Kočka má na rozdíl od psa více vybíravý jazýček, jak vybrat správné krmivo?

Zdraví domácích mazlíčků začíná v misce, a to platí i pro kočky. Kočky jsou ale na rozdíl od psů ve stravě velmi vybíravé. Mají také až 500 chuťových pohárků. Jak tedy kočky co nejlépe krmit? Aby byla zdravá a zároveň měla skvělou kondici? To se dozvíte v následujícím textu.

Krmivo by mělo mít teplotu „čerstvě ulovené kořisti“

Kočka, na rozdíl od psa, vyžaduje stravu bohatší na živočišné bílkoviny a také si i přes značnou domestikaci zachovala chování lovce. „Typická kořist volně žijící kočky je myš. Ta je složena z 65 % vody a zbytek tvoří: 50–60 % živočišné bílkoviny, 20 -30 % tuk, 3 – 8 % sacharidy a 6 – 8 % minerální látky. Pokud tedy chceme kočce připravit kvalitní potravu, měli byste se držet těchto poměrů a také myslet na to, že strava by měla být „živá“ – měla by si zachovávat přírodní charakter a všechny nutriční hodnoty vstupních surovin a obsahovat probiotika důležitá pro zažívací a imunitní systém kočky. Udržením všech těchto parametrů lze v případě granulí pro kočky dosáhnout pomalým sušením ingrediencí při teplotách maximálně do 38 C° a následným lisováním za studena s přidáním probiotik,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Krmte několikrát za den

Potrava pro kočky by měla být celodenně dostupná. Kočky přijímají jídlo v malém množství a často v průběhu dne i noci. Toto chování imituje přirozený způsob přijímání potravy v přirozeném prostředí koček a má příznivý vliv na jejich metabolismus. Kočka by také neměla zůstat déle jak 48 hodin bez potravy. Po této době bez potravy může dojít k nebezpečným patologickým změnám v tenkém střevě a v játrech.

Pozor na překrmování

Kočky ale rozhodně nepřekrmujte. „Mnoho koček v ČR trpí nadváhou a s tou přichází i plno nemocí jako je cukrovka, oslabený imunitní systém či problémy s močovými cestami. Nejvíce na nadváhu trpí kočky chované doma a kočky po kastraci. U dospělé kočky obecně platí, že potřebuje na den 40 – 90 kcal na kilogram své váhy a výrobci toto berou v potaz při sestavování doporučené denní krmné dávky.   Kvantita podávaného krmiva samozřejmě také záleží na tom, zda máte kočku chovanou výhradně doma nebo má vaše kočka i přístup ven,“ dodává Jiří Švihálek.

Bílkoviny, bílkoviny, bílkoviny…

Nejdůležitější součástí a obsahovou hlavní ingrediencí krmiva kočky by měly být kvalitní živočišné bílkoviny. Kočka je na rozdíl od psa totiž výhradní masožravec. Bílkoviny jsou hlavním stavebním materiálem tkání a rovněž dodávají tělu energii. Důležitým prvkem v potravě jsou také tuky. Ty jsou pro tělo koček nejefektivnějším zdrojem energie, například jeden gram živočišného tuku dodá tělu zhruba dvakrát více energie než jeden gram bílkovin nebo sacharidů.

Ať už se rozhodnete živit svou kočku takzvaným B.A.R.Fem (Bones And Raw Food) nebo granulemi nezapomínejte, že v různých věkových fázích života kočky bude mít zvíře různé nároky na množství potřených živin.

Jak krmit koťata a kojící kočky?

Například kotě nebo kojící kočka budou potřebovat až čtyřikrát více energie než dospělá kočka a také krmivo s vyšším obsahem vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro tvorbu kostí nebo mléka. Vybíráme také krmivo bohaté na vitamíny a minerály.

You may also like...