Kvůli rekordní ceně zlata si Češi nadělí drahého kovu o třetinu méně než loni
V předvánočním období rostou zlatníkům a obchodníkům se zlatem obvykle tržby ve srovnání s celým rokem o desítky procent. Navzdory rekordní ceně zlata letošní rok není výjimkou. Češi ale kupují menší šperky a nižší gramáže zlatých slitků nebo mincí.
Cena zlata roste rychleji, než obchodníci očekávali. Ti ještě v polovině roku predikovali, že by se ke konci letošního roku mohla cena vyšplhat k 60 tisícům korun za trojskou unci. Tuto hranici ale dávno překonala. „I když cena zlata vyrostla na historická maxima, v případě nákupu zlatých šperků jako vánočního dárku nehraje růst ceny příliš velkou roli. Nejvyšší cena drahého kovu v historii ale na vánoční nákupy vliv má, podle našeho průzkumu lidé kupují menší šperky než v minulých letech. Vzhledem k meziročnímu nárůstu ceny zlata, který je kolem 20 tisíc korun na unci, Češi letos na Vánoce nadělí za stejné peníze jako loni o třetinu méně zlata,“ řekl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Poptávka po zlatě jako vánočním dárku je na českém trhu v posledních letech konstantní, meziročně roste o jednotky procent. „Slitky drahých kovů jako dárek kupují nejčastěji prarodiče pro svá vnoučata jako investici do budoucna. Obvykle takto nadělují zlato v hodnotě kolem pěti tisíc korun. V podobné cenové relaci lze nyní pořídit dva gramové slitky. Ještě loni bylo do pěti tisíc korun možné koupit populárnější zlaté mince, letos se cena těch nejlevnějších pohybuje nad hranicí osmi tisíc korun. Ti, kteří mají s investicemi do zlata zkušenosti, kupují větší slitky. V minulosti byly nejběžnější zlaté slitky a mince do váhy jedné trojské unce, tedy 31,3 gramu. Dnes ve stejné ceně koupí 20gramový slitek, případně půluncovou minci,“ sdělil ekonom.
Pokud i přes rostoucí cenu zlata chcete svým blízkým drahý kov pod stromeček nadělit, ideální čas na nákup je v právě probíhající cenové korekci. Podle Pilíška by cena zlata mohla ještě klesnout. „Za posledních 10 dní cena zlata v korunách klesla o celé tři tisíce korun za unci jako důsledek jednoznačného výsledku amerických voleb a celkového uklidnění trhu. Pokud tedy lidé uvažují o koupi drahého kovu, ideálně by to měli stihnout v období této korekce. Ta bude podle mého názoru trvat zhruba do poloviny prosince. Cílová cena je 57 až 60 tisíc korun za burzovní cenu trojské unce zlata. Aktuálně je cena zlata na 62 500 korunách,“ uzavřel Roman Pilíšek.