhodou je možnost obchodovat ETF které jsou inverzní vůči trhu. V případě že očekáváte pokles Akciových indexů nemusíte čekat, ale na tomto poklesu můžete vydělat nákupem ETF inverzního vůči Akciovým indexům.

Akcie

Samozřejmě můžete také pravidelně investovat do konkrétních akciových titulů. A nemusíte se omezovat svou lokální akciovou burzou. Dnes je na trhu celá řada brokerských aplikací, skrze které lze investovat prakticky do jakékoli akcie na světě, která je na burzách obchodována. Tento typ investice je ale jeden z nejrizikovějších, proto je zapotřebí k ní přistupovat uvážlivě. Ujasněte si, co od investice do konkrétní akcie očekáváte. Zda především zhodnocení, nebo zda chcete vlastnit akcie, jež zajišťují slušný dividendový výnos. Kromě toho se vyplatí také sledovat dění v globální ekonomice i odvětvích, v nichž konkrétní firma, do jejíchž akcií investujete, podniká. Investování do akcií je proto velmi náročné na čas, ale i znalosti a zkušenosti.

Samozřejmě, vybrat si vhodného brokera je samostatnou otázkou, kterou je třeba řešit v první řadě. Té se věnujeme v našich dalších investičních blozích.

Investovat aktivně, nebo pasivně?

Aktivní investování je jednoznačně určeno pro lidi, kteří vědí, kudy ve finančním světě běží zajíc, a kteří na to mají čas. Princip aktivního investování spočívá v tom, že nakupujete či prodáváte cenné papíry ve chvílích, kdy je taková transakce vhodná. Pokud například hodnota akcií klesá, využijete okamžiku k dodatečnému nákupu „ve slevě“, kdežto když jejich hodnota roste, můžete některé prodat s tím, že získanou částku obratem investujete jinde. Tento typ investování skutečně není vhodný pro každého, a už vůbec ne pro střadatele, kteří nechtějí investování obětovat svůj čas.

Pro ně a vůbec pro širší okruh lidí je vhodné pasívní investování pasivní. Je založeno na tom, že do zvoleného instrumentu investujete určitou částku pravidelně. Nejlépe každý měsíc, a to bez ohledu na to, v jakém „bodě“ se zrovna akcie, dluhopisy či podílové listy (u investičních fondů) nacházejí. Tím jste ušetřeni impulzivních nákupů či prodejů, a tedy rozkládáte riziko v čase. Pokud investujete dlouhodobě pravidelně, určitě se vám stane, že dané aktivum nakoupíte jak na jeho vrcholu, tak na jeho dně. Z dlouhodobého hlediska ale investujete v průměru ve správném okamžiku, a proto máte vysokou pravděpodobnost slušného výnosu na konci investičního horizontu. Zde ale hovoříme o deseti, dvaceti, nebo i čtyřiceti letech. Vše záleží na tom, kdy do investičního vlaku naskočíte a jak dlouho se jím necháte vézt.

Robert Paľuš, Lektor Axil Academy

You may also like...