Kniha Lukáše Pavláska: Soutěž jedlíků a jiné povídky

Kniha Soutěž jedlíku obsahuje osmnáct povídek z pera oblíbeného českého komika, herce a autora Lukáše Pavláska. Humorně laděné příhody zachycují absurdní, ale zároveň lidské situace ze života. Hrdinové těchto příběhů zažívají nelehké či prazvláštní chvíle, které mohou potkat obyčejné lidi v běžných situacích a prostorách, jako jsou třeba hospoda, lékařská ordinace, domov, plovárna nebo policejní stanice…

Křest knihy se konal v paláci knih  LUXOR a knihu pokřtili Tomáš Matonoha a Lumír Tuček.

Lukáš Pavlásek (*1978) je český herec, komik, autor a textař. Vystudoval Střední knihovnickou školu. Dlouhou dobu pracoval na oddělení IT v jedné velké společnosti. Jako komik debutoval v roce 2005 v pořadu Na stojáka a od té doby patří mezi průkopníky a přední představitele české standup comedy. V roce 2008 a 2009 se podílel jako herec a scénárista na skečové show KokoTv na TV Barandov. Do širšího povědomí vstoupil v roce 2012 postavou Tydýta v reklamách na nejmenovaného mobilního operátora. V roce 2013 se umístil na třetím místě v anketě televizní popularity TYTÝ v kategorii bavič. V roce 2015 byl jedním z finalistů zábavné taneční soutěže známých osobností Stardance.

Foto: Petr Brodecký

Ukázka z knihy (povídka Kostroun):
Robert prodával párky v rohlíku. Celý den stál u vozíku s várnicí plnou párků a se stříškou proti dešti, nařezaval nožem rohlíky, nabodával je na špicl, aby se v nich udělala díra, a pak do té díry strkal ohřáté párky. Buď s kečupem, nebo hořčicí. Hořčice se pak ještě dělila na plnotučnou a kremžskou. Byla to nudná a stereotypní práce a Robert se ji snažil všemožně zpestřovat. Třeba si dal závazek, že se u každého pátého párku podrbá na bradě a řekne, že ho dneska nějak svědí vousy. Skoro všichni zákazníci na to divně koukali, protože Robert žádné vousy neměl a každé ráno se důkladně holil. Nebo si třeba vedl sešit, do kterého si zapisoval popis každého dvacátého člověka, který si u něj párek koupil. Dříve si zapisoval popis úplně každého člověka, ale to se časem ukázalo být poněkud namáhavé, protože nastala třeba situace, kdy si v rychlém sledu koupilo párek deset lidí za sebou a Robertovi pak nad sešitem dělalo problém šije roztřídit a zpětně popsat. A hlavně neměl za celý den ani kousek klidu, protože když neprodával, tak zapisoval, a když nezapisoval, tak prodával. Říkal si, že se z toho buď zblázní, nebo sníží počet zapisovaných osob. Tak snížil počet osob a začal zapisovat každého druhého, pak přešel na každého pátého, desátého a teď zapisoval jen každého dvacátého člověka, což bylo takové optimální číslo, při kterém člověk alespoň něco zapsal, ale zároveň si odpočinul a nevznikal žádný grafomanský odpad … 

You may also like...