Knižní tip z nakladatelství Galén: Marta Kubišová v písních a pořadech

Měla jsem hezkej život. Takovej veselej a kalamitní,“ řekla jednou Marta Kubišová, obdivuhodná dáma, která letos v listopadu oslaví 80. narozeniny. Nakladatelství Galén při této příležitosti vydává v říjnu knihu Marta Kubišová v písních a pořadech.

Obsáhlá publikace Marta Kubišová v písních a pořadech nemá ambice být klasickou biografií. Vypráví pozoruhodný příběh legendární zpěvačky jinak. Jde o chronologicky sestavený hudební profil, který obsahuje výčet zásadních písní, televizních pořadů a koncertů a je doplněn o citace, hudební zajímavosti, fotografie a další materiály. Luděk Chochola, autor a Martin velký fanoušek, někdy postupuje den po dni, měsíc po měsíci, na 70.  a 80. léta mu pak stačí bohužel jen pár stran. Závěr tvoří přehled všech dostupných nahrávek doplněný skladbami, které se nahrávkami nestaly. Součástí knihy je předmluva – pozdrav Václava Neckáře, v němž rekapituluje jejich letité přátelství.

Téměř 400 stran, diskografie, přes 500 fotografií, obalů desek a dobových dokumentů o legendární zpěvačce

Marta Kubišová měla raketový start, za šest let vyhrála třikrát Zlatého slavíka a s triem Golden Kids nadchli posluchače u nás i v zahraničí. Neměla jen fanoušky, svým vzhledem i zpěvem dráždila mnohé manželky komunistických funkcionářů. S písní Modlitba pro Martu se stala – ač o to vůbec neusilovala – symbolem pražského jara 1968. Po ruské invazi se komunisté postarali o dvacetiletou klatbu. A přesto lidé Martu Kubišovou znali, obdivovali a milovali. Stáhla se do soukromí, spolupracovala s disentem, byla mluvčí Charty 77 a věnovala se dceři. Po jedenadvaceti letech se stala – opět s rozpaky – jinou ikonou, tentokrát sametové revoluce 1989. Vrátila se tam, kam patří, na vrchol té nejkvalitnější populární hudby.

Luděk Chochola (* 1966), středoškolský pedagog. S Martou Kubišovou se seznámil v říjnu 1987 a z fanouška se postupem času stal zasvěcený odborník na její tvorbu. Vytvořil zajímavý archiv nahrávek, desek, fotografií a dobových marginálií. V roce 1990 vydal v rámci Fan Clubu MK minibiografii Povídání o Martě Kubišové a v roce 1999 knihu Osm životů Zdeňka Srstky. Autorova archivu využili např. editor Karel Knechtl při sestavování Kolekce Marty Kubišové a Tomáš Padevět pro kompilaci Putování. Na své knize pracoval Luděk Chochola osm let, rukopis zachycuje stav k 31. srpnu 2022. 

Ukázka z knihy:

21. listopadu 1989. Své první vystoupení na balkonu Melantrichu komentuje v roce 1991 v televizním pořadu Modlitba pro Martu: „Po práci na mne čekal student DAMU Petr Lébl, že mě dovede na Václavské náměstí, abych tam za studenty zazpívala hymnu. Měla jsem pocit, když bude poprvé ozvučené Václavské náměstí, že budu stát pod koněm. On mne zatím vedl průchodem, vstříc nám běžel Jirka Černý: ‚Marto, chtělo by to takovou malilinkou Modlitbičku, kdybys zazpívala.‘ – ‚Ty ses zbláznil, vždyť já ji vůbec neumím.‘ To jsme už byli nahoře a oni mne na ten balkón vystrčili. Říkala jsem si: Musím začít. Nevěděla jsem jaký tón, nevím, jak se mi to vybavilo v tak panický atmosféře, v jaký jsem to ve vlastním nitru prožila. Necítila jsem se ve svý kůži, ale když jsem to odzpívala, nastal ten jásot a já jsem si v rozčílení nechala brejle a teď jsem viděla to zaplněný Václavský náměstí, tak jsem měla pocit, že jsem se zbláznila…“ Ozvučení zajišťovala skupina Bacily Václava Neckáře. „Večer jsem se složila do křesla. Tak takovýhle comeback neměla žádná zpěvačka.“

Luděk Chochola: Marta Kubišová v písních a pořadech, vydává nakladatelství Galén.

 

You may also like...