Koruna je v éře covidu a války druhou nejvýkonnější evropskou měnou, po švýcarském franku

Máme za sebou čtyři pohnuté roky. Nejprve dva roky covidu, poté dva roky války, do toho mimořádná inflace a energetická krize. Jak si v této pohnuté době stála koruna? Lépe než drtivá většina měn světa. Dokonce lépe než euro.

Za uplynulé čtyři roky společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta (viz graf Bloombergu níže). Euro za tu samou dobu vůči dolaru ztratilo, stejně jako další evropské měny.

Česká národní banka ovšem na podporu koruny v daném období, konkrétně v průběhu roku 2022, vydala nemalý objem svých devizových rezerv. Ty však i přesto nadále zůstávají největší v celé Evropské unii a páté největší na světě, jak plyne z tabulky níže.

Těžko tak obstojí tvrzení, že Česká národní banka musela za účelem zpevnění koruny vydat jakkoli excesivní objem svých devizových rezerv.

Nutno také vzít v potaz, že objemné devizové rezervy dané země často vytvářejí trvalejší tlak na oslabování příslušné měny. Jedná se například o ty případy, kdy se rezervy akumulují v důsledku snahy o oslabování měny, což je i případ České republiky, neboť Česká národní banka v letech 2013 až 2017 intervenovala za slabší korunu. Rozpouštění rezerv, které nastalo roku 2022, tak lze chápat jako korekci, byť jen částečnou, vyvolaného tlaku na oslabování koruny, který kvůli navýšenému nadbytku likvidity v tuzemském mezibankovním systému v jistě míře přetrval i po ukončení intervencí roku 2017. Pokud by ČNB rozpustila ještě více ze svých rezerv, koruna by za jinak stejných okolností zpevnila ještě výrazněji.

„Top ten“ zemí (jurisdikcí) světa podle velikosti devizových rezerv v poměru k HDP (v % HDP):

  1. Hong Kong           111,1
  2. Švýcarsko              95,9
  3. Macao                  70,9
  4. Singapur               67,4
  5. Česko                   44
  6. Kuvajt                   42,9
  7. Mauricius              41,3
  8. Chorvatsko           40,2
  9. Saúdská Arábie     38,5
  10. Izrael                    37,5

Zdroj: CEIC, www.ceicdata.com/en/indicator/foreign-exchange-reserves–of-gdp, nejnovější dostupná data

Za uplynulé čtyři roky společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta (zdroj: Bloomberg)

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...