Kaspersky: Letos se podařilo denně zachytit 380 000 nových typů škodlivých souborů

Rekordních 380 000 nových typů škodlivých souborů denně zachytily v roce 2021 detekční systémy bezpečnostní společnosti Kaspersky. Je to o 5,7 % více než v roce 2020, což představuje průměrný denní nárůst od 20 000 zachycených nových hrozeb. Odpovídá to neustálému zvyšování počtu chytrých zařízení používaných po celém světě, konstatují bezpečnostní analytici společnosti Kaspersky s tím, že nejvíce hrozeb tradičně využívalo souborů Widows PE (jejich podíl byl 91 %) – formátu specifického pro operační systémy Windows.

Během roku 2021 však začali kyberzločinci mnohem aktivněji šířit hrozby spojené s operačním systémem Linux. Počet detekovaných malwarových souborů a dalšího nežádoucího softwaru pro linuxové prostředí meziročně vzrostl o 57 %. Více než polovinu (54 %) hrozeb zachycených systémy Kaspersky představovaly nespecifikované trojské koně.

Zatímco u mnoha typů hrozeb došlo v roce 2021 ve srovnání s rokem 2020 k poklesu, výskyt trojanů typu Dropper naopak vzrostl o 2,24 %. Tyto programy jsou obzvláště nebezpečné, protože instalují do zařízení oběti další, sofistikovanější malware. Výrazně vzrostl také počet detekovaných červů (117,5 %), jejichž podíl dosáhl 9 % – tyto programy se mohou po průniku do systému samostatně replikovat a šířit. A konečně o 27 % vzrostl počet virů, čímž se jejich podíl zvýšil na 10 %.

Mohutný nástup malwaru kvůli práci z domova

„Během uplynulého roku jsme každý den objevili v průměru o 20 000 škodlivých souborů více než v předchozím roce. Dalo se to čekat, protože online aktivity jsou nejen kvůli celosvětově zaváděné práci na dálku stále na vzestupu. Mohutný přechod na online operace také znamená, že se po celém světě používá více zařízení. To dává více příležitostí k útoku a následně vede k většímu ohrožení uživatelů. Zvyšování digitální gramotnosti a pravidelná aktualizace bezpečnostních řešení jsou proto dva mimořádné úkoly, jimž by měli uživatelé věnovat zvýšenou pozornost,“ říká Denis Staforkin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Zveřejněné statistiky jsou součástí zprávy Kaspersky Security Bulletin (KSB) – každoroční série predikcí a analytických zpráv o klíčových změnách ve světě kybernetické bezpečnosti. K dalším částem KSB se dostanete přes tento odkaz.

Chcete-li se účinně chránit před novými typy hrozeb, zvažte následující doporučení společnosti Kaspersky:

  • Nestahujte a neinstalujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů.
  • Neklikejte na žádné odkazy z neznámých zdrojů nebo na podezřelé online reklamy.
  • Používejte silná a jedinečná hesla obsahující kombinace malých a velkých písmen, číslic a interpunkčních znamének a aktivujte si dvoufaktorové ověřování.
  • Vždy instalujte aktualizace – některé z nich mohou obsahovat opravy kritických bezpečnostních problémů.
  • Ignorujte zprávy vyzývající k vypnutí bezpečnostních systémů pro kancelářský nebo bezpečnostní software.
  • Používejte robustní bezpečnostní řešení, které je vhodné pro váš systém a zařízení, například Kaspersky Internet Security nebo Kaspersky Security Cloud. Upozorní vás, které stránky byste neměli otevírat, a ochrání vás před škodlivým softwarem.

Firmy by podle společnosti Kaspersky neměly opominout následující opatření:

  • Neustále aktualizujte software na všech používaných zařízeních, abyste zabránili útočníkům proniknout do vaší sítě zneužitím zranitelných míst.
  • Trvejte na používání silných hesel pro přístup k firemním službám. Používejte vícefaktorové ověřování pro přístup ke vzdáleným službám.
  • Vyberte si osvědčené řešení pro zabezpečení koncových bodů, například Kaspersky Endpoint Security for Business, které je vybaveno funkcemi detekce neobvyklého chování aplikací a kontroly anomálií síťového provozu pro účinnou ochranu před známými i neznámými hrozbami.
  • Používejte specializovanou sadu nástrojů pro účinnou ochranu koncových bodů, detekci hrozeb a reakci na ně, abyste včas odhalili a odstranili i nové a skrývající se hrozby. Základní ochranu koncových bodů vybavenou funkcemi EDR a MDR poskytuje například řešení Kaspersky Optimum Security.

Ilustrace: Kaspersky

You may also like...