Jaká „lidská“ jídla pejskovi neuškodí? Dejte pozor, čím pejska krmíte

Psi by sice primárně měli dostávat jídlo určené přímo pro ně, mají totiž jiný zažívací systém než lidé, takže některé potraviny, kterém nám neuškodí jim mohou ublížit. Nicméně jsou i jídla, kterým můžeme pejskovi běžné krmení zpestřit. Zároveň ale stále platí s „lidským“ jídlem u psa opravdu střídmě a opatrně.

Prvně je důležité říct, jakým potravinám se určitě vyhnout. Rozhodně pejskovi například během zahradního grilování nedávejte jakékoliv ochucené maso či osmažené věci. Přímo nebezpečná je pak je čokoláda a cokoliv s kofeinem. Pozor také na hrozny, avokádo, rozinky či přezrále nebo již nahnilé ovoce, ty mohou způsobit nadýmání, průjmy a nerovnováhu ve střevní mikroflóře a otravu alkoholem „K otravě u psa může dojít i po požití většího množství ořechů. Především makadamových a mandlí. Pokud budete mít jakékoliv podezření, že se pes otrávil, tak vyvolejte zvracení, podejte černé uhlí a neprodleně navštivte veterináře. V rámci prevence zdravého zažívání pejska, podávejte probiotika či třeba psí jogurt,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Mrkve se nemusíte bát

Vhodné zpestření potravy u psa pak může být například mrkev. Je nízkokalorická a přirozeně sladká. V syrovém stavu pejskovi díky své tuhé konzistenci může sloužit i jako dentální pomůcka k odstranění zubního plaku. Ve vařené formě je vhodná například při dietě. Kdy s ní lze nastavovat krmné dávky. Mrkev je také dobrým zdrojem vitamínu A, který je prospěšný pro imunitní systém psa, kůži a srst.  Vhodné jsou také například i batáty, kterým můžete občas pejskovi přilepšit „od stolu“. Samozřejmě vždy nedochucené.

Jablka

Ovoce obecně není pro psa dobré, díky vyššímu obsahu cukru, ale jedna výjimka je, a to jablko. Jablka poskytují mnoho důležitých vitamínů pro psy, včetně vitamínů A a C. Jablka jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která může pomoci regulovat psí trávení. Pozor ale na konzumace hnijících jablek, ty mohou u psů vést k opilosti tedy k otravě alkoholem. Shnilá jablka totiž produkují v malé míře alkohol.

Bílá rýže při dietě

Vařená rýže je dobrou volbou u psa, s podrážděným žaludkem, protože je snadno stravitelná a pomáhá vázat stolici. Bílá rýže, ale může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, takže psi s cukrovkou by ji měli jíst pouze v malém množství.

Vařené drůbeží

Dobrým doplňkem při zažívacích problémech pejska je i vařené kuře či krůta (bez koření). Volte spíše libové maso než třeba kuře s kůží a kostmi (stehna, křídla). Kosti z vařeného kuřete mohou pejska velmi potrápit a zranit a kuřecí kůže je zase velmi tučná.

Krevety pro psy? Proč ne

Vhodnou volbou jsou i ryby (neochucené a nesmažené) skvělý je například losos, krevety a tuňák, ty jsou pro psy dobrým zdrojem bílkovin a zároveň nemají kůstky. Jsou také bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci udržet zdravý imunitní systém psa, srst a kůži. „Vhodnou alternativou je pak například lososový olej, který je ideálním doplňkem (nejen) pro psy seniory.  Pejsek také může mít i krevety, ty obsahují vitamín B v a ten pomáhá udržovat trávicí systém zvířete a podporovat zdravý krevní oběh. Před krmením psa je ale důležité ryby uvařit, protože tepelně neupravené ryby mohou obsahovat škodlivé parazity,“ upřesňuje Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

V malém množství nevadí popcorn

Toto by asi moc pejskařů nečekalo, ale v malém množství můžeme pejskovi dávat i popcorn, musí ale být bez soli a bez másla. Popcorn obsahuje minerály, jako je hořčík, fosfor a zinek, které jsou velmi prospěšné pro zdraví psů. Ujistěte se ale, že psi nesnění žádná nevypražená tuhá zrna kukuřice, protože by se mohli udusit.

You may also like...