Mateřské školy v Praze 6 budou testovat PCR testy ze slin. Náklady uhradí městská část
Předškoláci v Praze 6 se budou testovat na covid-19 formou PCR testů ze slin s využitím metody tzv. poolování. Mateřské školy, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části, již vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které zajistí vyhodnocení testů. Toto testování školkám finančně pokryje městská část Praha 6.
S ukončením nouzového stavu se od 12. dubna vrátili do mateřských škol všichni předškoláci a na základní školy žáci prvního stupně. Ti všichni také přímo ve školách musí pravidelně procházet antigenním testováním výtěrem z nosu, které zavedla vláda. Městská část Praha 6 se místo toho po dohodě s mateřskými školami vydává u předškoláků cestou testování prostřednictvím PCR testů ze slin, které jsou neinvazivní a ve srovnání s antigenními testy poskytují přesnější výsledky.
„Kvalitní vzdělávání, na němž závisí budoucnost našich dětí, je pro naši městskou část prioritou. Proto také soustavně vyvíjíme aktivity, aby se školy co nejdříve zase otevřely všem dětem a jejich provoz byl maximálně bezpečný. V předstihu jsme realizovali pilotní testování ve školách a společně s odborníky apelovali na odpovědné orgány, aby přehodnotily nasazení antigenních testů výtěrem z nosu, neboť tyto testy jsou nešetrné a lze pochybovat o jejich průkaznosti. Jelikož naše argumenty nebyly vyslyšeny, opět přicházíme s vlastní iniciativou. Jako jedni z prvních volíme výběrová řízení na zajištění pravidelného neinvazivního PCR testování u předškoláků a znovu tak prošlapáváme cestu ostatním,“ říká starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář.
Městská část Praha 6 zřizuje celkem 33 mateřských školek, všechny projevily o PCR testování u předškoláků zájem. Prostřednictvím výběrového řízení si každá z nich zvolí vlastního poskytovatele daných služeb, výběrová řízení by měla být dokončena ještě tento týden. Odběr slinných vzorků bude ve školkách probíhat jednou týdně, vzorky se následně převezou do akreditované laboratoře. Zde bude využito tzv. poolování, kdy se vyhodnocuje více vzorků najednou. Bude-li některé dítě pozitivní, půjde celý dětský kolektiv preventivně do karantény. „Vzhledem k tomu, že předškoláci nejsou povinni nosit roušky, může zde být otevřenější cesta k přenosu viru. Prostřednictvím PCR testování tedy u této skupiny dětí posilujeme prevenci. Zároveň víme, že výtěry z nosu tyto nejmenší děti velmi špatně snášejí, odběry ze slin tak pro ně budou mnohem šetrnější,“ přibližuje Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství, proč městská část přistoupila k PCR testům právě u předškoláků.
Náklady na PCR testování školkám zaplatí městská část ze speciální rozpočtové rezervy. Praha 6 ji pro letošní rok zřídila právě za účelem předpokládaného řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem, a to v celkové výši 20 milionů korun. „Při využití poolování cena za PCR testy rapidně klesá. Navíc je díky jejich vyšší citlivosti postačí provádět jen jednou týdně, nikoli dvakrát za týden, jako je tomu u antigenního testování. Ve výsledku tak za srovnatelné náklady získáme daleko efektivnější metodu, jak předcházet šíření viru,“ vysvětluje radní Kubíková. Městská část zároveň požaduje, aby plošné testování ve školách pomocí slinných PCR testů s metodou poolování hradil stát. Na tomto usnesení se minulý týden shodla Rada městské části Praha 6.
Ilustrační foto: archiv