Led dezinfekce: Jak světlo likviduje viry a bacily
Světlo o vlnové délce 405 Nm je pro lidský organismus neškodné. Má ale silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Účinek antimikrobiálních LED na zabíjení mikroorganismů je odlišný od účinku ultrafialového světla. UV záření proniká a poškozuje DNA, takže buňky nejsou schopny plnit životně důležité funkce, což vede k buněčné smrti. UV světlo může ovlivnit DNA u lidí. Antimikrobiální LED nemá žádný vliv na DNA.
Antimikrobiální LED fungují tak, že zabíjejí mikrobiální buňky fotoaktivací konkrétních typů molekul porfyrinu, které jsou přítomny výhradně v těchto mikrobiálních buňkách. Když jsou aktivovány, produkují nadměrné množství reaktivních druhů kyslíku (ROS). Jakmile se v buňkách vytvoří nadbytek ROS, stanou se toxickými, způsobí zničení buněčných struktur a nakonec povedou k buněčné smrti. Antimikrobiální LED splňuje mezinárodní standard (stanovený Mezinárodní elektrotechnickou komisí nebo IEC) pro nepřetržité a neomezené používání kolem lidí.
Největší problém ve zdravotnictví nejsou viry ale bakterie a zejména tak zvána druhotná bakteriální infekce. To prý je největší strašák všech lékařů, všech zákroků jak na sálech, tak ve všech ordinacích apod.
Zkušenosti s LED světlem v zahraničí: www.vyv.tech/press
Další informace na webu leddezinfekce.cz.