Jak si vybrat vhodnou a kvalitní webkameru pro domácí i pracovní využití

Proč si nechat zkazit příští chat přes Skype nebo Google meeting nekvalitním a zrnitým videem? V posledním roce se ukázalo, jak moc důležité mohou být webové kamery, a to jak v profesním tak soukromém životě. Podle čeho tedy poznáte tu kvalitní a na co se ohlížet při jejím výběru?

Webová kamera na všech zařízeních? Ne vždycky!

Zatímco telefon, notebook nebo tablet bez přední kamery budete hledat jen těžko, stále existuje jedno zařízení, které se bez ní obejde: stolní počítač. Je to škoda, protože s tím, jak stále více z nás používá Skype a podobné služby pro udržování kontaktu, začíná být webová kamera nezbytná. Od některých z nás se navíc nyní očekává, že se budou účastnit videokonferencí a chatů kvůli práci. A pokud se plánujete věnovat streamování, je slušná webová kamera stejně důležitá jako mikrofon.

Kolik musím utratit za kvalitní kameru?

Webové kamery mohou stát od pár stovek korun až po tisíce, i když ty nejdražší modely jsou obvykle určeny spíše pro videokonference ve firemní zasedací místnosti než v domácnosti. Často mají širokoúhlé objektivy, aby pokryly více účastníků schůzky, což pro vás jako jednotlivce rozhodně není nutné.

Klíčovým faktorem, který odděluje nejlevnější webové kamery od těch nejdražších, je rozlišení, které sahá od starého známého rozlišení 640 x 480 (VGA) až po dnes již standardní rozlišení 1 280 x 720 (720p) nebo 1 920 x 1 080 (1080p). Několik z nich dosahuje také rozlišení 2 560 x 1 440 (QHD) a 3 840 x 2 160 (4K).

Webová kamera s rozlišením 720p je pro běžné účely videochatu naprosto dostačující. Pro natáčení videí nebo streamování má však 1080p větší smysl a umožňuje využívat funkce zoomu a posouvání, aniž by se zcela zničila kvalita obrazu.

Je vysoké rozlišení zárukou dobré kvality obrazu?

Pokud hledáte další stupeň v kvalitě obrazu, nezapomeňte, že rozlišení není rozhodující. Webové kamery se výrazně liší, pokud jde o zachycení barev, zvládání šera nebo jasného světla z okna. Zatímco s dobrou kamerou získáte jasný, čistý obraz s realistickými odstíny, se špatnou kamerou získáte obraz zašuměný, kostrbatý, příliš tmavý nebo zkažený přesycenými barvami a vymytými světly. Výhodou je také účinné automatické ostření se sledováním obličeje, které zajistí, že fotoaparát zůstane zaostřený na váš obličej, i když se v záběru trochu pohnete. Velmi vítanou záležitostí je pak udělat si test webkamery, který vám jasně určí výsledky.

Pokud pracujete na stolním počítači nebo notebooku s nekvalitním vestavěným mikrofonem, poohlédněte se po webové kameře s vestavěným stereofonním nebo maticovým mikrofonem. Tím se kvalita snímaného zvuku bezezbytku zlepší, což vám umožní lepší chaty a hovory a čistší vysílání, pokud vás to zajímá.

Jsou všechny webové kamery vhodné pro použití na notebooku i stolním počítači?

Některé webové kamery jsou určeny především pro použití na stolním počítači, zatímco jiné jsou konstruovány tak, aby se daly připevnit na monitor nebo víko notebooku. To ovlivňuje vše od jejich velikosti a hmotnosti až po délku kabelu a způsob podepření nebo upevnění webové kamery. Na stolním počítači chcete něco opravdu stabilního, co umožní, aby kamera seděla v pohodlné poloze nakloněná nahoru a viděla váš obličej, a navíc kabel, který vám umožní umístit kameru, kam potřebujete.

Jaké další funkce byste měli sledovat?

U webových kamer najdete mnoho efektů a filtrů. Většina z nich je implementována prostřednictvím softwaru webové kamery a některé z nich mohou být zábavné nebo užitečné. Častým hitem jsou efekty avatara, které převádějí pohyby vašeho obličeje na animace kreslené postavičky, zatímco rostoucí počet webových kamer určených pro streamery nabízí software, který kombinuje obraz z webové kamery s videem nebo herním streamem a dokonce odstraňuje pozadí za vámi.

 

You may also like...