Kenzan je novinka ze Zahrady na niti, která udrží řezané květiny na svém místě
Kenzan je speciální aranžérský podstavec, který udrží květiny tak, jak je naaranžujete. Tato původem japonská novinka v sortimentu Zahrady na niti je vyrobena v České republice a její provedení je téměř nezničitelné. Kenzan se stane tím nejšikovnějším pomocníkem na aranžování vašich sušených i řezaných rostlin. V souvislosti s aktuálními trendy Japandi a minimalismu o něm ještě mnoho uslyšíte, je přesvědčená Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti.
Jak to funguje?
Kenzan je vyrobený ze slitiny cínu a olova, jeho hroty jsou nerezové. Kenzan můžete postavit kamkoliv a na hrot napíchnout rostliny. Můžete do něj nasadit suché i živé květiny, protože se do něj dá snadno nalít voda a tím květinám zajistit péči. Takto připravený kenzan se pak umisťuje na talíř, do květináče nebo vázy. Jeho hroty jsou přitom natolik ostré, že udrží i houževnaté větve, takže vám stačí vyrazit na procházku, posbírat přírodniny, které se vám líbí a pak už můžete dát prostor vlastní kreativitě. S kenzanem vytvoříte hustou i téměř horizontální kytici a pomůže vám tak docílit i netradičních variací rostlin, které váš interiér oživí a stanou se předmětem dotazů mnoha návštěv.
Kenzan pořídíte na stránkách www.zahradananiti.cz nebo v ateliéru ve Školské 7 na Praze 1.
Japonsko i Skandinávie u vás doma
Kenzany se nejprve začaly používat v Japonsku pro techniku aranžování květin, které se říká ikebana. Jedná se o techniku s dlouhou tradicí, kteráá vychází z buddhismu a představuje komplikovaný systém pravidel, která by se při aranžování květin měla dodržovat. Každý centimetr i stupeň naklonění květiny je pro Japonce důležitý. Západní svět si z tohoto způsobu však bere pouze to nejpraktičtější, čímž je právě kenzan.
Nastupujícím trendem v interiérovém designu je Japandi – spojení skandinávského a japonského designu. Na první pohled odlišné perspektivy totiž mají společný minimalismus, smysl pro detail i úctu k přírodě. A právě kenzan je doplňkem, který váš interiér ozvláštní, ale zachová řád, smysl a jednoduchost.
Neobyčejné květinářství zahradní architektky Lenky Hrubé s nejen levitujícími rostlinami Zahrada na niti vzniklo v roce 2011 jako česká odpověď na japonské kokedamy. Postupně se rozšířilo o závěsná aerária a jejich stojací varianty, terária. V roce 2012 Lenka Hrubá otevřela ve Školské ulici v Praze kamennou pobočku, showroom a ateliér Zahrady na niti v jednom a stala se tak jednou z prvních českých průkopnic vlny pokojovek a urban jungle. Na krátkodobé trendy se však v Zahradě na niti nehledí. Zato se klade důraz na odpovědnost, udržitelnost a odvahu dělat si věci po svém.
Foto: Studio Kakao