Letošní vánoční svátky ve střední Evropě budou díky koronaviru jiné. Některé tradice budeme muset oželet
Kvůli pandemii koronaviru prožijeme tento rok dost odlišné vánoční svátky. Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se stalo každodenním chlebem většiny Evropanů. Tyto restrikce ovlivní také nadcházející adventní čas a s ním spojené vánoční trhy, které jsou přehlídkou dlouholetých tradic té, které země a vždy patřily k oblíbeným místům k setkávání s přáteli. Právě z těchto důvodu se ve většině evropských měst klasické trhy konat nebudou a zrušena byla i většina doprovodných akcí. Jakou podobu budou mít tedy Vánoce u nás a našich nejbližších sousedů?
Česká republika: Staromák letos bez trhů, v jiných městech pouze omezeně
Ani Praha se pandemii nevyhnula. Na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky i ve spodní části Václavského náměstí se letos trhy pořádat nebudou. Podle slov radního pro správu městského majetku Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, která láká velké množství lidí. „Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné pořádat vánoční trhy, a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let,“ uvedl.
Magistrát se ale nechce vzdát vánoční atmosféry úplně. Plánuje proto Prahu vyzdobit dekoracemi a na Staroměstské náměstí umístil také tradiční smrk. Vánoční strom je vysoký téměř 18 metrů a pochází z Kamenného Přívozu nedaleko Prahy. „Ozdoben bude letos takovým způsobem, který asi odpovídá divné době, ve které žijeme. To znamená, že se na něm určitě objeví barvy české národní trikolory,” řekl předseda představenstva společnosti Technologie hl. m. Prahy Tomáš Jílek. To však dle jeho slov neznamená, že by byl strom oproti loňskému roku chudý. Použito bude asi šest kilometrů světelných řetězů a stovky ozdob, konkrétně 40 hvězd a 300 vánočních koulí.
Netradiční bude i jeho rozsvěcení v posledním listopadovém víkendu, které proběhne oproti minulým rokům zcela neveřejně. Chabr to komentoval slovy, že není potřeba chodit na Staroměstské náměstí v konkrétní čas, když se lidé mohou přijít pokochat v průběhu dalších adventních víkendů a vánočních svátků či se podívat na záznam se slavnostního rozsvícení na internetu. Magistrát bude dále jednat i o tom, zda by se trhy na Staroměstském náměstí nemohly při zmírnění situace konat alespoň v omezené míře. „V danou chvíli ale platí, že rozhodně nebudou v té variantě, jak jsme na ně byli zvyklí,” dodal.
Lidé ale nepřijdou alespoň o menší trhy v jiných částech metropole. „Neznamená to ovšem, že by trhy v Praze nebyly. Jsou trhy, které si organizují městské části v takovém skromnějším, decentnějším měřítku, než je tomu třeba v případě Staroměstského náměstí,” shrnul Chabr.
V podobné situaci se momentálně nachází i další česká města. Kromě tradičních výzdob a vánočních stromů některá z nich počítají i s rozvolňováním dosavadních opatření. Jiná se prozatím přiklonila k online přenosům a doprovodným programům, které chtějí svým občanům během adventu nabídnout.
Rakousko: Vídeň s trhy počítá
Vídeňské trhy každoročně navštíví až 3,5 milionu turistů z celého světa. Ačkoliv momentálně bylo jejich zahájení kvůli covidovým opatřením posunuto rakouskou vládou na začátek prosince, organizátoři nadále pokračují s jejich přípravami. Město v boji proti koronaviru nachystalo několik preventivních opatření.
Všechny stánky by tak měly být chráněny plexisklem, aby se zabránilo většímu kontaktu mezi hosty a prodejci. Počet návštěvníků bude nově regulován pomocí semaforů u vstupu. V případě že bude svítit zelená, můžete vstoupit, naopak červené světlo symbolizuje plnou kapacitu. Aby se předcházelo shromažďování před turnikety, budou moci lidé sledovat návštěvnost i na webových stránkách města.
Konzumace jídla a pití bude také částečně omezena. Organizátoři počítají s vyhrazenými zónami, oddělenými od zbytku trhu, kde si člověk v klidu vychutná punč, svařené víno nebo tradiční gulášovku. S velkou pravděpodobností však již nebudou podávány v hrníčcích se symbolem vídeňské radnice, ale v uzavíratelných lahvích, které si hosté mohou odnést domů.
Největší město Tyrolska, Innsbruck, oblíbený cíl turistů a zejména pak lyžařů, připravuje tzv. Glühweingärten – zahrádky se svařeným vínem, které plánuje rozptýlit po celém městě, aby se předešlo shromažďování davů v turisticky rušných zónách. Dále bude nabízet nový systém šálků, které mají podpořit zvýšená hygienická opatření v kraji. Nezaostává ani Salzburg. Přestože by se trhy v Mozartově rodišti konat měly, zakázány budou dlouhé hodové stoly.
Polsko: advent bez trhů
V Polsku je kvůli pandemii většina velkých adventních trhů zrušena. Krakov již na webových stránkách informoval, že město vánoční trh neplánuje. Další polská města jsou na tom podobně. Ačkoliv Varšava zatím žádné bližší informace neposkytla, s největší pravděpodobností se zde trhy také konat nebudou. Pro virtuální trhy se naopak rozhodlo jedno z nejstarších polských měst, Gdaňsk, které oficiální akci pro letošní rok také zrušilo.
Trhy by tak mohly v omezené podobě proběhnout maximálně ve Vratislavi. Pokud se město přece jen rozhodne zachovat staletou tradici, musí vzhledem k nařízením polské vlády počítat s prosincovým datem otevření. Na trhu by platila státní nařízení jako povinné nošení roušek, zachování náležitých rozestupů i zpřísněné hygienické postupy.