Křišťálová stezka díky Preciose září v iQLANDII. Svítidlo Molekuly zajistí fascinující světelnou show
Preciosa rozzářila libereckou iQLANDII, když se stala generálním partnerem unikátního projektu Křišťálová stezka ve spolupráci s Nadací Preciosa. Díky vzájemným synergiím vznikla ojedinělá expozice odhalující tajemství výroby a zpracování skla.
Před více než 300 lety se zrodil v severních Čechách český křišťál. Z něj později mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní svítidlo i první křišťálový šperk. Právě do této doby sahají také kořeny skupiny Preciosa, jejíž portfolio nyní tvoří mj. křišťálové komponenty, světelné instalace, šperky, skleněné zátky, perle a perličky.
„Jsme předním světovým výrobcem skla. Po desetiletí přinášíme do sklářství nové nápady, technologie a inovace, které dávají vzniknout produktům Preciosa Group. Věda a výzkum jsou nám velmi blízké. Díky nim posouváme možnosti práce se sklem. Spolupráce s iQLANDIÍ v sobě obsahuje vše, co vnímáme jako klíčové elementy naší práce, kombinování tradičních metod sklářů, originálního designu s moderními materiály a technologiemi, které formují současnost a budoucnost sklářského průmyslu. Z výsledku naší synergie máme radost a věříme, že ji ocení i návštěvníci science centra,“ říká generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.
Křišťálovou stezku s vděčností kvitují i její hostitelé. „iQLANDIA ukazuje principy fyzikálních jevů, popularizuje vědu a technické obory. A sklářství, sklářská výroba, pokrok sklářských technologií a jedinečné produkty našly díky podpoře skupiny Preciosa v iQLANDII konečně své místo. Díky partnerství vznikla jedinečná Křišťálová stezka,“ říká ředitel libereckého science centra iQLANDIA Pavel Coufal.
Křišťálová stezka detailně vypráví příběh českého skla. Návštěvníci se mohou na sedmi místech dozvědět, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, jako jsou země, oheň, voda a vzduch. Zájemce o fyzikální vlastnosti skla nadchne optický kabinet, v němž si mohou vyzkoušet optické přístroje. Jinde čeká na návštěvníky např. test barvocitu. Na své si přijdou i ti, kteří touží se informovat o využití skla v medicíně a ve stavebnictví.