K oblíbeným valentýnským dárkům patří šperky. Stále více lidí si je vyrábí doma
Svátek všech zamilovaných zná téměř 98 procent Čechů. Slaví ho kolem 40 procent z nich. Češi svým partnerům nejčastěji dopřejí večeři, čokoládu nebo květinu. K velmi oblíbeným valentýnským dárkům patří i šperky. Kde je ale pořídit, když jsou klenotnictví zavřená? Vyrobte si je!
Valentýn je neodmyslitelně spojen se symboly srdce a červenou barvou – to se promítá i do výběru šperků. „Celkově je ‚srdce‘ nejvyhledávanějším výrazem v našem e-shopu a komponenty s motivem srdce patří k nejprodávanějším komponentům vůbec. Naši zákazníci mohou vybírat z množství korálků a přívěsků z různých materiálů, velikostí a barevných provedení. Z nich snadno vyrobí náramky, náhrdelníky, náušnice nebo brože. Populární jsou samozřejmě drahé kovy, jako je zlato a stříbro, které v naší nabídce nechybí. Naši zákazníci tak mohou svým blízkým vyrobit stříbrný nebo pozlacený šperk s vlastní přidanou hodnotou. Velké oblibě se těší také šperky z minerálů a drahých kamenů. V předvalentýnském období se přízni zákazníků těší růženín, kterému se také přezdívá kámen lásky,“ popsal Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.
Kvůli současné situaci stoupá počet Čechů, kteří se věnují domácímu tvoření. Mezi ty nejoblíbenější činnosti patří právě vlastnoruční výroba šperků. „Češi a zejména ženy patří k těm, kteří jsou rádi, když jim doplňky ladí s outfitem, a velmi často je obměňují. Kde je ale pořídit, když jsou klenotnictví a prodejny bižuterie uzavřeny? Ne všichni jsou příznivci nákupu šperků na internetu, proto stále větší množství lidí tráví volný čas výrobou šperků. Navíc v období, kdy je třeba obdarovat své milované a blízké, se k nim přidávají i lidé, kteří běžně šperky nakupovali v obchodech. Nárůst jsme zaznamenali už v předvánočním období, nyní díky blížícímu se svátku zamilovaných poptávka stoupá,“ uvedl Martin Stibor.
Pro většinu Čechů není Valentýn spojen s dárky v několikatisícové hodnotě. Češi za dárky pro své partnery podle průzkumu agentury STEM/MARK průměrně utrácejí do 400 korun (37 procent). „Vlastnoruční výroba šperků není o vynaložení velkých financí, spíše jde o čas a kreativitu tvůrce. Existují i velmi jednoduché šperky, které jsou hotové za pár minut a zvládne je naprostý začátečník. Navíc se dají pořídit v řádech desítek korun. Například velmi oblíbené jsou bílé plastové korálky se srdcem, cena jednoho korálku je tři koruny. Ty stačí navléknout na kožený řemínek za šest korun a zakončit například šroubovacím zapínáním, které stojí 18 korun. Pokud se tedy rozhodnete pro výrobu šperku, zbyde i na květinu a čokoládu,“ uvedl Martin Stibor.
Šperky už dávno nejsou jen doménou žen. Originální šperk k Valentýnu rádi dostávají i muži. K těm nejoblíbenějším patří náramky. Samozřejmě se od těch dámských výrazně liší – musí být masivnější, aby na širším zápěstí byly viditelné a zároveň aby něco vydržely. „K velmi populárním patří náramky ze základu z nylonové Shamballa šňůry – jsou minimalistické, pohodlně se nosí a nevyžadují takřka žádnou údržbu. Navíc je ocení i jejich tvůrci, hotové jsou totiž doslova za pár minut. Stačí z každé strany připojit k vybranému spojovacímu dílu kroužek. Plochými kleštěmi ho zacvaknout do Shambally a je hotovo. Oblíbené jsou i partnerské šperky, kdy dámský může být složitější a rafinovanější, pánský jednoduchý a minimalistický a přitom mohou nést stejné znaky. Populární jsou také korálky s iniciály partnerů nebo jejich celými jmény,“ řekla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.cz.
Den svatého Valentýna už dávno neslouží jen jako připomenutí milostné lásky, ale také k vyjádření citu členům rodiny. „Například pro příbuzné jsou ideální dárky vyrobené z křišťálové pryskyřice a nemusí se zdaleka jednat jen o šperky. Do křišťálové pryskyřice je možné zalít takřka cokoli. Velmi oblíbené jsou fotografie potomků, ze kterých lze vyrobit vedle šperků například klíčenky nebo bytové dekorace. V poslední době je také stále oblíbenější speciální hmota FIMO, která je podobná moduritu, na rozdíl od něj se ale nemusí zapékat. Hmota je vedle výroby šperků ideální i pro tvorbu bytových dekorací – členy rodiny nebo blízké přátele zcela jistě potěší dárek v podobě srdce, do kterého se dá třeba otisknout ručička vnoučete, dozdobit s ním můžete rámeček s rodinnou fotografií nebo z hmoty vyrobit originální stojánek třeba na svatební fotografii. Použít je lze například jako podtácek nebo zápich do květináče, případně zavěsit na zeď, stačí jen před ztvrdnutím udělat do hmoty dírku pro zavěšení,“ popsala Zuzana Dobšíčková.