Jak správně vybírat krmivo pro psa
Vybrat vhodné krmivo pro svého zvířecího parťáka se může zdát jako věda, ale není tomu tak. I přes nepřeberné množství různých značek a receptur vám poradíme, jak se v nich vyznat. Přinášíme jednoduchý přehled toho, co by krmivo mělo obsahovat, čemu se raději vyhnout a podle jakých dalších aspektů krmivo vybrat.
Ať už máte doma štěně, dospělého psa anebo psího seniora, každý z nich by měl dostávat kvalitní krmivo obsahující vše potřebné pro správné fungování organismu.
Co by mělo krmivo obsahovat?
Vždy při koupi krmiva najděte na obalu etiketu se složením, hezké obrázky na obalu vás sice mohou zaujmout, ale o kvalitě obsahu to nic neříká. “Když najdete etiketu, soustřeďte se na poměr masa, jak sušeného tak i čerstvého. Krmivo pro psy by mělo obsahovat ideálně XY masa. A tak byste ho měli vždy najít na prvním místě ve složení daného krmiva. Pokud tam není, je něco špatně,” sděluje Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka. Složení na etiketě se píše sestupně dle obsahu dané suroviny. Pokud granule obsahují čerstvé maso, je to ukazatel vysoce kvalitního krmiva, protože právě to zvyšuje chutnost granulí a přináší do jídelníčku i méně tepelně zpracované bílkoviny.
Součástí složení by měl být i tuk, nejvhodnější je ten živočišný, a to ze stejného druhu masa jako je základní složka. Například krmivo s lososem by mělo obsahovat tuk z lososa a ne kuřecí. Díky tomu tak ulevíte zažívacímu traktu zvířete.
Dále se podívejte, jakou přílohu krmivo obsahuje, ne všechny jsou úplně vhodné. “Velice se nám osvědčily receptury krmiva s batáty, hnědnou rýží, bramborami anebo hrachem. Pokud můžete vyhněte se kukuřici a pšenici, obsahuje totiž lepek, který je pro psí zažívání zcela nevhodný,” doporučuje Pučálka. Pokud ve složení není příloha nebo přesný druh masa blíže specifikovaný, vyhněte se tomuto krmivu, přeci jen chcete vědět, co váš mazlík jí. Vyhněte se také krmivu s obsahem soli, umělých barviv a různých dochucovadel. Granule by měly být konzervovány vitaminem E, rozmarýnovým extraktem nebo kyselinou citronovou.
Něco navíc
V krmivu se vždy porozhlížejte po dalších složkách. Vhodné jsou superpotraviny a bylinky, které příznivě působí na zdraví a kondici psa. “Některé granule obsahují chondroprotektiva (jako jsou glukosamin a chondroitin sulfát) pro ochranu kloubů nebo prebiotika pro podporu trávení, třeba manan oligosacharidy nebo frukto oligosacharidy. Vybírat můžete například z řady Doxneo nebo Marp Holistic,” radí Pučálka.
Kromě složení je dobré se podívat i na uvedené analytické složky. Zjistíte tak kolik má krmivo bílkovin, tuku, vlákniny nebo vápníku a fosforu. Každému mazlíčkovi bude vyhovovat něco jiného, pro aktivní jedince hledejte vyšší obsah bílkovin i tuku. Naopak pro chlupáče se sklony k přibírání budou lepší receptury s nižším obsahem tuku a vyšším obsahem vlákniny.
Cena
Dalším a pro mnoho lidí dnes důležitým faktorem je cena. I přes rostoucí ceny se vyhněte krmivům ze supermarketu s blíže nespecifikovaným obsahem. To co “ ušetříte” se pak může odrazit na kondici psa a účtu u veterináře. Než budete vybírat podle ceny zaměřte se vždy na etiketu a složení krmiva. Až pak se soustřeďte na finanční částku. Vždy jde vybrat nějaká zlatá střední cesta. Pokud si ale stále nevíte s výběrem krmiva rady, neváhejte a obraťte se na odborníka pana Martina Pučálku z www.krmiva-pucalka.cz,
Foto: Krmiva Pučálka / Unsplash