Kniha Huť architektury Martin Rajniš má příznivé ohlasy doma i v zahraničí
Velká monografie Huť architektury Martin Rajniš získala za první 4 měsíce příznivé ohlasy doma i v zahraničí. Architekt a urbanista Martin Rajniš (1944) je pozoruhodná osobnost s originálním přístupem nejen k architektuře, ale i k životu. Pokud byste měli zájem o rozhovor, ráda vám ho domluvím.
„Ta nejzákladnější věc, která dělá architekturu architekturou, je romantickej a magickej pohled na život, na svět, na osud člověka. Bez něj se sesouvá do hrozný, ošklivý, nesnesitelný ubohosti. A co je nejhorší, lidé to často i akceptují. Naše kniha je voláním po magii, po kráse, po příjemných normálních stavbách, který se stávají našimi přáteli a milými spoluúčastníky našich životů. Bez tohoto vztahu je pro mě architektura nepřijatelná. Je naší archou, která nás nese do tajuplný budoucnosti plný zázraků, který máme v hlavách.“ – Martin Rajniš.
Česko-anglická monografie shrnující poslední dvě desetiletí práce jednoho z nejosobitějších českých architektů Martina Rajniše vznikala tři roky a přináší přehled dosavadní práce huti. Nechybí důmyslné dřevěné stavby a konstrukce unikátní Poštovny na Sněžce, vzducholodi Gulliver v pražském DOXu či řada neopakovatelných věží a rozhleden, domů a dalších staveb, které akcentují potřebu krásy, hravosti i života v harmonii s přírodou a s respektem k jejím zákonitostem.
Martin Rajniš: Huť Architektury Martin Rajniš, vydává KANT, doporučená cena 2450 Kč. Fotografie a skici realizovaných i nerealizovaných staveb doprovází sám Martin Rajniš svými originálními texty. Dalšími statěmi přispěli Tomáš Kosnar, Jana Tichá, Ondřej Beneš, Jakub Heidler, Oldřich Ševčík a Petr Volf.
Martin Rajniš (1944) v 5 bodech:
– úspěšně začal v ateliéru SIAL, je spoluautorem budovy obchodního domu Máj, který je dnes chráněnou kulturní památkou
– léta strávil pokusy uniknout z komunistického Československa, což mu umožnila práce na mezinárodních výstavách (realizace pavilonu dopravy na Světové výstavě ve Vancouveru 1986
– v 90. letech ateliér, v jehož čele stál, projektoval urbanisticky i architektonicky čtvrť Nový Smíchov
– deset let citoval kolem světa, mnoho cest vykonal po moři, až našel nový smysl práce ve využití přírodních materiálů, dřeva a kamene
– je zakládajícím členem Komory architektů, profesorem VŠUP