Koncert pro budoucnost navštívilo přes 73 tisíc lidí. Dalajláma v dopise vyjádřil důležitost nenásilí, vystoupily Pussy Riot
Oslavy výročí 33 let od sametové revoluce završil 17. listopadu v Praze Koncert pro budoucnost. Na Václavské náměstí dorazilo dle dat telefonního operátora O2 73 865 lidí, online přenos pak viděly desítky tisíc sledujících. Pětihodinový program nabídl vystoupení kapel Chinaski, Lenka Dusilová Band či Bena Cristovao s Davidem Kollerem. Modlitba pro Martu zazněla v podání Ondřeje Rumla, českou státní hymnu zazpíval studentský sbor z DAMU. Od osmi hodin večer vystoupila ruská protestní punk rocková skupina Pussy Riot, letošní hlavní zahraniční host. Na pódiu se vystřídala celá řada řečníků z občanské sféry, kteří se ve svých projevech zaměřili na cenu míru – téma letošního Koncertu pro budoucnost. Dopis Jeho Svatosti dalajlámy přečetly Jenovéfa Boková a Světlana Witowská. Hongkongský aktivista Samuel Chu promluvil o důležitosti svobody projevu.
Petice 3 kroky za 3 roky
Organizátoři Festivalu svobody, pod který Koncert pro budoucnost patří, vytvořili výzvu 3 kroky za 3 roky. Petice upozorňuje na 3 aktuálně nejvýraznější hrozby pro mír, svobodu, demokracii a prosperitu v České republice. Apeluje na urychlené a rozhodné kroky v otázkách podpory Ukrajině a jejím obyvatelům, prohlubující se klimatické krize a nakonec v otázce školství, které dlouho čeká na důkladnou reformu hodné 21. století. Petici 3 kroky za 3 roky přečetl Rostislav Novák starší a vyzval návštěvníky koncertu k jejímu podpisu, ten je možný až do konce listopadu. Petiční archy jsou k podpisu ve vybraných podnicích.
Hongkongský aktivista Samuel Chu k svobodě projevu
Samuel Chu, zakladatel organizace The Campaign for Hong Kong, promluvil k zaplněnému Václavskému náměstí a vyjádřil obavu, že se společnost ke ztrátě své svobody, demokracie a míru dostala blíže než kdykoliv předtím.
„Svoboda projevu je bezvýznamná, neuplatníme-li ji ke sdělování pravdy mocným, proti korupci, extremistům a režimům jako jsou ty v Číně, Rusku a Íránu, jen proto, že se to stalo příliš drahým. Svoboda protestovat je bezvýznamná, neuplatníme-li ji k odsouzení násilí a zažehnání války, a pohltí-li nás naše vlastní malé zármutky, zatímco odvracíme zraky od Íránců mučených za uplatňování těch samých práv. Volební právo – právo na sebeurčení – za jehož uchování Ukrajinci umírají, a za snahy o jehož nabytí jsou Hongkongžané vězněni, se stává zbytečným obřadem, nevyžadujeme-li po našich volených zástupcích, aby odpovědně konali dle našich nejlepších a nejvznešenějších ideálů důstojných a svobodných lidí,” sdělil.
Dopis Jeho Svatosti dalajlámy
Jeho Svatost dalajláma poslal vzkaz českým občanům prostřednictvím dopisu, který na Koncertě pro budoucnost přečetly herečka Jenovéfa Boková a moderátorka Světlana Witowská.
„Vzhledem k Vašim dějinám, včetně období Sametové revoluce, jsou čeští lidé dobře povoláni ukazovat světu význam nenásilí, svobody a demokracie. Nenásilí považuji za konaný soucit. Není to slabost, krčení se strachem, ani pouhá nečinnost. Znamená to konat bez násilí, motivován soucitem, uznávaje práva druhých. Dnes mají čeští lidé stejně jako lidé po celém světě šanci vytvořit lepší budoucnost pro všechny. Je zřejmé, že problémy, jimiž jsme pravidelně konfrontováni, nezmizí přes noc. Přijetím nenásilného přístupu však vzniká možnost dlouhodobého míru,“ uvedl 14. Tibetský dalajláma, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, ve svém dopise.
Podpora sbírky Člověka v tísni Druhá šance na Milostivé léto 2
Na Koncertě pro budoucnost promluvil také vedoucí programu Dluhové poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle, který se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů České republiky a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu.
Návštěvníci koncertu měli možnost také přispět pomocí DMS či prostřednictvím transparentního účtu na SOS sbírku Druhá šance, organizovanou Člověkem v tísni, a pomoci tak s oddlužením Česka.
Zamyšlení nad cenou míru formou wordcloudu
Společnost O2, technologický partner koncertu, umožnila sdílení živého proudu reakcí a krátkých textů, které diváci psali prostřednictvím svých mobilních telefonů ve speciálním rozhraní. Odpovědi na otázku, jaká je cena míru, pak byly promítnuty na LED obrazovkách u pódia formou tzv. word cloudu.
Platforma Festival svobody
Koncert pro budoucnost se koná již od roku 2016 a je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K té se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy nebo jednotlivci. Každý zvlášť, ale symbolicky všichni společně, připravují kulturní a vzdělávací programy ve svých obcích, pro své sousedy, přátele nebo rodiny, aby oslavili výročí sametové revoluce napříč Českou republikou.
Bližší informace o Koncertu pro budoucnost naleznete přímo na webu akce nebo Facebooku či Instagramu.