Ledová stěna ve Víru je nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě

Možná jste nevěděli, že se u nás nachází nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě, jedná se o Ledovou stěnu ve Víru na Vysočině, která je při příhodných podmínkách počasí v obležení lezců, kteří se pokouší zdolat její ledové vrcholy. Obec Vír se v poslední době stala cílem milovníků letních i zimních outdoorových sportů. Kromě ledové stěny jsou zde také traily pro horská kola, jištěné ferratové trasy nebo vodácký kanál s řadou překážek. Ale nemusíte být sportovní nadšenec, aby vám tento region uhranul. Obec Vír spadá do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina, nachází se zda spousta atraktivních turistických stezek. Bystřicko je nejčlenitějším regionem celé Vysočiny a překvapení vás čekají na každém kroku. Obdivovat můžete také Vírskou přehradu, která je zajímavou technickou památkou

Nejvyšší ledopád: ledové lezení

Ledová stěna ve Víru je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Inspirací pro vznik ledové stěny na tomto místě byl zdejší potok, který stéká do Svratky přes několik skalních stupňů a v zimě se na něm tvoří ledová kaskáda. Zde byly poprvé použity mačky a cepíny. První pokus provedli bratři Matuškové na skalce v kempu na říčce Bystřice.  Následovalo několik pokusů o zaledování strmého svahu a od roku 2008 přesunuli místní horolezci projekt přímo do katastru obce. Díky výkonným čerpadlům zajišťují dostatečný přísun vody na zalednění dvou skalních útvarů Velké a Malé věže, které se nachází v severozápadní části obce, na pravém břehu řeky Svratky.

Toto místo se stalo natrvalo domovem ledového lezení v České republice a každý ho dnes zná pod názvem Ledová stěna. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 – 25 metrů. Pro lezení po ledové stěně samozřejmě potřebujete patřičné vybavení, abyste se na ledové stěně udrželi a mohli se bezpečně pohybovat, potřebujete mačky, cepíny, přilbu, sedací a prsní úvazek. Ve Víru je k dispozici i půjčovna, takže není nutné mít vlastní vybavení.  Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu se prosím na stěnu rezervujte na webových stránkách provozovatele.


Vodní dílo Vír

Vodní dílo Vír I bylo koncipováno jako soubor na sebe navazujících staveb, které měly umožnit komplexní využití vodního zdroje. Kromě regulace průtoku se od začátku počítalo s využitím pro vodárenské účely a tvorbu vodní energie. K vyrovnání špičkového provozu vodní elektrárny u hlavní hráze byla pod obcí Vír navržena vyrovnávací nádrž s průtočnou vodní elektrárnou Vír II. Kromě toho je přehrada také zásobárnou pitné vody pro široké okolí i část Brna. Vzhledem k tomu, že je přehrada Vír důležitým zdrojem pitné vody, bylo v jejím okolí vyhlášeno pásmo hygienické ochrany.

V okolí najdete krásné výhledy a unikátní přírodní rezervace

Obec Vír se stala centrem turistiky už v 80. letech 19. století díky hostinskému Františku Šťastnému, který své hosty ctil bylinným likérem Vírský vánek a dalšími specialitami. Ve svém podniku přivítal například i Petra Bezruče, Karla Čapka, Jana Masaryka nebo Emu Destinovou. Dnes můžete přímo v obci navštívit několik pěkných staveb lidové architektury, které se zde dochovaly.  Milovníci umění by neměli vynechat Galerii Na Bahnech, která je díky svým skvělým přirozeným světelným podmínkám hojně vyhledávaná umělci a má běžně obsazenou kapacitu až na dva roky dopředu. Za návštěvu stojí i nedaleká zřícenina hradu Zubštejn, předchůdce slavného hradu Pernštejn, který se nachází v sousedním Nedvědicku. Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, červená turistická značka vás ze Zubštejna zavede pohodlným tříkilometrovým klesáním ke zřícenině Pyšolce. Díky odlesnění se dnes můžete kochat krásným výhledem také z Rossiho skály. Pokud si chcete prohlédnout celé okolí a ještě se něco dozvědět, vydejte se na vodohospodářskou naučnou stezku zvanou Stezka kolem evropského stromu. Šestnáct panelů je věnováno ochraně a využití vodního bohatství, na čtyřech se dozvíte o obcích na trase.

Místní rarita: Vírský mlýnek

Vírský mlýnek je soustavou figurek připomínající mechanický betlém, kterou vytvořil vírským občan, pan Vincenc Navrátil na potoku tekoucím od Rovečného. V obci Vír stával před třiceti lety tzv. Navrátilův mlýnek. Bylo to hejblátko umístěné na Rovečínském potoce a obsahovalo zhruba sedmdesát vyřezávaných figurek, které byly poháněny vodním proudem a různě se pohybovaly (řezaly, tančily, přitloukaly hřebík …). Původní Vírský mlýnek vznikal pravděpodobně desítky let. Po smrti zhotovitele byl mlýnek darován jeho dědici do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Obec Vír v roce 2007 nechala vyrobit repliku Navrátilova mlýnku. V blízkosti říčky Bystřice byl vybudován mechanismus, který je poháněn vodní silou, a který je složen z asi dvou desítek postaviček, které se pohybují.

You may also like...