Lidem bez domova může pomoci i Úřad práce ČR

Lidé bez přístřeší a finančních prostředků, kterým bezprostředně hrozí vážné poškození zdraví, nebo jsou v ohrožení života, se mohou obracet i na Úřad práce ČR. Na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR si mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP), například na úhradu jednorázového výdaje spojeného se zaplacením noclehu v zařízení, kde mohou přečkat mrazivou noc. 
Žádost o vyplacení dávky této mimořádné okamžité pomoci si budou moci lidé bez domova a finančních prostředků podat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR. Tato forma pomoci je lidmi bez vlastního zázemí nejvíce využívána právě v zimním období. Dávky MOP existují od roku 2007, tudíž se jedná o dlouhodobě využívaný systém, jehož prostřednictvím stát pomáhá lidem v nouzi. „V roce 2019 není možné, aby lidé umírali na ulici. Proto musíme těm, kteří žijí v sociálně nepříznivých podmínkách, pomoci přečkat náročné zimní období a zabránit tak dalším zbytečným ztrátám na životech,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Úřad práce ČR spolupracuje se sociálními pracovníky obcí, městských částí a sociálními pracovníky nestátních neziskových organizací. Cílem je pomoci lidem bez domova v zajištění vhodného ubytování, aby v pořádku přečkali zimní období, kdy venkovní teploty klesají hluboko pod bod mrazu,“ upřesňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Sociální pracovníci jsou lidem v nouzi k dispozici a pomohou jim najít vhodné ubytování nebo vyplnit žádost o dávku MOP. Je možné požádat také o proplacení noclehu v azylovém domě či v noclehárně. Společně se žádostí musí klient nebo jeho zmocněný zástupce doložit doklad o zaplacení poplatku za nocleh, nebo doklad o tom, že má zajištěno ubytování na stávající noc. ÚP ČR může v takovém případě poskytnout dávku opakovaně, ale maximálně po dobu dvou měsíců. MPSV aktuálně prověřuje i další možnosti, jak pomoci lidem bez domova přečkat život ohrožující mrazivé období.

Tiskové oddělení MPSV a ÚP ČR

You may also like...