Jak využít energii do poslední kapky. A ještě k tomu vytěžit Bitcoin

Těžba neboli mining kryptoměn označuje proces získávání kryptoměny. Ve své podstatě jsou těžaři, tedy ti, kteří kryptoměnu získávají pomocí řešení složitých algoritmů na svých výpočetních serverech odměňováni za každý správný výpočet právě různým množstvím kryptoměny.

Těžba Bitcoinu a dalších kryptoměn spotřebovává nemalé množství energie. Stroje specializované na těžbu se skládají ze specializovaných výkonných procesorů, chladicích systémů a dalších komponentů vyžadujících přísun elektřiny. Spotřeba energie za nonstop provoz datového centra pro těžbu ve standardních podmínkách, například na pražském sídlišti, se tak nemusí vůbec finančně vyplatit.

Hledání ideálních podmínek pro těžbu

Těžba kryptoměn se může zdát jako energeticky náročný proces. Těžaři se proto už dávno rozhodli pro hledání ideálních zdrojů energie po celém světě, a to místo toho, aby si zapojovali těžební přístroj doma. Existuje totiž mnoho možností, jak k těžbě používat energii, která by jinak zůstala nevyužitá, protože ji není možné efektivně uchovávat nebo přemisťovat na delší vzdálenosti. Stačí situovat datová centra k ekologicky šetrným energetickým zdrojům nebo k elektrárnám s přebytkovou energií.

Na efektivní těžbu kryptoměn se specializuje společnost 2BMiner, jedna z top mezinárodních platforem, jež nabízí investorům nejmodernější stroje, nejnižší cenu za elektřinu, stabilní těžbu a bezstarostný provoz. Pro svá hostingová centra vyhledává nejvýhodnější a nejekologičtější příležitosti, má je tak rozmístěná od Washingtonu přes New York až po Abú Dhabí.

Ekologický hosting za oceánem

Datová centra společnosti 2BMiner jsou umístěná v lokalitách s relativně nízkonákladovými zdroji energie – na Floridě, ve Washingtonu, New Yorku a v Abú Dhabí. „S rostoucí poptávkou navázanou na klesající cenu strojů stále hledáme nová místa, kde bychom mohli hosting datových center zajistit,“ říká zakladatel a CEO platformy 2BMiner Jakub Hlavenka, a dodává: „V současnosti jednáme o dalších potenciálních hostingových místech ve Spojených Státech, Spojených arabských emirátech nebo v Salvadoru. Do budoucna se u nových hostingů chceme zaměřit především na udržitelné zdroje energie. Naše těžba tak nepředstavuje příliš náročný proces, a to energeticky ani finančně. Cílem je najít pro těžbu ty nejvýhodnější a nejekologičtější podmínky v politicky stabilní zemi.

Jakub Hlavenka

Nízkonákladové zdroje energie nejsou v těžbě kryptoměn žádnou novinkou, i tak se konkrétní způsoby využití zbytkové energie stále vyvíjí. Jako celosvětově populární varianta se prokázalo například zapojení hostingových center k vodním, větrným nebo solárním elektrárnám. Když jsou podmínky pro výrobu elektřiny příznivé, třeba v případě solárních elektráren za slunečného dne, vzniká tak přebytek energie, která se do sítě dostává velice levně a někdy dokonce se zápornou cenou. V takovém případě stačí přidružená datová centra zapnout a energetické náklady pro těžbu kryptoměn se snižují na minimum. Výrobu elektřiny v případě šetrných elektráren nejde jednoduše zastavit, oproti tomu se těžba může kdykoliv vypnout nebo zapnout podle aktuálního stavu energie. Datová centra tak mohou efektivně z přebytkové energie vytvářet hodnotná data v podobě kryptoměn, místo toho, aby se energie z elektráren vůbec nevyužila.

I přebytková energie se může využít efektivně

Vznik přebytku energie samozřejmě není pouze zaoceánskou devizou. I v Evropě, a potažmo i u nás v České republice, vznikají příležitosti, jak efektivněji zhodnocovat energii, kterou distribuční sítě nejsou schopny přenést tam, kde je jí potřeba. Vlády mnoha zemí například platí za rezervní kapacity na výrobu elektřiny, které fungují jen v době energetických špiček. Tyto rezervní elektrárny se v běžném provozu vůbec nezapínají, protože energetický nadbytek by nikdo nevyužil. Přesto třeba v Polsku loni stálo několik dní provozu takových elektráren 32 miliard korun, aniž by se potenciál energetického zdroje využíval.

Umístit hostingová centra do lokalit, kde nedostatek elektřiny nastává nejčastěji, nabízí nový způsob zefektivnění jak těžby, tak využívání záložních kapacit na výrobu energie. Elektrárny by pracovaly celou dobu, za kterou jsou financovány, a v době

krize by se místo zahájení výroby energie pouze vypnula těžba. Z datových center se tak může stát i u nás „baterie“, která umí přeměnit přebytkovou energii na hodnotná data, a to v potřebném čase. „Využití státních záložních kapacit pro výrobu energie představuje výhodnější alternativu jak pro těžaře, tak pro stát,“ je přesvědčen CSO společnosti 2BMiner Michal Bílek, podle něhož je kompenzace těžaře během energetických špiček, kdy těžba nepojede, řádově levnější než udržovat záložní elektrárny používané několik dní během celého roku.“ Dlouhodobě se tak ukazuje, že těžba kryptoměn urychluje a podporuje rozvoj alternativních zdrojů energie, a zároveň umožňuje spotřebu energie, která by se jinak nevyužila.

Bohumil Brejžek

You may also like...