Jak si pořídit kvalitní stříbrný šperk a nenaletět

Rádi byste si pořídili kvalitní stříbrný šperk, ale bojíte se, že naletíte a odnesete si napodobeninu? V dnešní době, kdy je trh zaplavený nesčetnými nabídkami v kamenných i online prodejnách, se tomu nelze divit. Naštěstí existují poměrně jednoduchá vodítka, která vám pomohou autentické stříbrné poklady od nekvalitních napodobenin rozlišit. Už jste někdy zkusili magnetický test? Víte, jakou známku by měl stříbrný šperk mít? Proč nebrat „silver plated“ a co prozradí cena?

Pátrejte po puncu

Našli jste nádherné náušnice, prsten nebo řetízek, ale nejste si jistí, jestli je daný šperk skutečně stříbrný. Co v takové chvíli dělat? „Prvním a základním krokem při identifikaci kvalitního stříbra je vyhledání puncovních značek, které v Česku vyráží Puncovní úřad. Šperky se obvykle vyrábí ze sterlingového stříbra, které má označení 925. To značí, že šperk obsahuje 92,5 procenta čistého stříbra a 7,5 procenta příměsi,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic bez obsahu niklu. „Punc u náušnic a prstenů obvykle najdeme na vnitřní straně, u řetízků pak v blízkosti zapínání,“ dodává Dominika Šťovíčková.

Test magnetem? Není neomylný, může však posloužit

Stříbro samo o sobě je ušlechtilý kov bílé barvy a považuje se za diamagnetické. To znamená, že by nemělo být ani k silnému magnetu přitahováno, naopak se od něj může i mírně odpuzovat. Pokud se tedy vámi vybraný šperk k magnetu bez váhání přilepí, měli byste rozhodně zbystřit. Patrně to totiž značí, že je ve šperku výrazná převaha slitin, případně že se o stříbro nejedná vůbec. Ačkoliv tento test není zcela neomylný (existují totiž i jiné kovy, které nejsou magnetické), rozhodně může posloužit jako první rychlá kontrola, kterou můžete provést kdykoliv a kdekoliv.

K tepelnému testu stačí dlaň ruky, případně kostka ledu

Stříbro má ze všech dosud známých kovů nejlepší tepelnou vodivost. Pokud si tedy nejste jistí, zda je šperk před vámi opravdu z tohoto ušlechtilého kovu, sevřete jej na chvíli v dlaních. Pokud to stříbro je, poměrně rychle nabude hodnot vaší tělesné teploty a přestane studit. Někdy se používá také test s kostkou ledu – vzhledem k jeho vysoké tepelné vodivosti začne led po kontaktu se stříbrem v místě dotyku prakticky okamžitě tát.

Silver plated? Pozor, není stříbro jako stříbro!

Šperky, které nesou anglické označení silver plated, ve skutečnosti nejsou stříbrné. Obvykle se jedná o kovové slitiny (často měď, nikl nebo třeba cín), které jsou pouze pokryty tenkou vrstvou stříbra, čímž získají typický krásně lesklý vzhled. Pokud tedy hledáte stříbrný šperk, raději tento kousek odstraňte z košíku. Dvojnásobně to pak platí pro alergiky. Jakmile se totiž tenká povrchová vrstva stříbra setře, dostane se kůže do kontaktu s kovy (často zejména s problematickým niklem), které mohou způsobovat alergické reakce jako zarudnutí, nepříjemné svědění či dokonce mokvající puchýřky.

Je šperk příliš levný? Zbystřete!

Ačkoliv cena sama o sobě není spolehlivým ukazatelem pravosti, pokud se vám zdá extrémně nízká, rozhodně byste měli zpozornět. Stříbro je totiž cenný ušlechtilý kov a jeho cena by měla odrážet tržní hodnotu. Podezřele nízká hodnota na cenovce tedy může značit, že se nejedná o stříbro, ale o padělek vyrobený z méně cenných kovů. Další možností pak je, že je čistota stříbra ve šperku nižší, než byste očekávali, a nejedná se tedy o tradiční sterlingové stříbro.

You may also like...