Kniha o přírodních a léčivých zahradách: Václav Cílek, Viktor Mačura – Stromy mě znají jménem

Přírodní zahrada využívá hlavně místní rostliny a vytváří prostředí, které svědčí lidem i přírodě. Kniha popisuje příběhy sedmi domácích přírodních zahrad a zaměřuje se i na praktické stránky – jak zahradu vytvořit a jak z ní udělat domov i pro motýly a ptáky. Zvláštní kapitola je věnovaná zahradám pro mateřské školy a otázce, proč děti potřebují bláto. Přírodní zahrady jsou současně východiskem pro terapeutické zahrady, které prokazatelně snižují například spotřebu léků a hojí tělo i duši. Kniha proto pokračuje zásadami tvorby léčivých zahrad, jejich psychologií a filozofií. V roli zahrady jako prostředí mezi člověkem a divočinou se totiž ocitá téměř celý svět.


Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře,religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“. V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že „svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí“. Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.


Viktor Mačura (* 1962) je odborný poradce – agronom, jeden z prvních členů alternativního ekologického zemědělství v České republice, tvůrce přírodní zahrady v lomu Svatá Anna a popularizátor přírodních zahrad. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu a Business School Netherlands. Jako první v České republice převedl v roce 1988 do ekologického zemědělství 4 ha orné půdy. Stále pracuje na skloubení pěstování potravin a přírodních procesů. V roce 2014 pro lom Svatá Anna získal plaketu „ukázková přírodní zahrada“. Od roku 2015 věnuje svůj volný čas propagaci přírodních zahrad s cílem vytvořit malé zelené oázy v obcích a městech, které se pak mění v místa, kde se jejich obyvatelům lépe žije, a zároveň přispívají k zlepšení místního klimatu.

Knihu vydalo nakladatelství Dokořán.

You may also like...