Ledové království ve Víru: Ledolezení, rybaření na dírkách i klasické bruslení
Vír v údolí řeky Svratky se v zimních mrazivých měsících proměňuje v ledové království. Čekají zde na vás hned tři aktivity, které jsou s ledem spojené. Vyzkoušet můžete ledolezení na nejvyšším uměle vytvořeném útvaru v Evropě, lov ryb na dírkách nebo se projet na bruslích. Pokud si budete chtít od ledu odpočinout, pak vyrazte na procházku po malebném okolí, čekají na vás krásné výhledy nebo trasy, které vedou přírodní rezervací.
Vyzkoušejte ledové lezení
Připevněte si mačky, do rukou vezměte cepíny a vyrazte na ledovou stěnu. Ve Víru se totiž nachází nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě. Ledová stěna je při příhodných podmínkách počasí v obležení lezců, kteří se pokouší zdolat její ledové vrcholy. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 – 25 metrů. Abyste se na ledové stěně udrželi a mohli se na ní bezpečně pohybovat, potřebujete mačky, cepíny, přilbu, sedací a prsní úvazek. Na místě se nachází půjčovna, ve které vás na ledové lezení plně vybaví. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu si prosím rezervujte místo na www.ledovastenavir.cz
Každý rok se zde také koná Vírský cepín, což je Mistrovství české republiky v ledolezení na rychlost. Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase, soutěžní pokus je omezen časovým limitem 60 vteřin na výstup. Termín konání akce je určen vždy v závislosti na ideálních mrazivých podmínkách.
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ledova-stena-1-Ledova-stena-Vir.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ledova-stena-2-Roman-Sulc-2.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ledova-stena-2-Ledova-stena-Vir-1.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ledova-stena-3-Adrex-Base-Camp.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ledova-stena-4-Adrex-Base-Camp-1.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2025/02/Chytani-na-dirky.jpg)
Historie ledového lezení ve Víru
Inspirací pro vznik ledové stěny na tomto místě byl zdejší potok, který stéká do Svratky přes několik skalních stupňů a v zimě se na něm tvoří ledová kaskáda. Zde byly poprvé použity mačky a cepíny. První pokus provedli bratři Matuškové na skalce v kempu na říčce Bystřice. Následovalo několik pokusů o zaledování strmého svahu a od roku 2008 přesunuli místní horolezci projekt přímo do katastru obce. Díky výkonným čerpadlům zajišťují dostatečný přísun vody na zalednění dvou skalních útvarů Velké a Malé věže, které se nachází v severozápadní části obce, na pravém břehu řeky Svratky. Toto místo se stalo natrvalo domovem ledového lezení v České republice a každý ho dnes zná pod názvem Ledová stěna.
Rybaření nekončí ani v zimě – vyzkoušejte si lov na dírkách
Patříte mezi vášnivé rybáře a každý rok se už nemůžete dočkat jara, abyste mohli zase vyrazit? Nebo prostě jen rádi objevujete nové aktivity? Pak přijeďte na Vysočinu, užít si zimní rybolov a vyzkoušejte si takzvaný lov na dírkách. Když pořádně mrzne a vytvoří se dostatečně silný led, vyvrtá se do něj několik děr, kterými se chytá. Standardně není takové rybaření na mnoha místech povoleno, proto láká i zkušené rybáře. Když pořádně přituhne, tak se stane Vojtův rybník ve Víru rájem pro všechny rybáře z okolí. V zimě tady i nečlenové rybářských svazů můžou lov na dírkách vyzkoušet. A pokud nemáte patřičné vybavení na lov pstruhů duhových nebo sivenů amerických, můžete si jej půjčit i na místě. Vírští rybáři tvorbě dostatečné vrstvy ledu na rybníku, která by rybáře udržela, pomáhají čerpáním vody z řeky.
Hurá na brusle
A to ještě není konec mrazivých aktivit ve Víru. Pro malé i velké je ve Víru připraveno velké kluziště, které vzniklo ze sportovního hřiště.
V okolí najdete krásné výhledy a unikátní přírodní rezervace
Obec Vír se stala centrem turistiky už v 80. letech 19. století díky hostinskému Františku Šťastnému, který své hosty ctil bylinným likérem Vírský vánek a dalšími specialitami. Ve svém podniku přivítal například i Petra Bezruče, Karla Čapka, Jana Masaryka nebo Emu Destinovou. Dnes můžete přímo v obci navštívit několik pěkných staveb lidové architektury, které se zde dochovaly. Milovníci umění by neměli vynechat Galerii Na Bahnech, která je díky svým skvělým přirozeným světelným podmínkám hojně vyhledávaná umělci a má běžně obsazenou kapacitu až na dva roky dopředu. Za návštěvu stojí i nedaleká zřícenina hradu Zubštejn, předchůdce slavného hradu Pernštejn, který se nachází v sousedním Nedvědicku. Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, červená turistická značka vás ze Zubštejna zavede pohodlným tříkilometrovým klesáním ke zřícenině Pyšolce. Díky odlesnění se dnes můžete kochat krásným výhledem také z Rossiho skály. Pokud si chcete prohlédnout celé okolí a ještě se něco dozvědět, vydejte se na vodohospodářskou naučnou stezku zvanou Stezka kolem evropského stromu. Šestnáct panelů je věnováno ochraně a využití vodního bohatství, na čtyřech se dozvíte o obcích na trase.
Více na www.korunavysociny.cz