Legendární cestovatel Miroslav Zikmund se dožívá 102 let
Cestovatel a spisovatel, ale také fotograf, novinář, scénárista a filmový režisér a producent Miroslav Zikmund se v neděli, 14. února dožívá 102 let. Narodil se v Plzni, kde žil do roku 1927. Pochází z železničářské rodiny, tatínek byl strojvůdce a matka byla v domácnosti (otec se dožil 91 let, matka zemřela v 84 letech). „Lidský život je přesným součtem náhod. Nevíte, proč se narodíte právě této mamince a tatínkovi, později potkáte partnerku, a nevíte proč a tak je tomu po celý život“ uvedl v jednom z rozhovorů v roce 2014.
„Účelem cestování je posílení moudrosti u sebe i u jiných.“ Jan Ámos Komenský.
Miroslav Zikmund od malička rád cestoval. Svou první delší cestu podnikl vlakem v sedmnácti letech na Podkarpatskou Rus. Po maturitě vystudoval Vysokou obchodní školu, kde poznal spolužáka a budoucího partner na cestách Jiřího Hanzelku (24. 12. 1920 – 15. 2. 2003, zemřel ve věku 82 let).
Mladí inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou, zachytili na filmový pás zrození sopky a vynesli na nejvyšší horu Afriky československou vlajku. Byli také prvními na světě, kdo projeli celým územím bývalého Sovětského svazu od východu k západu.
V letech 1947 až 1950 podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky s vozem Tatra 87. Za tu dobu odvysílali přes 700 reportáží, pořídili tisíce fotografických záznamů a natočili množství materiálu značné dokumentární hodnoty. Při druhé výpravě (1959 – 1964) cestovali Asií a Oceánií již s doprovodem ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805.
Po roce 1968, kdy se jednoznačně postavili proti okupaci naší země, jim bylo znemožněno publikovat a účastnit se veřejného života.
Miroslav Zikmund začal opět cestovat až v roce 1989. Roku 1991 se vydal do Japonska, o rok později navštívil Austrálii a roku 1994 zamířil na Nový Zéland. V roce 1996 byl spoluúčastníkem (s dokumentaristou Milanem Maryškou) expedice „Sibiř – peklo, nebo ráj“, ze které vznikl stejnojmenný čtyřdílný dokumentární cyklus. V roce 2000 se vydal na Srí Lanku, Maledivy a do USA.
U příležitosti 100. narozenin v roce 2019 pro iDNES mimo jiné uvedl, cituji: „Vysoký věk není zásluha. Je to spíš dar od pánaboha nebo nějakého stvořitele. Navíc se starám o zdraví. Cvičím, je tady zahrada, která má osm tisíc metrů, a na ní mám pět dobrých kamarádů – Kosu, Hrábě, Vidle, Krumpáč a Lopatu.“
„Cenu domova zná nejvíc ten, kdo procestoval svět.“ Přísloví
Uvedený výrok J. A. Komenského i přísloví byly součástí instalace výstav obou slavných cestovatelů.
Text a foto: Eva Hubatová