Knižní novinky druhého listopadového týdne z nakladatelství Euromedia

První novinkou, která přichází na pulty knihkupectví je román Slib jihoafrického prozaika a dramatika Damona Galguta, oceněný v roce 2021 Bookerovou cenou. Manžel v něm své nevyléčitelně nemocné a umírající manželce slíbí, že po její smrti daruje černošské služce  Salome domek, v němž tato obětavá žena na jejich pozemku bydlí. Jenže tento slib potom zůstane více než 40 let nesplněn.

Agatha Christie je známá především jako skvělá autorka detektivek. Kromě nich ale napsala i několik psychologických románů, rovněž velmi zdařilých a u čtenářů i kritiky úspěšných. Ty ovšem podepisovala pseudonymem Mary Westmacott. Jeden z nich – nazvaný Dcera je dcera – nyní vychází v nakladatelství Ikar.

Klára Kolouchová je úspěšná manažerka a matka dvou dětí, která – mimo jiné – zdolala i tři nejvyšší hory světa –  Mount Everest, Kančendžengu a K2. Právě proto velmi dobře ví, že Nahoře fouká a že všechno hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami. Její vyprávění o životě, lásce, vytrvalosti i jisté dávce sobectví vydává právě nyní Universum ve spolupráci s nakladatelství Labyrint.

Výpravná publikace profesora Miroslava Vernera a novinářky Ivany Faryové  nazvaná 200 let egyptologie pozve čtenáře na exkurzi do fascinujícího světa pyramid, vykopávek a slavných objevů a představí jim hlavní milníky i nejzajímavější momenty úchvatného dvousetletého příběhu.

Damon Galgut: SLIB

Název románu se týká slibu, který Ráchel, matka rodiny Swartových, dala černošské služce Salome: jednou se stane majitelkou domku, v němž na pozemku Swartových bydlí.

Manžel nevyléčitelně nemocné a umírající Ráchel slíbí, že její slib splní. Slib však přesto zůstává téměř 40 let nesplněn… Před očima čtenáře se postupně odhalují osudy bělošské rodiny stejně jako dějiny Jihoafrické republiky od apartheidu přes nadějný nástup Nelsona Mandely až po současnost. Za román získal autor v roce 2021 Bookerovu cenu.

Damon Galgut (*1963) je jihoafrický prozaik a dramatik. Narodil se a vyrůstal v Pretorii, na Univerzitě v Kapském Městě vystudoval divadelní vědu. Debutový román A Sinless Season (Sezóna bez hříchu, 1982) napsal v pouhých sedmnácti letech. Dosud publikoval devět románů a čtyři divadelní hry. Na Bookerovu cenu byly již nominovány jeho romány The Good Doctor (Dobrý lékař, 2003) a In a Strange Room (V cizím pokoji, 2010). Prestižní ocenění konečně získal v roce 2021 za román Slib

Agatha Christie pod pseudonymem Mary Westmacott: DCERA JE DCERA

Jak hluboce se může proměnit vztah mezi matkou a dcerou, ukazuje ve svém psychologickém románu mistryně detektivek Agatha Christie, píšící v tomto případě pod pseudonymem Mary Westmacott.

Ann Prenticeová se zamiluje do Richarda Cauldfielda a doufá v nové štěstí. Její jediné dítě, devatenáctiletá Sarah, je ale naprosto proti tomu a důsledně ničí všechny matčiny šance na případné manželství.  Jejich vzájemnou hlubokou lásku střídá stejně intenzivní nenávist. Znepřátelí je žárlivost na celý život, nebo dokáže jedna druhé nakonec odpustit…?

Agatha Christie (1890–1976) patří k legendám tvůrců detektivek. Napsala téměř tři stovky děl, se zhruba dvěma miliardami prodaných výtisků knih (polovinou v angličtině, druhou pak ve více než sto jazycích) je nejvydávanější spisovatelkou na světě. Za své dílo obdržela titul Dáma britského impéria.

Prožila dvě manželství: první s Archibaldem Christiem, z něhož se v roce 1919 narodila jejich dcera Rosalind a které skončilo dramatickým rozvodem, druhé s Maxem Mallowanem, to ukončila až autorčina smrt. Svůj život shrnula do Vlastního životopisu, jenž vyšel rok po jejím skonu.

A proč právě pseudonym Mary Westmacott? Mary bylo Agathino druhé jméno a Westmacott jméno vzdálených příbuzných. Podařilo se jí udržet identitu Mary Westmacott neznámou po téměř dvacet let a knihy byly přesto úspěšné. Celkem pod tímto pseudonymem napsala šest románů.

Klára Kolouchová: NAHOŘE FOUKÁ

Proč by si měl člověk, pokud stojí na křižovatce a může se svobodně rozhodnout, vybrat tu těžší cestu? Jak moc je důležité pracovat v životě se strachem? A jak jsou vzdáleny vrcholy nejvyšších hor od těch životních…?

Klára Kolouchová je nespoutaná žena i milující matka, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. Jediná česká horolezkyně, která zdolala tři nejvyšší hory světa, dobře ví, že to hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami.

Klářino vyprávění zaznamenala novinářka Martina Riebauerová, která říká: „Oheň a voda, léto a zima, černá a bílá. To všechno je Klára. Žena nesčetných podob, které by vydaly na sedm kočičích životů. Je zimomřivá, a přesto potřebuje dva měsíce v roce strávit v místech, kde teploty atakují čtyřicítku pod nulou a ona klimbá s tváří pokrytou jinovatkou...“

Kniha vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint. Obsahuje řadu unikátních fotografií a také uměleckých koláží Lucie Šťastné.

Klára Kolouchová (* 1978)

První Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný.

Klára s lehkostí a ženskou grácií proplouvá světem byznysu, vysokých hor i rodiny, kde s manželem vychovává dceru Emmu a syna Cyrila. V nakladatelství Labyrint jí vyšla kniha Himálajský deník (2008) a o jejím výstupu na K2 vznikl dokumentární film K2 vlastní cestou (2020). Více se můžete dozvědět zde: klarakolouchova.cz.

Miroslav Verner, Ivana Faryová: 200 LET EGYPTOLOGIE

V roce 2022 si světová egyptologie připomíná několik významných výročí.  Před sto lety byla v Údolí králů objevena hrobka „zlatého krále“ Tutanchamona. A hlavně – uplynulo 200 let od chvíle, kdy Francouz Champollion rozluštil hieroglyfy. Vznikl nový vědní obor – egyptologie.

Bez znalosti písma starých Egypťanů totiž bylo možné odkrývat a obdivovat monumentální stavby, nádherné sochy a stěny chrámů popsané hieroglyfy, nikdo ale nerozuměl jim, ani oné dávné civilizaci.  Po Champollionově objevu přišli do Egypta první skuteční archeologové. 

Přední český egyptolog Miroslav Verner se s novinářkou Ivanou Faryovou vracejí na začátek a přibližují čtenářům hlavní milníky a nejzajímavější momenty tohoto dvousetletého příběhu.

Miroslav Verner je archeolog a egyptolog. V letech 1975 až 2000 byl ředitelem Československého, později Českého egyptologického ústavu při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se na dobu stavitelů pyramid. Na archeologických pracích v Egyptě se podílel od roku 1964. Napsal mnoho odborných publikací a textů v angličtině i češtině, včetně těch populárně-naučných, mimo jiné např. Chrám světa: Svatyně, kulty a mysteria starověkého Egypta (2010) nebo Abúsír: V srdci pyramidových polí (2017). Je také spoluautorem díla Stvořené pro věčnost: Největší objevy české egyptologie (2019).

Ivana Faryová je novinářka, která vede dvě regionální redakce MF DNES. Jako autorka se dlouhodobě věnuje zejména českým egyptologům a ve 100. roce české egyptologie (2019) připravila ve spolupráci s nimi celoroční seriál pro MF DNES a iDNES.cz o jejich práci a objevech. V témže roce vydala i knihu Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie.

Kromě historie a egyptologie se zajímá o problematiku práva, společensko-bezpečností otázky, ale také například o filozofii nebo životní a přírodní prostředí. Je autorkou mnoha rozhovorů na toto téma, které vede s předními českými osobnostmi z daných oborů.

You may also like...