Karlovarský festival přivítá režiséra Stevena Soderbergha

Hostem 58. ročníku MFF Karlovy Vary bude režisér a producent, držitel Oscara Steven Soderbergh. Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.  

Festivalové publikum bude mít unikátní a prioritní možnost zhlédnout oba snímky s osobním uvedením tvůrce, který je znám tím, že pozvání na podobné akce přijímá velmi zřídka.

Film Kafka (1991), který natočil Steven Soderbergh v Praze s Jeremy Ironsem v titulní roli, je mysteriózním dramatem rafinovaně kombinujícím skutečný život hlavního hrdiny s fikcí ovšem bez absolutní jistoty, zda jde o skutečné události či plod spisovatelovy představivosti. Třicet let po vzniku filmu se režisér rozhodl původní verzi přetvořit v zcela nový snímek.

Mr. Kneff je do Prahy roku 1919 zasazený příběh spisovatele, jenž ze svého bezvýchodného zaměstnání učinil inspiraci vlastní literární tvorby. Nový střih je o dvacet minut kratší, Soderbergh zároveň přeskládal strukturu vyprávění a nechal obarvit některé scény, aby jasněji odlišil skutečnost od protagonistovy imaginace. Změny doznal i hudební doprovod, přibyla například instrumentální verze songu Enter Sandman od Metallicy. Snímek Mr. Kneff, který můžeme definovat jako film o Kafkovi, ovšem už bez Kafky, je tak oproti původnímu filmu o poznání surreálnější a odcizený.

Steven Soderberg vstoupil razantně do filmového světa svým debutem Sex, lži a video (1989, Sex, Lies and Videotapes), který získal na MFF v Cannes Zlatou palmu. Režisér pak byl nominován na Oscara a Zlatý globus za nejlepší scénář. Soderberghova filmografie je obrazem jedinečné kombinace filmových titulů od divácky vstřícných snímků po mimořádné artové experimenty. U mnoha svých filmů se vedle scénáře a režie ujímá i role kameramana nebo střihače.

Po romantické komedii Zakázané ovoce (1998) s hvězdným hereckým obsazením v čele s Georgem Clooneym a Jennifer Lopezovou, natočil osobitý a formálně netradiční tajemný thriller Angličan (1999, The Limey). Následoval úspěšný snímek Erin Brockovich (2000) s Oscarem oceněnou Julií Robertsovou v titulní roli, který mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepší režii. Cenu Akademie si odnesl hned vzápětí za režii  kriminálního dramatu Traffic – nadvláda gangů (2001, Traffic). Velký divácký ohlas provázel krimikomedii Dannyho parťáci (2001, Ocean´s Eleven) s obdivuhodnou sestavou hollywoodských hvězd jako George Clooney, Brad Pitt, Julia Robertsová a řada dalších. Úspěch Dannyho parťáků ovlivnil vznik dalších dva dílů – Dannyho parťáci 2 (2004, Ocean´s Twelve) a Dannyho parťáci 3 (2007, Ocean´s Thirteen).

Režisérovu komplexnost odráží jak výběr témat, tak žánrů, což dokázal například remakem slavné Tarkovského sci-fi Solaris (2002), dvojdílným životopisným dramatem revolucionáře Che Guevara (2008, Che), psychologickým krimithrillerem Vedlejší účinky (2013, Side Effects), komedií Bez kalhot (2012, Magic Mike), hudebním biografickým dramatem Liberace! (2012 Behind the Candelabra) nebo krimikomedií Loganovi parťáci (2017, Logan Lucky). Do světa zasaženého pandemií Covid -19 zasadil děj kriminálního filmu KIMI (2022), k hrdinům komedie Bez kalhot se vrátil ve volném pokračování Bez kalhot: Poslední tanec (2023, Magic Mike´s Last Dance), na letošním festivalu Sundance měl premiéru psychologický thriller Presence (2024).

Úspěšně se věnuje také seriálové tvorbě, z níž lze vyzdvihnout seriál Knick: Doktoři bez hranic (2014-2015, The Knick), nominovaný na několik cen Emmy.

You may also like...