KOBLEN & LAZAR: fascinující pohled na tvorbu dvou osobností současného umění

Výstava „KOBLEN & LAZAR“ nabízí fascinující pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana Michala Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata i kontrasty.

Karolína Koblen

Karolína Koblen, talentovaná umělkyně s kořeny v popkultuře, přináší svou tvorbu kombinující digitální a tradiční umění. Její cesta do světa umění začala již v ranném dětství a formativním momentem pro ni byla návštěva výstavy Andyho Warhola v Českém Krumlově, která jí otevřela oči do světa popkulturního umění a inspirovala její budoucí tvorbu. Karolína postupné prošla různými fázemi své tvorby. Dnes její práce připomínají spíše ranné experimenty, kdy začíná skicou na tabletu, kombinuje fotografie, kresby a AI filtry. Digitální koláž pak převádí na plátno, kde se její styl vyznačuje „počítačovou kolážovitostí“.

Používá kombinaci akrylových barev a olejomalby. Akrylové barvy používá většinou na začátku tvůrčího procesu v podobě vodové, volné malby, kterou později „zapřáhne“ realistickou olejomalbou a místy nechá prosvítat podmalbu. Tímto způsobem dosahuje určitého kontrastu a „dramatu“ mezi světlem a tíhou, světlem a potemněním, hravostí a vážností. Inspiraci čerpá ze života kolem sebe – ze sociálních sítí, internetových bazarů, starých fotografií, snů a příběhů přátel. Svůj jedinečný styl nazývá „melancholický diskorealismus“.

Roman Lazar

Roman Lazar, významný slovenský umělec a představitel outsiderského umění, vnáší do svých děl energii a inovaci. Lazarova díla se vymykají kontextu slovenského umění a nenavazují na žádnou konkrétní místní školu či směr. Jeho tvorba je ovlivněna světovým neoexpresionismem a jeho bohémským životem v jihovýchodní Asií, přičemž inspiraci čerpá od umělců jako jsou Jiří Šalamoun, Jean-Michel Basquiat a Marc Chagall. Jeho díla jsou pečlivě promyšlená, ale zároveň obsahují spontánní prvky. Kombinuje akryl s olejovým pastelem a perem a tuší a často používá koláž. Lazarova díla jsou plná barevných kontrastů a kompozic, které vytvářejí silnou atmosféru a emoce a často odhalují vnitřní konflikty a otázky identity.


Dialog mezi LAZAREM a KOBLEN

Stejně jako Warhol a Basquiat, i Karolína a Roman tvoří v kontrastu a dialogu. Karolínina práce je metodická a precizní, s jasnou digitální estetikou, která odráží Warholův vliv. Naproti tomu Romanova tvorba je spontánní a plná neoexpresionistických prvků, což ho přibližuje Basquiatovi. Spolupráce těchto dvou umělců přináší nové pohledy a obohacuje jejich díla.

Výstava „KOBLEN & LAZAR“ zve návštěvníky k objevování paralel mezi dvěma odlišnými přístupy k umění Je to cesta do světa, kde se setkávají digitální a tradiční techniky, světlé a temné emoce a kde si každý může najít něco, co ho zaujme a obohatí. Tato výstava je oslavou tvůrčího dialogu, kde se metodická preciznost setkává se spontánní energií.

Kurátor výstavy: Kristína Kadáková

Romane, jak je tvá tvorba úspěšná, jsi spokojený, je zájem o obrazy?

Úspěch ve výtvarném umění není závislý jen na prodeji, záleží na mnoha okolnostech a aktivitách. Neměřím úspěch, podle toho, kolik obrazů prodám a netvořím svá díla jen proto, aby se někomu líbila. Jsem ale velmi rád, že nejsem jediný, komu se mé obrazy líbí. I když ze začátku jsem si to dlouho myslel 🙂 Ale skutečně mezi lidmi na světě jsou ještě další, kterým se obrazy líbí, koupili si je a žijí s nima v harmonii :-)“

Jeden z tvých originálních nápadů jsou mozaikové obrazy, co představují?

Ten obraz má vždy nějak hlavní příběh, motiv, a okolo něho rozvinu mikropříběhy. Jsou vlastně autonomní, ale vždy je něco spojuje. Malé příběhy spolu mohou vytvořit jeden velký. Tato forma mozaiky je ideální na to, abych ten příběh vytvořil„.

Kde vznikla myšlenka spojit se s Karolínou?

„Potkali jsme se na vernisáži jedné mé výstavy, slovo dalo slovo a zjistili jsme, že se nám navzájem líbí naše tvorba. Dohodli jsme se, že uděláme společnou výstavu, ta byla na Slovensku a toto je naše druhá společná výstava.

Jak tvoříš své obrazy, máš už předem představu, jak bude dílo vypadat?

Obrazy mám promyšlené, i když některé vypadají, že jsou tvořeny spontánně. Vždy vznikají v hlavě, jdu do ateliéru a už přesně vím, co budu malovat“.

Chystáš další výstavy?

Mám důležitou výstavu, která se uskuteční v Bratislavě, v galerii Umelka. 14. srpna bude vernisáž, na výstavě bude komplexní průřez mým uměním, asi 40 obrazů. Bude to takový jeden z vrcholů mé kariéry„.

Výstava „KOBLEN & LAZAR“ je k vidění v GRAMu, Záhřebská 23/25, 120 00 Praha 2, do 1.8.2024.

PF
Foto: archív redakce

You may also like...