Loono oficiálně spustilo novou mobilní aplikaci Preventivka a představilo její ambasadory
Jen každý čtvrtý Čech navštěvuje pravidelně praktického lékaře, 26 % úmrtí lze přitom označit za předčasná, až 59 % Čechů nerozumí zdravotním informacím a mnoho z nich vyhledává informace o zdraví na internetu. To chce změnit mobilní aplikace Preventivka od neziskové organizace Loono.
„Chceme Čechy naučit chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace, které pomohou žít zdravější a kvalitnější život. Nechceme, aby si lidé hledali diagnózy na internetu a báli se chodit k doktorům. Naprostá většina vyšetření vůbec nebolí, je ale v péči o zdraví naprosto klíčová,“ přibližuje funkce aplikace Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono. „Chceme také zvýšit návštěvnost screeningových programů, jako je mamograf, screening děložního čípku, tlustého střeva a plic. Dnes na ně chodí jen polovina Čechů, kterých se týkají. Také v tom bude Preventivka velkým pomocníkem,“ dodává.
Mobilní aplikace Preventivka uživatelům ukáže, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Přidat si mohou i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, jako například na alergologii, endokrinologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Vyhledá specialisty v okolí uživatele a nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných nemocí na jednom místě. Aplikace je ke stažení pro iOS i Android, a to zcela zdarma.
Rakovina varlat, prsu nebo děložního čípku, chronická leukémie, Grawitzův zhoubný nádor na ledvině, mozková mrtvice ve 13 letech. Ambasadory mobilní aplikace Preventivka se stali lidé, kterým vážná nemoc změnila pohled na prevenci nebo jim preventivní prohlídky a samovyšetření zachránily život. „Díky prevenci se u mě podařilo včas zjistit, že mám zhoubný nádor v pravém prsu. Tím, že jsem si ho nahmatala sama a včas, jsme se dokázali vyhnout daleko horším scénářům,“ říká Anna Julie Slováčková, jedna z ambasadorek. „Když se řekne slovo prevence, tak se mi vybaví způsob, kterým si já sama mohu zachránit život a kterým si mohou zachránit život moji blízcí,“ dodává.
“Diagnostikovali mi rakovinu varlete, poměrně komplikovaný nádor. Už delší dobu jsem pociťoval varovné signály a na popud iniciativy #prsakoule od Loono jsme si s přítelkyní prováděli samovyšetření. Při něm jsem si nahmatal bulku na levém varleti a rozhodl jsem se navštívit lékaře,” přibližuje Adam Holubář, další z ambasadorů.
Při přípravě aplikace spojilo Loono síly s komunitou expertních dobrovolníků z Česko.Digital. Desítky dobrovolníků měsíce pracovaly na Preventivce, které věnovaly své volné víkendy a večery. „Je skvělé sledovat, jak se nápad postupně mění v reálné řešení, které pomáhá. Loono přišlo do Česko.Digital před více než rokem a po mnoha setkáních, několika design workshopech, bezpočtu diskuzí a večerní práce se podařilo aplikaci spustit. Na tomto projektu se potvrzuje, že klíčem k úspěchu je silná vize a zapálený tým srdcařů,“ vysvětluje Romana Pokorná z Česko.Digital.
První verze aplikace vznikla za podpory Nadace PPF. „Tým v čele s Katkou Šédovou sledujeme už dlouho a víme, že svou práci dělá s velkým osobním nasazením, soustředěně a zodpovědně. Proto jsme se rozhodli ho podpořit a pomoci s osvětou v oblasti prevence nádorových onemocnění. Doufáme, že naším společným projektem pomůžeme zlepšit povědomí o důležitosti prevence a jeho prostřednictvím budeme apelovat na všechny, aby přijali osobní odpovědnost za své zdraví. V Loono a v Nadaci PPF totiž věříme v prevenci,“ říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.
Vývoj nových funkcionalit a tvorbu edukačního obsahu podpořilo také Ministerstvo zdravotnictví ČR a Hlavní město Praha. „Zlepšení prevence v České republice je jedním z mých hlavních cílů, kterých chci dosáhnout. Jako lékař totiž moc dobře vím, kolika těžkým případům nejrůznějších onemocnění by předešly pravidelné preventivní prohlídky, které by je zachytily v počáteční fázi. Tato aplikace je skvělým přínosem k tomuto úsilí a já děkuji všem, kteří se zapojili do jejího vývoje,“ dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Oficiálním spuštěním ale práce na Preventivce nekončí. Loono jí chce totiž neustále zlepšovat. „Chceme, aby se stala zdravotním deníkem pro hlídání zdraví každého z nás. To znamená včetně očkování a rodinné anamnézy. Aplikace by měla své uživatele vzdělávat o tom, jak žít zdravější a kvalitnější život. Plánů máme spoustu, takže se mají uživatelé určitě na co těšit,“ uzavírá Kateřina Šédová.