Lidé stráví na nákupech potravin až devět měsíců života, vaření jim zabere tři roky

Pro některé lidi je vaření oblíbeným koníčkem, pro jiné nudnou domácí prací. Faktem ale zůstává, že je časově náročné, a stejně tak samotné nakupování potravin. Podle průzkumů v kuchyni strávíme až tři roky života, mezi regály obchodů pak téměř 9 měsíců. Vaření přitom čtvrtina lidí považuje za nepříjemnou povinnost. I proto se snaží šetřit čas různými způsoby – přes dovážku jídel po online nákupy.

Podle aktuálního průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Tilda ve Velké Británii, stráví lidé přípravou jídla průměrně 7 hodin a 37 minut týdně, což znamená 17 dní ročně. Z celého života jim tak vaření zabere kolem 3 let. „Čtvrtina lidí přitom v průzkumu přiznala, že příprava jídel jim často připadá jako nepříjemná povinnost. Čas, který jim vaření zabere, by tak raději trávili odpočinkem u televize, čtením nebo aktivitami s rodinou,“ uvádí další data z dotazníku Jitka Dokoupilová, nutriční poradkyně ze společnosti NutritionPro, která jako jedna z největších tuzemských firem poskytuje službu krabičkových diet.. Pro srovnání, Češi podle staršího průzkumu realizovaného pro společnost Ikea denně stráví přípravou pokrmů v průměru 90 minut, což znamená téměř 23 dní za rok.

V supermarketech prožijeme 8,5 měsíce života

Poměrně časově náročnou činností je pak i běžný nákup. Jak odhalil průzkum realizovaný pro rozvážkovou službu Bother, lidé za celý rok stráví na nákupech jídla v supermarketech více než 4 dny, a tedy zhruba 8,5 měsíce svého života. Z každého dne jim samotný nákup ukrojí průměrně 37 minut, k tomu je však potřeba přičíst v průměru 22 minut, které jim zabere doprava do obchodu a zpět, a také 11 minut, které průměrně potřebují k vybalení, roztřídění a uschování nakoupených věcí doma.

I Češi na nákupech potravin stráví několik desítek hodin ročně. Dle průzkumu agentury GfK vyhotoveného pro Rohlík.cz, zabere takový nákup průměrnému českému zákazníkovi až 3,3 dne za rok. Do svých oblíbených obchodů také lidé ročně najezdí nebo nachodí kolem jednoho tisíce kilometrů a domů odnosí nákupy o celkové hmotnosti přibližně 1,4 tuny.

Lidé šetří čas různými způsoby

Způsobů, jak mohou lidé šetřit čas v kuchyni i na nákupech, je celá řada. A lidé je začínají hojně využívat. Co se přípravy pokrmů týče, vyplatí se například vařit jídla v jedné pánvi či hrnci nebo kreativně využívat zbytky z předešlého dne. Do omáčky po špagetách stačí přidat koření a fazole a získáte chutné chilli, zbytky masa můžete natrhat a zabalit do wrapů nebo burgerů. Úsporu času přinese také ostrý nůž. Zelenina se uvaří či udusí rychleji, když ji nakrájíte na menší kousky nebo nastrouháte. Pro rychlou přípravu těstovin zase můžete využít jejich varianty, které stačí zalít horkou vodou.

Velkou  úsporu pak v dnešní době přináší také možnost nákupů potravin online s dovážkou až ke dveřím. Tento způsob je čím dál oblíbenější, co dokládá i fakt, že na českém internetu aktuálně působí přes pět tisíc prodejců potravin nebo nápojů a jejich počet neustále roste. Podle nejnovějších dat společnosti Upgates meziročně až o pětinu více než vloni.

Ještě více komfortní je pak mít jídlo uvařené, proto stále více lidí v současnosti preferuje dovážku jídel. Mezi nejoblíbenější, byť méně zdravé varianty objednávaného jídla, stále patří pizza, burgery nebo kebab. Kromě rychlého občerstvení však vzrůstá i zájem o zdravější alternativy stravování, jako například krabičkových diet. „Krabičkovou dietu nabízíme hned v několika provedeních: pro hubnutí, nabírání váhy, udržení stávající hmotnosti či jen v režimu oběd plus večeře. Jídla jsou připravovaná nutričními specialisty, z čerstvých surovin a s důrazem na pestrost a chutnost. Díky našim službám lidé ušetří několik dní ročně navíc, které pak mohou věnovat tomu, na čem jim opravdu záleží – rodině, přátelům nebo svým koníčkům,“ popisuje Jitka Dokoupilová.

You may also like...