Koncert Karla Ančerla Čtvrttón zazní v Rudolfinu

V říjnu 2024 uplyne 80 let od chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghetu. Po transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi došlo k zavraždění nejen téměř všech hudebníků, ale i celé Ančerlovy rodiny. Ta byla z terezínské pevnost rovněž deportována. Zavražděná byla rovněž žena Karla Ančerla i jeho malý syn. U příležitosti tohoto tragického výročí bude uspořádán koncert věnovaný památce orchestru terezínských vězňů.

Ančerl založil v Terezíně orchestr složený z obyvatel gheta. Nastudoval s ním dva koncertní programy. Jeden složený z děl „árijských“ skladatelů J. S. Bacha, G. F. Händela a W. A. Mozarta a druhý, odvážně se skládající výhradně z českých autorů A. Dvořáka, P. Haase a J. Suka. Oba budou ve své repríze odehrány v Dvořákově síni pražského Rudolfina, sídle České filharmonie, v jejímž čele Ančerl dlouhá léta působil jako šéfdirigent. Koncert bude rozšířen o autorskou hudbu Karla Ančerla – Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrttónech. Její původní partitura byla nalezena v dirigentově pozůstalosti a nyní zazní ve světové premiéře. Interpretace bude v provedení polského dirigenta Marka Mośe a smyčcového orchestru AUKSO TYCHY, symbolicky působícího poblíž Osvětimi. Skladbu Koncert pro housle E dur od J. S. Bacha zahraje sólista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Doprovázen bude přední českou cembalistkou Editou Keglerovou.

Veřejná premiéra vlastní skladby jednoho z nejlepších světových dirigentů dvacátého stole spolu se vzpomínkou na hrůzy holocaustu bude mimořádnou hudební i společenskou událost. Přítomnost sólisty České filharmonie bude připomínat koncert odehraný před pohlaváry gestapa. Program bude doplněn projekcí záběrů orchestru z Terezína a jediným dochovaným rozhovorem s Karlem Ančerlem, ve kterém se vyjadřuje k vyvraždění své rodiny. Vzpomínkový večer uvede moderátorka Ester Janečková.

Odkazu Karla Ančerla se dlouhodobě věnuje hudebník Ivan Bierhanzl společně s Ančerlovou vnučkou Maximiliánou. Ti se zasloužili nejen o objevení neznámé tvorby světoznámého dirigenta, ale jsou i iniciátory připravovaného koncertu. Ten bude současně zaznamenáván v rámci natáčení dokumentárního filmu o životě Karla Ančerla vznikajícího v produkci společnosti FREESAM a koprodukci České televize. Za projektem stojí Saša Dlouhý a producentka Sofie Sousa Dlouhý. 

Partnery programu jsou Židovské muzeum v Praze, Polský kulturní institut, Státní fond kultury, crowdfundingová platforma Donio a společnost DLOUHY TECHNOLOGY. 

Vstupenky k zakoupení v síti Colosseumticket

Rudolfinum, 1. listopadu 2024

Saša Dlouhý (1971)

V devadesátých letech začínal jako galerista, později se jako novinář věnoval reportážím z kulturních akcí. V novém miléniu začal komerčně natáčet pod vodou pro zahraniční produkce. Tím se dostal k realizaci vlastních přírodovědných filmů, ale také k přesunu témat autorských projektů více k sociální oblasti. 

Zakladatel společnosti FREESAM, provozuje postprodukční studio Khapka. Vede mezinárodní rezidenční projekt NU´VEM podporující svobodnou uměleckou tvorbu a edukaci studentů na Azorských ostrovech. 

Aktuálně se věnuje práci na dvou celovečerních snímcích. Jeden o o teologovi, historikovi umění a římsko-katolickém knězi Josefu Zvěřinovi, perzekuovaném komunistickým režimem. Film režíruje Miroslav Bambušek v produkci Saši Dlouhého a jeho společnosti FREESAM.

Sofia Sousa Dlouhý (1988)

Portugalská herečka, loutkoherečka a producentka působící v Praze od roku 2018. Je zakladatelkou loutkového divadla A Fantochada, kde inscenovala a hrála. Vedla dramatický kurz na Univerzitě Karlově a řídila kulturní program v Portugalském institutu v Praze. Hrála na violoncello v několika hudebních souborech. Od roku 2021 působí v produkční společnosti FREESAM.

Připravuje vlastní filmový projekt a jako produkční působí na dvou celovečerních snímcích. Jeden o o teologovi, historikovi umění a římsko-katolickém knězi Josefu Zvěřinovi, perzekuovaném komunistickým režimem. Film režíruje Miroslav Bambušek v produkci Saši Dlouhého a jeho společnosti FREESAM.

You may also like...