Konektivita a dlouhá výdrž baterie TOUGHBOOKů jsou v lesnictví podstatné

Téměř 75 % rozlohy Švédska pokrývají lesy. Tato poněkud neobvyklá skutečnost přirozeně činí ze Švédska ideální cíl pro lesnický průmysl, který mimochodem neprodukuje pouze dřevo. Ve skutečnosti se dřevo a dřevní hmota z lesa používá k výrobě tak různých materiálů, jako jsou filtry do automobilů, zubní pasta, oblečení a obnovitelné palivo. Dokonce i do každodenních potravin, jako jsou uzeniny, pečivo a směsi na dorty, se často přidávají vlákna z dřevní hmoty.

Mé znalosti o tomto odvětví pocházejí z toho, že jsem 12 let pracoval pro GDM – IT společnost, která již 30 let poskytuje IT podporu, infrastrukturu a informační služby velkým švédským hráčům v lesním průmyslu. Osobně jsem součástí tohoto odvětví již 20 let.

Během tohoto období jsem na vlastní kůži zažil, jak se toto odvětví vyvíjelo a rostlo. Zpočátku stabilním tempem, ale v posledních letech téměř explozivně díky různým technologickým pokrokům. Je docela úžasné, jak se celé odvětví může proměnit díky digitální transformaci.

Vzpomínám si, jak jsem asi před 15 nebo 20 lety pomáhal vytvářet počítačový batoh pro lesní dělníky. Měl poměrně obrovskou baterii, externí obrazovku, klávesnici a myš a vážil kolem 15 kilogramů, což samozřejmě ztěžovalo jeho dlouhodobé přenášení. Dříve nepřicházelo v úvahu vzít si do lesa počítač. A i když si to možná těžko pamatujeme nebo dokonce chápeme, byly doby, kdy počítače ještě neexistovaly.

Digitální transformace však v posledních několika desetiletích postupuje rychle a jen málokteré odvětví z ní těží tolik jako lesnictví. Dnes může toto odvětví provádět měření např. počtu stromů v reálném čase a také v reálném čase upravovat délky a poměry dřeva, což umožňuje lesním dělníkům vždy vyhovět všem požadavkům. Pomocí rentgenových kamer je dokonce možné zjistit, zda stromy neobsahují špatné materiály, což umožňuje jejich včasné vyřazení. Další výhoda plyne z toho, že je možné průběžně vypočítávat optimální logistický tok v lese.

Podobné výhody se v posledních několika letech nesmírně znásobily díky obrovskému zlepšení konektivity i v těch nejhlubších švédských lesních oblastech. Také doby 15 kilogramů těžkých počítačových batohů jsou samozřejmě pryč. Nyní s sebou lesní dělníci nosí malé počítače a tablety, které jim umožňují optimalizovat každý detail jejich činnosti.

Co se týče zařízení, klíčová je dlouhá výdrž baterie a celková odolnost. Proto se zdá, že se Panasonic TOUGHBOOK dokonale hodí do prostředí, kde může být jak extrémní zima, tak silný déšť nebo sníh, což často způsobuje pomalou reakci displeje. Také ostré sluneční světlo může v lese zkomplikovat podmínky – stejně jako skutečnost, že nemáte možnost připojit zařízení do zásuvky nebo je nabíjet, jako je tomu doma nebo v kanceláři. Navíc v lese, kde jsou všude stroje, může samozřejmě dojít k pádu nebo dokonce k přejetí zařízení.

Nejnovějším trendem v lesním průmyslu je obrovský důraz na udržitelnost, což ještě více urychluje podniky a jejich potenciál. Stavební průmysl se již nyní zaměřuje na dřevo jako na stavební materiál budoucnosti, protože může nahradit jiné materiály těžké z hlediska emisí CO2, jako je například beton. A protože dřevo ve skutečnosti CO2 pohlcuje, nikoliv odvádí. V dnešní době mnoho lesních společností skutečně vyrábí palivo pro pohon vlastních strojů.  V lesním průmyslu nastává vskutku zajímavá doba.

Ulrik Johansson, produktový manažer GDM

You may also like...