Kniha rusko-britského novináře a spisovatele Petera Pomerantseva „Tohle není propaganda“
„Pokaždé když něco postujete nebo tweetujete, anebo když na to jen odpovídáte nebo zprávy přeposíláte, stáváte se malým propagandistickým nástrojem,“ píše rusko-britský spisovatel Peter Pomerantsev ve své nové knize TOHLE NENÍ PROPAGANDA a dodává: „V novém informačním proudu si musí každý najít vlastní meze.“ Autor zkoumá temné hlubiny internetu a sleduje, jak falešné zprávy a polopravdy způsobují zmatek a ohrožují demokracii. Odhaluje různé formy mediální manipulace od Filipín přes Balkán po Latinskou Ameriku a Evropskou unii. Jeho dílo dosud vyšlo ve více než 12 jazycích, u nás ho v překladu Petrušky Šustrové vydává Dokořán.
Žijeme ve zrychlené době plné nejrůznějších vlivů. Cílené reklamy, hackeři, internetoví boti, ISIS, Putin, trollové, Trump – ti všichni se snaží otřást naším vnímáním reality. V této surreálné atmosféře, jejímž cílem je nás dezorientovat a podkopat náš smysl pro pravdu, jsme ztratili nejen víru v mír a demokracii, ale i představu o tom, co tato slova znamenají.
Peter Pomerantsev nás zavede do předních linií dezinformační války, kde se setkáváme s twitterovými revolucionáři, populisty, identitáři, džihádisty, hlídači pravdy a mnoha dalšími. Čtyřicet let poté, co byli jeho rodiče jakožto disidenti pronásledováni KGB, Pomerantsev dokládá, že se Moskva opět stala propagandistickou velmocí. Jeho výzkum ho proto zavedl zpět do Ruska – ale odpovědi, kterých se dopídil, nebyly takové, jaké očekával. Kniha Tohle není propaganda je zčásti reportáž, zčásti intelektuální dobrodružství- zkoumá, jaká je role politiky i nás samých v době, kdy je pravda často obracena vzhůru nohama.
Peter Pomerantsev je odborníkem na propagandu a sociální média, televizním producentem a novinářem. Narodil se v roce 1977 v Kyjevě. Když mu byl necelý rok, rodina opustila kvůli šikaně ze strany KGB Sovětský svaz a usadila se v Británii. Po univerzitních studiích se v roce 2001 přestěhoval do Ruska, kde natáčel dokumentární filmy a pracoval pro televizní kanál TNT. Kvůli rodině a rostoucímu Putinovu autoritářství se o několik let později vrátil do Londýna. V knize Nic není pravda a všechno je možné(2014, česky 2016) popsal právě své zkušenosti s ruským mediálním byznysem a propagandou. Působí na London School of Economics. Pravidelně přispívá do řady světových médií včetně Financial Times, The Atlantic nebo The Guardian.
Z anglického originálu This Is Not Propaganda: Adventures in the War Against Reality přeložila Petruška Šustrová, odpovědný redaktor Marek Pečenka. Vydalo nakladatelství Dokořán roku 2020.
www.dokoran.cz