Léto s Kofolou: Promítání ve Kofokinech a výlety po stopách slavných milenců

Pro všechny nadšené výletníky a obzvlášť pro sběratele dřevěných Turistických známek je tady letní hra, se kterou se vydají po stopách slavných milenců. Doba i počasí konečně přeje výletům po ČeskoSlovensku a sezóna plná objevování a zážitků může začít. Jako součást kampaně Láska má 1000 jmen Kofola vytvořila ve spolupráci s oficiálním vydavatelem Turistických známek speciální edici dřevěných plaket s osmi mileneckými dvojicemi. Kdo chce nasbírat celou kolekci, musí projet Česko křížem krážem a zaskočit i na Slovensko. Tipy na výlety i kompletní přehled zapojených restaurací najdete na mapě na webu kofola.cz/protebe. 

Víte, ve kterém městě se potkal lázeňský Švihák Johann Wolfgang von Goethe se svou poslední múzou Ulrikou? A jakou přezdívkou ji tehdy mohl oslovovat? Jaká něžná slova volila pro Petra Voka z Rožmberka jeho milá? Speciální edice Turistických známek odhaluje, jak se v soukromí mohly oslovovat slavné milenecké páry naší historie.

Z letního výletu si tak lidé přivezou suvenýr vonící po lipovém dřevu, a navíc se díky audionahrávkám namluveným hercem Igorem Chmelou dozví, jakými peripetiemi si slavné lásky prošly. Sedm českých párů doplňuje jeden slovenský. Mezi vybranými osobnostmi je i Karel Hynek Mácha a jeho láska Lori.

Ti nejpilnější sběratelé, kterým se podaří shromáždit všechny dvojice, si mohou napsat o speciální patnáctou Prémiovou známku, která jim přijde poštou. Pro první stovku nejrychlejších je připravena i dřevěná sběratelská nástěnka, na kterou si mohou známky vystavit.

Podpora turistiky i pohostinství

Každá dvojice známek bude k dostání v kraji, ke kterému měly vybrané osobnosti silné pouto. Turisté známku získají za dvě Kofoly a desetikorunu ve stovkách zapojených podniků. Kofola chce tímto způsobem podobně jako v loňském roce podpořit lokální turistiku i místní restaurací, stánků s občerstvením a pohostinství, které se probouzí z dlouhého zimního spánku „Známky od nás provozovatelé získávají zdarma a jejich vydávání, stejně jako zisk z nich, je plně v jejich rukou. Známky navazují na kampaň Láska má 1000 jmen a věnují se tématu přezdívek. Láska i se všemi milými a hravými jmény podle nás kvetla vždy a všude,“ říká marketingový manažer Kofoly Břetislav Koláček.

Více informací o letošních aktivitách Kofoly, včetně přehledné mapy se všemi aktivitami, najdete na webu www.kofola.cz/protebe, případně ve slovenské variantě www.kofola.sk/preteba

Kudy kráčeli slavní milenci? Rozdělení turistických známek podle oblastí:

Západní Čechy Johann Wolfgang von Goethe a Ulrika von Levetzow

Proslulý německý básník, spisovatel a dramatik Johann Wolfgang von Goethe a baronka Ulrika von Levetzow dokázali, že láska kvete v každém věku. Jednoho krásného letního dne v Mariánských Lázních mezi nimi přeskočila jiskra a byla z toho láska jako hrom. Goethemu bylo už 72 let, když sedmnáctiletou Ulriku poznal, přesto mu oduševnělá kráska učarovala. Vyměňovali si dopisy plné citů, ale nabídku k sňatku Ulrika odmítla, což Goetha zdrtilo. Turistické známky s touto dvojicí jsou k dostání v Západních Čechách.

Východní Čechy – Karel IV. a Eliška Pomořanská

Jeden z nejmocnějších mužů tehdejší Evropy, římský císař a český král Karel IV. si šestnáctiletou Elišku vybral hlavně proto, že si chtěl naklonit jejího dědečka, krále Polska. Energickou, ztepilou dívku si však zamiloval a zažili spolu patnáct šťastných let, během kterých se jim narodilo šest dětí. Po Karlově smrti Eliška přesídlila do svého města Hradce Králové, které od manžela dostala jako svatební dar. Turistické známky s Karlem a Eliškou jsou proto k dostání ve Východních Čechách.

Střední Čechy – Břetislav a Jitka

Příběh lásky Břetislava a Jitky je starý přesně tisíc let. Mladý kníže byl synem dalšího slavného páru české historie – šlechtice Oldřicha a neurozené Boženy. Možná se okolnostmi jejich seznámení nechal inspirovat, protože si svou nevěstu rozhodl vzít navzdory všem protivenstvím. O Jitčině neobyčejném půvabu a ušlechtilosti se vyprávěly celé legendy. Břetislav se do ní údajně zamiloval dřív, než ji vůbec spatřil. Unesl ji ze svinibrodského kláštera až na Moravu, kde se s ní oženil a pořídili si spolu pět synů. Turistické známky připomínající jejich příběh jsou k dostání ve Středních Čechách.

Jižní Čechy – Petr Vok a Zuzana Vojířová

Jen málokterá milenecká dvojice je opředena tolika zidealizovanými představami a romantickými fantaziemi jako Petr Vok a Zuzana Vojířová, o jejichž vztahu vznikla řada uměleckých děl. Fakta jsou, že poslední potomek jihočeských Rožmberků začal po letech bujarého života kolem čtyřicítky uvažovat o ženění. Vybral si mladou nevěstu, které dělala společnost skupina urozených žen, a byla mezi nimi i Zuzana Vojířová, do které se Petr Vok zamiloval. Jak hluboký jejich vztah byl nebo jestli nezůstal bez následků se dnes můžeme jen dohadovat. Turistické známky s touto dvojicí jsou k dostání v Jižních Čechách.

Severní Čechy – Karel Hynek Mácha a Eleonora Šomková

Tragický konec měla láska Karla Hynka Máchy, jemuž snoubenka ve svatební den dala místo manželského slibu poslední sbohem. Setkali se v kavárně po jedné divadelní zkoušce ochotnického souboru a s největší pravděpodobností je seznámil Josef Kajetán Tyl. Mladého básníka a půvabnou Lori, jak jí Mácha říkal, okamžitě pohltila spalující vášeň – prostě láska na první pohled! Během tří let jejich vztahu se narodil nemanželský syn Ludvíček, po jehož narození se zasnoubili. Ženich se však při hašení požáru napil infikované vody a v pouhých 26 letech zemřel. Turistické známky s Máchou a Lori jsou k dostání na severu Čech, kam slavný básník rád jezdil.

Jižní Morava – Ríša a Helenka

Víte, jak se říká „láska jako z románu“? – tak tohle je přesně ona, Pohádka máje od Viléma Mrštíka. Příběh vypráví, jak se lehkomyslný a trochu namyšlený student práv Ríša vrací do kraje svého dětství a na plese potkává růžolící Helenku z Ostrovačič u Brna. Nemůže z ní spustit oči, nejraději by s ní protančil celý večer. Slušná dívka ho nejprve odmítá, ale nakonec jejich láska vykvete spolu s okolí jarní přírodou. Po překonání několika nesnází se koná svatba a Ríša z Helenkou žijí šťastně až do smrti. Turistické známky s touto dvojicí jsou k dostání na jihu Moravy.

Severní Morava – Zbojník Ondráš a Markytka

Ondráš z Janovic byl nejslavnější slezský zbojník počátku 18. století. O jeho lásce ke krásné Markytce se dozvídáme díky filmovému zpracování. Na začátku byli dva kamarádi, Ondráš a Juráš. Společně se zbojnickou družinou loupili v beskydských hvozdech. Jednou je v lese zahlédla Markytka – a jak už to tak bývá, zalíbila se oběma. Markytka ale dala přednost Ondrášovi. Odstrčený Juráš žárlí a po různých peripetiích příběh vyvrcholí tím, že bývalý přítel Ondráše zabije jeho vlastní valaškou na vesnické tancovačce. A přímo Markytce před očima. Legenda o lásce a zradě se odehrává v beskydských kopcích a Turistické známky s Ondrášem a Markytkou jsou k dostání právě na Severu Moravy.

Slovensko – Ľudovít Štúr a Adela Ostrolúcka

Na tehdejší dobu byla zemanská dcera Adela Ostrolúcka velmi vzdělaná a není proto divu, že vzdělance a národního buditele Ľudovíta Štúra okouzlila. Spojoval se zájem o politické otázky i studium jazyků, kterých Adela ovládala šest a dalších několik se učila. Vídali se spíš málo, protože Štúr byl vytížený pracovními povinnostmi a službou slovenskému národu, kvůli čemuž byl perzekuován rakousko-uherskou vládou. Své hluboké city si vyznávali v dopisech, ale šťastného konce se nedočkali. Štúrova životní láska Adela v osmadvaceti letech zemřela na tyfus. Turistickou známku s touto dvojicí sběratelé seženou na Slovensku.

Turistické známky – vzpomínky s vůní dřeva jsou  suvenýrem a zároveň potvrzením o dosažení Turistického známkového místa. Vznikly v Jeseníkách před 25 lety. Číslovaná řada sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, historická města, přírodní rezervace, technické památky, vinařské obce…

You may also like...