MČ Praha 10 při ekologické osvětě myslí i na nejmenší

V rámci osvětového měsíce Duben bez odpadů MČ Praha 10 připravila a podporuje také edukativní materiály a aktivity pro děti. Na webových stránkách a sociálních sítích Desítky jsou nově k dispozici originální vystřihovánky, které nejmenší motivuje třídit odpad, a tematická online úniková hra, již vyrobily učitelky ze ZŠ Karla Čapka ve Vršovicích. Radnice spolupracuje rovněž s programem Ekoškola, do kterého je na Desítce zapojená ZŠ Eden. 

„Kampaň Duben bez odpadů přináší lidem (nejen) na naší městské části spoustu užitečných faktů spojených s odpadovým hospodářstvím. Naším cílem ale není jen předávat informace, nýbrž motivovat občany, aby o odpadu přemýšleli v širších souvislostech: Aby chápali, proč je tak důležité snižovat produkci odpadu a k čemu je dobré třídění. Působit v tomto smyslu na děti je samozřejmě extrémně důležité, protože děti pak samy ovlivňují chování svých rodičů,“ vysvětluje Jana Komrsková (Piráti), místostarostka MČ Praha 10 pro oblast životního prostředí.

Za příklady dobré praxe může na Praze 10 dlouhodobě sloužit například ZŠ Eden, která je zapojená do programu Ekoškola a má svůj oficiální žákovský Ekotým. „Ten přichází s řadou aktivit, z nichž bych zmínila výzvu The Eden Superhero. Ta proběhla v rámci loňské Kampaně obyčejného hrdinství, zapojilo se do ní celkem 55 lidí, včetně pedagogů či bývalých žáků a žákyň. Úpravou životního stylu se nám podařilo mimo jiné výrazně redukovat odpad,“ říká Jana Churáčková, ředitelka ZŠ Eden, jež o výsledcích výzvy podrobně informovala.

Kampaň obyčejného hrdinství však oslovuje nejen školy, ale i rodiny a jednotlivce. Desátá městská část letošní ročník, v rámci Dubna bez odpadů, sdílela, následovat bude ještě návodné odpadové desatero Ekoškoly. „Náš program usiluje o to, aby pro žáky nebylo životní prostředí pouhým učivem, ale stalo se něčím, co se jich týká a co mohou sami ovlivňovat. Děti samy analyzují stav školy ve stanovených oblastech, navrhují opatření vedoucí k zlepšení situace, sami je realizují, monitorují a vyhodnocují jejich fungování a dopad,“ popisuje Marie Servítová ze vzdělávacího centra TEREZA, které program v Česku koordinuje.

Kreativní duo učitelek 2Lehrerinen ze ZŠ Karla Čapka pak připravilo speciální online únikovou hru, jež děti poučí o tom, jak se odpadu správně zbavovat a kterak mu úplně předcházet. „Snažíme se pro děti vymýšlet aktivity na nejrůznější důležité oblasti. Cílem je, aby se teoretické učivo stávalo součástí jejich praktického života a aby pro ně pokud možno představovalo i zábavu. Momentální situace nás donutila víc využívat online kanály. Chybí nám samozřejmě větší interakce, zase ale můžeme oslovit i žáky dalších škol,“ říkají Veronika Dynterová a Markéta Žítková alias 2Lehrerinen. 

Sama MČ Praha 10 pak vytvořila vystřihovánky, které nejmladší generaci umožní přiřazovat jednotlivé komodity ke správným kontejnerům. Jsou zároveň využitelné i jako pexeso. Materiál si mohou děti nebo jejich rodiče stáhnout na našem webu, zároveň je dáme k dispozici i konkrétním školám, které je mohou využít v rámci výuky,“ říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta zodpovědný v MČ Praha 10 za školství. „Ekologickou osvětu považuji za jedno ze zásadních témat 21. století a chceme naše základní a mateřské školy i nadále podporovat v tom, aby v této oblasti byly aktivní, a mohly rozvíjet dosavadní aktivity. Koncem dubna to rozhodně nekončí,“ doplňuje místostarosta Kašpar.  

You may also like...