Knižní novinky posledního březnového týdne představí Michal Viewegh, Marek Epstein a Angelo Longoni
Nové knihy z nakladatelství Euromedia, které se brzy objeví na pultech knihkupectví. První novinkou je kniha jednoho z nejúspěšnějších současných českých prozaiků, Michala Viewegha. Jeho novinka se jmenuje Děravé paměti aneb Šedesát báječných let pod psa a autor v ní s humorem sobě vlastním bilancuje a vzpomíná na zásadní okamžiky svého života…
Dalším českým autorem, který připravil v tomto týdnu pro čtenáře svoji novinku, je scénárista Marek Epstein. Jeho povídkový soubor s názvem Nerez vychází v nakladatelství Listen.
Tanja Askani je také původem Češka, i když již více než třicet let žije v Německu a pracuje v největším severoněmeckém zooparku. Napínavý a zároveň dojemný příběh zachráněné polární vlčice Flocke popsala autorka v knize Vlčí pouto, kterou doplnila i řadou nádherných fotografií.
Rakouská novinářka a kurátorka Michaela Lindingerová osud této krásky poutavým způsobem zpracovala v knize Hedy Lamarr – Filmová bohyně a vynálezkyně, jež právě vychází v nakladatelství Ikar.
V témže nakladatelství vychází i poslední novinka – jde tentokrát o románové zpracování fascinujícího životního příběhu jednoho z nejslavnějších malířů všech dob, Amedea Modiglianiho. Byl to umělec křehký a zároveň plný života, který celý život bojoval s těžkou nemocí i zdrcujícím nepochopením své citlivé duše. Autorem románu Velkolepý Modgliani je italský spisovatel, režisér a scénárista Angelo Longoni.
Michal Viewegh: Děravé paměti aneb ŠEDESÁT báječných let pod psa
Jak se z nesmělého kluka ze Sázavy dočasně stal hédonistický seladon a nadlouho i nejpopulárnější porevoluční spisovatel? Co dělal 17. listopadu 1989 a na čem psal Báječná léta pod psa? Jaký byl vrátný, voják, učitel a redaktor, jaký je otec, bratr, syn a dědeček a kolik milenek bohužel pozval na oslavu svých padesátin? A proč pak hned neumřel…?
Michal Viewegh slaví šedesáté narozeniny a první dárek si rozhodl nadělit sám – vlastní životopis, psaný s nadhledem i ručením omezením.
Michal Viewegh (* 31. března 1962) patří mezi nejznámější a nejúspěšnější české spisovatele. Jeho knih se prodalo přes milion výtisků. Je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly zfilmovány. Mezi nejprodávanější patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Vybíjená. Po vážných zdravotních problémech v roce 2012 podstoupil dlouhou rekonvalescenci a do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě (2013). V posledních letech vydal dvě novely v jedné knize s názvem Muž a žena (2018), dále pak Povídky o (ne)lásce a sbírku fejetonů Mým vrstevníkům (obě 2019). V roce 2020 vyšel jeho román Převážně zdvořilý Leopold, v roce 2021 vydal knihy Zrušený rok – Deník 2020 a Dula.
Marek Epstein: NEREZ
Každý obyčejný den nám může změnit život. Hrdinové sedmi povídek scenáristy Marka Epsteina jsou zdánlivě sebejistí a stabilní jedinci uchlácholení drobnými lidskými sny. Jejich jistota ale není víc než pouhé očekávání pádu. Jsou zrazováni tam, kde se cítili nejsilnější: rodinou, přírodou, rozumem i láskou.
Okolnosti je strhávají z cesty a ponechávají rozhodnutí, zda se chtějí navrátit do bývalé rovnováhy. A jestli to vůbec ještě dokážou…
Marek Epstein (*1975) vystudoval Filmovou fakultu pražské AMU, obor scenáristiky a dramaturgie. Nyní se vrávoravě pohybuje na volné noze (obou). Scenárista, občasný spisovatel, sváteční dramatik – na kontě má na tři desítky filmových scénářů (mj. Ve stínu, Václav nebo Šarlatán) a tři beletristické knihy. Je vyznavačem sportovního a vytrvalostního rodičovství. Očkovaný.
Tanja Askani: VLČÍ POUTO
Hlavní hrdinkou knihy Vlčí pouto je bílá polární vlčice s velmi neobvyklým životním příběhem. Sotva přišla na svět, zemřela jí matka i oba sourozenci. Ona jediná ještě dýchala, když byla nalezena a v beznadějném stavu, podchlazená a polomrtvá hlady, předána Tanje Askani.
Tímto okamžikem nastal zásadní obrat nejen v pochmurném osudu vlčího štěněte, ale i ve směru profesní dráhy jeho zachránkyně. Dramatický boj o život výjimečného mláděte a jeho dospívání v lidské rodině přinášelo celou škálu nezapomenutelných zážitků. Vlče bylo nejen respektovaným členem rodiny, ale také kamarádkou psů a dalších zvířat v Tanjině domácnosti, což často vytvářelo neuvěřitelné situace. Autorčiny fotografie podtrhují autentičnost napínavého děje plného překvapení, nových poznatků a emocí.
Tanja Askani (rozená Kovalská, *1962) je rodačkou z Ostravy-Poruby. Její znalosti biologie, fyziologie a etologie, získané studiem na střední škole technické a zemědělské v Novém Jičíně, se staly základem pro pozdější práci s vlky. Od roku 1991 žije v Německu. Původní profesi sokolnice v největším severoněmeckém zooparku po pár letech změnila na práci s vlky, kteří ji fascinovali od dětství. Respekt a mimořádná schopnost vcítění jí umožňuje hluboké empatické spojení s těmito inteligentními šelmami.
Michaela Lindingerová: HEDY LAMARR – Filmová bohyně a vynálezkyně
Hedy Lamarr se proslavila prvním zobrazením ženského orgasmu v dějinách filmu, ve snímku Gustava Machatého Extase. Její cílevědomost a doslova nadpozemská krása nakonec našly své uplatnění v Hollywoodu, kde se Hedy stala obdivovanou bohyní filmového plátna.
Do širokého povědomí se ale zapsala také jako vynálezkyně. Její práce na frekvenčním přelaďování, které se stalo „pradědečkem“ technologie Bluetooth, byla významnou součástí protinacistického odboje. Sexuální symbol, kleptomanka závislá na plastických operacích, zahořklá žena, která se nikdy nesmířila s úpadkem své slávy…?
O Hedy Lamarr koluje spousta různých legend. Rakouská autorka Michaela Lindingerová na základě nových zdrojů vyvrací zažitá klišé a vykresluje zcela nový obraz bývalé „nejkrásnější ženy světa“.
Michaela Lindingerová vystudovala žurnalistiku a komunikaci, politologii, egyptologii, prehistorii a ranou historii. Jako autorka a kurátorka pracuje pro Vídeňské muzeum. Kromě historie vídeňských měst a dějin ženských hnutí se vášnivě zajímá o témata smrti a módy, která jsou vždy neodmyslitelnou součástí jejích knih.
Životní příběh jednoho z nejslavnějších malířů všech dob – Angelo Longoni: Velkolepý Modigliani
Od narození věděl, že musí bojovat. O život i o lásku. Ten největší zápas ale svedl o své umění. Od Livorna přes Benátky až po Paříž, vždy obklopen ženami a přesto sám…
Pomíjivost života, citlivá duše i zdrcující nepochopení… To vše nám připomíná malíře „žen s dlouhým krkem“, Amedea Modiglianiho.
Byl to umělec křehký, ale zároveň plný života. Angelo Longoni nás provede jeho životem – spolu s ním utíkáme z Livorna, okouzlí nás Florencie a znovu prožijeme první lásky. Navštívíme ovšem také Paříž, která Modiglianiho trápeného neustále se vracející nemocí láká svým bohémským životem. V jejích uličkách, kavárnách a kabaretech potkáváme Picassa i Soutina: ale také malířovy múzy Anny Achmatovovou, Beatrici Hastings nebo divu Kiki de Montparnasse…
Velkolepý Modigliani je podmanivý portrét jednoho z nejslavnějších moderních umělců.
Amedeo Modigliani (1884 – 1920) byl jedním z nejslavnějších malířů všech dob. Jeho osud nám všem připomíná pomíjivost života, citlivost duše i zdrcující dopady nepochopení…
Narodil se do prominentní livornské rodiny, ale od mládí žil ve stínu závažné choroby. Věděl, že nemá tolik času jako jeho vrstevníci. Právě proto neustále hledal, toužil a bojoval. Po studiích ve Florencii a Benátkách se přestěhoval do Paříže. V jejích uličkách, kavárnách a kabaretech se potkává s Picassem i Soutinem… ovšem především se svými múzami, od básnířky Anny Achmatovové přes slavnou a vždy veselou Kiki z Montparnassu až po svou budoucí ženu, okouzlující dívenku Jeane. Čím blíž se však zdál být věčné umělecké slávě, tím víc se nad ním vznášela hrozba smrti…
Angelo Longoni (* 1956 v Miláně) je italský spisovatel, režisér a scenárista. Výrazně na sebe upozornil dramatem Naja v roce 1989 – v roce 1997 sám natočil filmovou adaptaci. Z jeho televizních projektů zmiňme například životopisného Caravaggia (2007). Zatím posledním velkým projektem je dvoudílný televizní film Tiberio Mitri: Il campione e la miss (2011) o nejslavnějším italském boxerovi minulého století. Longoni se také objevil v několika filmech jako herec. V posledních letech se soustředí především na psaní knih. Velkolepý Modigliani je zatím jeho nejambicióznějším literárním dílem. S pochopením a vášní v něm čtenáře provází životem umělce, který neměl sobě rovných za života ani po smrti a vykresluje před námi do nejmenších podrobností fascinující svět pařížské bohémy počátku minulého století.