Kniha Radima Kratochvíla Ecce Homo Forman
Vydavatelství Mladá fronta vydává knižní novinku s názvem Ecce homo Forman a s podtitulem Miloš Forman pohledem blízkých kolegů a přátel. Autor knihy Radim Kratochvíl přináší možnost seznámit se se slavným režisérem očima lidí, kteří měli to štěstí s ním spolupracovat, anebo s ním nějaký čas pobýt napříč dekádami celého jeho života.
Převážnou část knihy tvoří vzpomínky Radima Kratochvíla, nevlastního bratra Petra a Matěje Formanů a syna herečky Věry Křesadlové-Formanové, na jejich více než třicetileté setkávání. Během té doby měl příležitost procestovat s ním západní Evropu na kolech a poznat díky tomu zajímavá místa, lidi i gastronomii, zažít zimní alpská dobrodružství i oslnění Amerikou a americkým filmem s příležitostí sledovat Formana při práci ve střižně.
Slavnostní křest knihy se uskutečnil 18. února za účasti mnoha významných osobností v restauraci Dejvické nádraží („Dejvická nádražka“).
Foto ze křtu knihy: Petr Brodecký
O knize
Mezi přispěvateli knihy najdeme slavné hvězdy, lidi ze zákulisí známých projektů, ale i několik „obyčejných“ přátel. Ti všichni vyprávějí zajímavé, dosud neslyšené příběhy doplněné unikátními a převážně dosud nezveřejněnými fotografiemi ze soukromých archivů, jež přibližují člověka Formana (odtud název Ecce homo Forman) tak autenticky a plasticky, až ve čtenáři vyvolávají dojem, jako by ho poznával osobně. Jejich vzpomínky se vztahují k různým životním etapám i společným projektům, a vyprávění nás tak zavádí od časů dětství a mládí, kdy se formovala Formanova osobnost, přes jeho české filmové začátky až ke slavnému americkému období, kdy se stal režisérem světového jména a držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii.
Více o autorovi
Radim Kratochvíl (1977 v Praze) je absolventem katedry filmových studií a katedry sinologie FFUK. Pracuje na volné noze jako překladatel čínských filmů, průvodce v jazyce anglickém a čínském, ale i jako knižní autor a nadšenecký filmový režisér. V nedávné době dokončil svůj první filmový projekt s názvem Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (2018), ve kterém se dokumentárním způsobem zaměřil na zákulisí a unikátní způsob práce Divadla bratří Formanů, tedy jeho vlastně nevlastních bratrů a jejich spolupracovníků. Napsal monografii s názvem Theodor Pištěk aneb filmové nebe první republiky (2012). A ze 101 představitelů naší české kulturní scény sestavil knížku o svém otci Janu V. Kratochvílovi s názvem Básník okamžiku (2015).