Křest knihy Putování za zvířaty autorky Kamily Paličkové
Kniha Kamily Paličkové Putování za zvířaty pozve čtenáře na dobrodružnou cestu do exotické Afriky, kde autorka podle svých slov našla nejen duši divokých zvířat, ale i tu svou, a zároveň stvořila cestopis, jaký tu ještě nebyl…
Křest knihy proběhl za účasti řady hostů v příjemném prostředí kavárny Art-n-coffee v Pasáži ČNB. Kmotry se staly paní Namhla Gigaba z jihoafrického velvyslanectví a kulturoložka Kamila Němečková, která psala i doslov ke knize. Dalším kmotrem byla rekordmanka v plavání Yvette Tulip Hlaváčová, ta poskytla Kamile klid, ubytování a zázemí při psaní knihy. Knihu pokřtili i Karel Janeček, filantrop, kandidát na prezidenta a gorilí táta Marek Žďánský.
Po slavnostním křtu byla v kavárně zahájena výstava fotografií zvířat. Své fotografie zde představují Markéta Novak, Radim Hlaváč, Pavel Palička a Patrik Staněk. Celý večer moderovala sopranistka Markéta Fassati.
Putování za zvířaty: Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení. Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost.
Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.
Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů. Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.
Vydejte se s akční Kamilou po stopách divokých zvířat. Po místech, kde bojují o přežití dříve, než je my lidé zcela vyhubíme. Tváří tvář příběhům zvířat, lidí, ale i smrti nebo boji o život nás autorka přivádí k uvědomění, že přírodu a zvířata nelze oddělit od nás samých, neboť jsme její součástí. Ukazuje, co nám zvířata a stav planety prozrazují o našich srdcích, neboť nemůžeme dát ostatním, co neumíme dát sami sobě. Na závěr knihy se vrací z daleké cesty domů s poznáním, že planetu a zvířata není možné uzdravit, neuzdravíme-li nejdříve sami sebe a své životy.
Předmluvu k této výjimečné knize napsal egyptolog Miroslav Bárta a doslov kulturoložka Kamila Němečková.
Ukázka z knihy:
Jako dítě jsem sedávala a prohlížela si knihy s fotografiemi lvů, slonů, nosorožců a dalších fascinujících velikánů. Možnost dostat se do jejich absolutní blízkosti mi tehdy přidala příliš vzdálená a nedosažitelná. Svůj sen jsem v sobě uzamkla a vydala se v životě jinou cestou. Ten sen ale zůstal někde hluboko ve mně uložený – a čekal na svou příležitost. Protože nejsem biolog, veterinář ani jiný odborník na zvířata, nenapadal mě žádný běžně dostupný způsob, jak se k nim skutečně přiblížit. Chtěla jsem víc než se jen zdálky dívat při safari.
A tak když dozrál čas a vše v mém životě se správně potkalo, založila jsem si projekt Redline expedition. Cestování, které opět propojuje lidi a zvířata. Pro sebe a všechny ostatní snílky, dobrodruhy, nadšence, milovníky zvířat, přírody a života. Pro všechny šílence, kteří stejně jako já věří, že svět, ve kterém došlo k oddělení lidí a zvířat, není normální. Že takový svět a lidé jsou ve skutečnosti šílení a naopak společný život zvířat a lidí je zdravou normou.
Když jsme sami sebe vyčlenili z přírody, svěřili jsme agendu zvířat do rukou odborníků a udělali z ní vysoce specializovanou problematiku pro vyvolené. Pro ostatní se divoká zvířata stala něčím vzdáleným a nehmatatelným, za co kvůli chybějícímu tělesnému prožitku necítí přímou odpovědnost. Jsem přesvědčená, že to jen posiluje naši oddělenost od přírody a pocit, že jsme my (lidé), oni (zvířata) a ona (příroda) nebo to (životní prostředí).
(z předmluvy autorky)
Kamila Paličková, MBA (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Oni dostanou peníze a pomocníky, vy výjimečné zážitky. Kniha popisuje některé organizace, kam se lidé mohou vypravit, ta zvířata i způsob práce.
Kamila od dětství miluje zvířata a přírodu. Mizející divočina a druhová rozmanitost ji nenechávají klidnou, a proto se dlouhodobě věnuje práci v jejich prospěch. Píše články, pořádá přednášky a cestuje do míst, kde jsou negativní důsledky lidské činnosti na přírodu velice patrné. Jejím cílem je změnit postoj lidí k planetě a živým tvorům. Proto se zaměřuje zejména na obnovení vztahu člověka a přírody skrze emoce, prožitky a pochopení přínosu, který zvířata přinášejí do našeho života. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.
Foto: Euromedia